MAMMILLARIA

Mammillaria Britton & Rose

 

Na przestrzeni lat w północnoamerykańskim rodzaju Mammillaria opisano setki gatunków, i choć wiele z nich jest dziś uznawanych za synonimy, nadal rodzaj ten jest najliczniejszy w podrodzinie Cactoideae. Z genetycznego punktu widzenia uważa się dziś, że rodzaj ten prawdopodobnie obejmuje różne linie rozwojowe, i że potrzebuje on nowego określenia. Ponieważ jednak do dziś nie zostały zakreślone nowsze granice rodzaju, nadal obowiązuje tradycyjnie uznawany zakres gatunków.

Mammillarie można scharakteryzować jako kaktusy, których korpus jest podzielony na tuberkuły(brodawki), a kwiaty są małe i wyrastają z aksilli, tworząc wianuszki dookoła szczytu. Specjalną popularnością wśród kolekcjonerów cieszą się nieliczne gatunki o większych kwiatach - są one zwykle małe i z uwagi na zgrubiałe korzenie są uważane za trudniejsze w uprawie. Pozostałe mammillarie to, poza nielicznymi wyjątkami, kaktusy proste w uprawie i m.in. dlatego wiele gatunków trafiło do kwiaciarnianego handlu. Większość gatunków jest średniej urody, wiele jest do siebie podobnych, jest trochę gatunków nieurodziwych, jest jednak też wiele gatunków o ciekawszym uciernieniu lub ładnym pokryciu białą wełną. Zdecydowana większość gatunków się krzewi.

Ojczyzną mammillarii jest przede wszystkim Meksyk, jednak trochę gatunków zamieszkuje także południe USA, a kilka Karaiby i Amerykę środkową, sięgając nawet Kolumbii. Niektóre gatunki z USA mogą mieć mniejszą lub większą mrozoodporność w Polsce, a gatunki z Karaibów powinny być zimowane ciepło. Dla pozostałych gatunków o małych kwiatach obowiązują typowe reguły uprawy kaktusów, podczas gdy mammillarie wielkokwiatowe wymagają większej uwagi przy podlewaniu, małych doniczek, oszczędnego nawożenia i luźnego podłoża.

 

Mammillaria compressa (Hidalgo, Meksyk)

 

 Mammillaria sheldonii (Sonora, Meksyk)

 

 Mammillaria meiacantha (Texas)

 

Mammillaria grahamii (Arizona)

 

Mammillaria bocensis (Sonora, Meksyk)

 

 Mammillaria lasiacantha (Nowy Meksyk, USA)

 

Dodatkowe informacje