Turbinicarpus heliae.

 

 Turbinicarpus heliae

Nowy gatunek ze stanu Hidalgo

 

W internetowym czasopiśmie Xerophilia, numer specjalny 8.1 (październik 2015) został opisany nowy gatunek, Turbinicarpus heliae García-Mor., Díaz – Salim & Gonz. – Bot. Pochodzi on z okolicy miejscowości Actopan, w środkowomeksykańskim stanie Hidalgo. Nazwą została uhonorowana dr Helia Bravo-Hollis, zasłużona badaczka kaktusów Meksyku.

Nowy turbinicarpus to kaktusowa „miniatura”, bardzo podobna do Turbinicarpus pseudomacrochele subsp. minimus (G. Frank) Lüthy & A. Hofer. Charakteryzuje się przede wszystkim krótkimi pektiniferowymi cierniami do 1mm długości, wysokością do 6 cm i średnicą do jedynie 9 mm, maczugowatą sylwetką, masywną podziemną częścią, i białym kwiatem.

Wspomniany wyżej i znany już od długiego czasu Turbinicarpus pseudomacrochele subsp. minimus według wielu badań prawdopodobnie nie powinien być klasyfikowany w rodzaju Turbinicarpus, ale w rodzaju Kadenicarpus Doweld. Ponieważ jednak rodzaj Kadenicarpus nie jest wciąż powszechnie uznany, autorzy zdecydowali się opisać swoje nowe znalezisko w rodzaju Turbinicarpus, i w randze gatunku, choć oczywiście można mieć wątpliwości czy na taką rangę zasługuje, czy nie jest to odmiana czy forma Turbinicarpus pseudomacrochele subsp. minimus. Jednak pewnie także wtedy dla kolekcjonerów będzie miał znaczenie biały kolor kwiatu u T. heliae – u T. pseudomacrochele subsp. minimus, kwiat jest bladożółty.

Nowy turbinicarpus rośnie w kilku małych populacjach na obszarze ok. 6 km2, na pagórkach, a roślin naliczono ok. 500. Obecnie stanowi najbardziej na południe wysunięty gatunek Turbinicarpus.

 

 

Dodatkowe informacje