Aloe ribauensis

 

Aloe ribauensis

Nowy gatunek z Mozambiku.

 

W ostatnim czasie stabilizacja sytuacji politycznej w Mozambiku umożliwiła botaniczne badania w tym kraju. W 2013r. został znaleziony piąty endemiczny gatunek Aloe w Mozambiku – Aloe ribauensis McCoy, Rulkens & Baptista (Cact. Succ. J. (US) 86(2) 2014).

Nowa roślina została odkryta na wzgórzu Mount Ribaue, na północy kraju, w tropikalnym klimacie o dużej ilości opadów. Jest to aloes drzewiasty, nieregularnie rozgałęziony, osiągający do 2-3 m wysokości. Na końcach odgałęzień są zwarte rozety z ok. 25 liśćmi do 65 cm długości. Podczas suchego okresu liście przyjmują ładną czerwonawą barwę.

Nowy aloes typem wzrostu przypomina A. mawii, ale różni się mocno kwiatostanem. Kwiatostan Aloe ribauensis jest pojedynczy lub dwu- lub trzykrotnie rozgałęziony, do 1m długości, mocno zagięty w dół, z kiśćmi o wyjątkowo wielu kwiatach, czerwonych do pomarańczowych. Charakterystyczną jego cechą jest obecność na końcach kiści sterylnych zaczątków kwiatów.

Niewątpliwie jest to ciekawa i ładna roślina, co można zobaczyć na wielu zdjęciach udostępnionych w internecie przez jednego z autorów: https://www.flickr.com/photos/47108884@N07/sets/72157625253708211/

 

 

Autorem zdjęć jest: Tom Rulkens. Zdjęcia udostępnione na licencji CC BY-SA 2.0

 

Dodatkowe informacje