FEROCACTUS

 FEROCACTUS Britton & Rose

 

 

Ferokaktusy należą do najbardziej lubianych kaktusów, a to dzięki swojemu atrakcyjnemu uciernieniu. Są to duże, kuliste lub beczkowe kaktusy, występujące w północnym i środkowym Meksyku, na Półwyspie Kalifornijskim oraz południowym wschodzie USA. .

Mimo, że w naturze niektóre gatunki dorastają nawet do wysokości ok 2m, to w Polsce ferokaktusy rozwijają się powoli i kwitną tylko nieliczne egzemplarze, za to ich główną atrakcją są masywne ciernie, u części gatunków wyjątkowo grube i spłaszczone. 

Do gatunków o najgrubszych i spłaszczonych cierniach należą m. in. F. herrerae, F. peninsulae, F. gracilis, F. coloratus, F. chrysacanthus, F. wislizenii i F. latispinus. Ostatnie dwa z nich są popularne w handlu, podobnie jak F. pilosus – gatunek o słabszych cierniach, ale za to wyjątkowo barwnych - czerwonych. Wyjątkowo długie ciernie, ma F. rectispinus. Do najbardziej poszukiwanych ferokaktusów przez kolekcjonerów należą m. in. F. chrysacanthus – właściwie jedyny gatunek o żółtych cierniach, F. gracilis, F. coloratus – gatunki o wyjątkowo widowiskowych grubych czerwonawych cierniach, a także F. fordii – gatunek wyjątkowo wcześnie kwitnący, bo już po ok. 5 latach. Inne gatunki kwitnące wcześnie w polskim klimacie to F. hamatacanthus i F. setispinus, a w nieco starszym wieku (10-15 lat) mogą w Polsce zakwitnąć także F. reppenhagenii, F. schwarzii, F. histrix, F. flavovirens, F. echidne, F. glaucescens, F. pottsii, F. latispinus, F. herrerae, F. rectispinus. Z wyjątkiem trzech ostatnich, są to gatunki o nieco słabszych cierniach.

Wszystkie ferokaktusy wymagają latem dużo ciepła i słonecznego stanowiska. Najlepiej trzymać je więc pod szkłem, aby zapewnić im jak najdłuższy okres wzrostu – inaczej ciernie będą miały zbyt mało czasu by się dobrze rozwinąć. Podłoże powinno być standardowe, jak dla większości kaktusów. Zimowanie zdecydowanie zalecane jest w temperaturze powyżej 12oC. Ferokaktusy nie nadają się do mieszkań z uwagi na niebezpieczne ciernie i duże rozmiary - muszą być trzymane w szklarni w zabezpieczonym miejscu. Początkującym kaktusiarzom polecany jest F. wislizenii, gatunek prosty w uprawie, szybko rosnący, o atrakcyjnych grubych cierniach, i najbardziej popularny.

 

 Ferocactus wislizenii

 

Ferocactus emoryi

 

 Ferocactus cylindraceus

 

Ferocactus emoryi, fot. Jacek (forum "Kaktusy i Inne")

 

 Ferocactus pilosus, fot. Jacek (forum "Kaktusy i Inne")

Dodatkowe informacje