NOTOCACTUS

NOTOCACTUS Link & Otto

 

Jeszcze w latach 90-tych notokaktusy cieszyły się dużą popularnością wśród kaktusiarzy, dziś już mało kto głębiej się nimi interesuje, mimo że kilka gatunków - N. submammulosus, N. magnificus, N. uebelmannianus, N. ottonis, N. leninghausii, N. scopa - należy do popularnych kaktusów sklepowych. Obecnie rodzaj Notocactus zaliczany jest do rodzaju Parodia, jednak nie przez wszystkich jest to uznawane, a nazwa Notocactus nadal funkcjonuje wśród kaktusiarzy. 

Notokaktusy występują w południowej Brazylii, Urugwaju, Paragwaju i Argentynie. Są to kaktusy małe lub średniej wielkości, od płaskokulistych do krótkokolumnowych w starszym wieku, mniej lub bardziej krzewiące się. Charakteryzują się przede wszystkim dużymi, żółtymi kwiatami, jedynie kilka gatunków ma kwiaty czerwone lub różowe.

Większość notokaktusów należy do najprostszych kaktusów w uprawie, trudniejsze się nieco gatunki zaliczane do dawnego rodzaju Wigginsia. Notokaktusy mogą rosnąć w lekkim półcieniu, lubią nieco obfitsze podlewanie niż inne kaktusy, i powinny być zimowane powyżej 10 st. C. Kwitną późną wiosną, a ich duże kwiaty dość długo się utrzymują. Do notokaktusów zaliczane są dziś przez "notokaktusiarzy" także gatunki popularnego dawnego rodzaju Eriocactus.

 

 Notocactus mammulosus

 

Notocactus arechvaletai var. nanus FR1389

 

Notocactus tabularis

 

Notocactus uebelmannianus. Fot "Skulman" (forum Kaktusy i Inne)

 

 Notocactus warasii

 

Notocactus scopa

 

Notocactus schumannianus

 

Notocactus horstii

 

 

Dodatkowe informacje