Mammillaria breviplumosa

Mammillaria breviplumosa 

Nowy miniaturowy gatunek

Ciekawa i bardzo urokliwa nowa miniaturowa mammillaria została opisana w tym roku i już wzbudziła duże zainteresowanie kaktusiarzy. To Mammillaria breviplumosa García-Mor., Ramírez-Chap., Sigala-Chav. & Iamonico.

Kaktusa odkrył meksykański ekolog Aaron González Balam, który w 2016r. podzielił się zdjęciami swojego znaleziska w internecie. Skłoniło to wielu kaktusiarzy do odwiedzenia nowego stanowiska, a meksykańskich botaników do opisu tej ciekawej rośliny.

Nowa mammillaria to mały gatunek o drobnych pierzastych białych cierniach. Korpus osiąga tylko do 2-3 cm średnicy i nie krzewi się. Roślina pochodzi z północnego wschodu stanu Durango, z niewielkiego obszaru w okręgu Mapimi, i jak zauważają autorzy, podobna jest do M. sanchez-mejoradae oddalonej o 400 km i do M. hermosana, oddalonej o 300 km. Nowa mammillaria ma jednak m.in. gęstsze uciernienie.

Mammillaria breviplumosa rośnie między małymi wzgórzami, na glebie opartej na kwarcu i wapieniu. Kwitnie w lutym i marcu, ale owoce, które wydają się dojrzewać w następnym roku, pozostają przez wiele lat ukryte pomiędzy tuberkułami nim zaczną pękać.

W internecie jest już trochę zdjęć tej fotogenicznej mammillarii, jest też duże zainteresowanie nią wśród mammillarzystów. Ponieważ można zakładać, że jej nasiona są już w Europie, w najbliższym czasie pewnie można spodziewać się w ofertach jej szczepionych klonów. I jak zawsze w takich wypadkach cena będzie z czasem wykładniczo spadać, tak więc zamiast wykosztowywać się na ciepłą nowość, lepiej poczekać nieco dłużej, i zaoszczędzić i zatrzymać w kraju środki potrzebne w dobie koronawirusa.

Dziękujemy autorowi opisu Lexowi Garcia-Morales (Mek-syk) za udostępnienie zdjęcia Mammillaria breviplumosa. Oryginalny artykuł można znaleźć w internecie pod adresem: https://cactofilos.files.wordpress.com/2020/07/garcia-morales-et-al-2020-mammillaria-breviplumosa-a-new-species-from-mexico.pdf

Źródło: Garcia-Morales et al. 2020. Mammillaria breviplu-mosa (Cactaceae, Cacteae), a new species from Mexico. Phytotaxa 452(3): 231–235

Na podstawie biuletynu "Kaktusarium" nr 29

 Mammillaria breviplumosa Fot. Lex Garcia-Morales (Meksyk)

 

Dodatkowe informacje