PARODIA

Parodia Spegazzinii

 

Z rodzajem Parodia zawsze było dużo taksonomicznego zamieszania. W dawniejszych czasach pojawiło się bardzo wiele nowych nieuprawnionych opisów, a potem do Parodia włączono rodzaje Notocactus, Eriocactus i Wigginsia, co jeszcze bardziej powiększyło zamieszanie. Ponieważ powiększenie rodzaju Parodia o gatunki z w/w rodzajów nie przez wszystkich ekspertów zostało zaakceptowane, a przez miłośników kaktusów było przyjmowane z dużymi oporami, dlatego tutaj rodzaj Parodia jest traktowany w tradycyjny sposób, tzn. tak jak jest to wciąż akceptowane przez kaktusowych hobbystów. W takim ujęciu liczba dobrych gatunków rodzaju jest rzędu od dwudziestu kilku do trzydziestu kilku.

Gatunki Parodia zamieszkują wyżyny Boliwii i północnej Argentyny. W dzisiejszych czasach rodzaj ten jest mało popularny wśród kaktusiarzy, jednak w większości Parodie to piękne rośliny, średniej wielkości, zwykle o atrakcyjnym uciernieniu, często z białą wełną na szczycie. Rośliny w zasadzie się nie krzewią. Kwiaty są dość duże, barwne, atrakcyjne, często o zmiennych odcieniach koloru w obrębie gatunku.

Najbardziej rozpowszechniona w naturze jest Parodia maassii, występująca w postaci wielu odmian i form, atrakcyjnie wyglądająca i łatwa w uprawie, którą nawet można czasem spotkać w hipermarketach. Wyjątkowo atrakcyjna z uwagi na swoje piękne długie ciernie jest Parodia maxima. Wśród najatrakcyjniejszych gatunków można też wymienić Parodia subterranea - z uwagi na piękne czarne ciernie i piękny kwiat, czy Parodia schwebsiana - z uwagi na gęste pokrycie białą wełną. W uprawie Parodie nie są specjalnie trudne, ale potrzebują przepuszczalnego podłoża, maksymalnej ilości światła, oszczędnego podlewania, i chłodnego zimowania.

W najnowszym całościowym opracowaniu rodziny kaktusów („The Taxonomy of Cactaceae”), większość gatunków Parodia, i to najatrakcyjniejsze w rodzaju, wydzielono jako nowy rodzaj Bolivicactus – trudno teraz powiedzieć czy ta nowa koncepcja się kiedyś przyjmie, w każdym razie obecnie nie jest w ogóle uznawana.

 

 Parodia sp.

 

 Parodia procera v. cupreo-aurea

 

 Parodia maassii

 

 Parodia maxima

 

Parodia penicillata

 

Dodatkowe informacje