MILA

Mila Britton & Rose

 

W rodzaju Mila obecnie uznaje się albo trzy gatunki: Mila caespitosa, M. nealena i M. pugionifera, albo M. caespitosa jako jeden bardzo zmienny gatunek, z podgatunkami ssp. nealena i ssp. pugionifera. Rodzaj Mila występuje w środkowej części nadmorskiego pasa Peru, na dość dużym obszarze, na którym dość obficie rośnie, a główny obszar występowania to stolica Peru – Lima (nazwa rodzaju jest jej anagramem). 

Mile to niewielkie rośliny krzewiące się u podstawy i z czasem tworzące spore kępy, o pędach osiągających do 15-30 cm wysokości i do 5 cm średnicy (pewnym wyjątkiem jest takson znany jako ssp. fortalezensis, który osiąga dużo mniejsze rozmiary, ma duży zgrubiały korzeń, i słabo się krzewi). 

Mile nie są szczególnie popularne w kolekcjach – nie należą one do najbardziej atrakcyjnych kaktusów, ale są proste w uprawie, wysiewie, i rozmnażaniu z odrostów. Należy je uprawiać jak typowe kaktusy. Dość dobrze rosną w naszych warunkach, i z czasem można się dochować dużej kępy. W uprawie kwitną latem, po osiągnięciu ok. 6 lat, dużymi żółtymi kwiatami, wyrastającymi ze szczytów pędów.

 

 Mila caespitosa, fot. skullman (forum)

 

Mila caespitosa, fot. Dick Culbert, zdjęcie na licencji CC BY SA 2.0

 

 Mila pugionifera

 

 Mila nealena "lurinensis"

 

Dodatkowe informacje