Aloe rulkensii

 

Aloe rulkensii

Kolejny gatunek z Mozambiku

 

Kolejny aloes ze wzgórza Mount Ribaue, na północy Mozambiku – tym razem należący do grupy tzw. aloesów trawiastych – został niedawno opisany w amerykańskim czasopiśmie Cactus & Succulent Journal 88(4), 2016.

Aloe rulkensii pochodzi z najwyższych partii wzgórza, ok. 1700 m npm, bardzo wilgotnego miejsca, z dużą ilością opadów, gdzie roślinność jest prawie typu tropikalnego lasu. A. rulkensii występuje tam tylko na skalistych stromych zboczach – jedynych miejscach, które choć trochę mogą się nadawać do przetrwania kserofitów, choć i one są mocno pokryte mchem.

Aloe rulkensii to kremnofityczna roślina, o wyjątkowo długich – do prawie 2 m – zwisających ze skał pędach, z rozetami wąskich liści – również zwisających – do 50 cm długości. Kwiatostan jest z małą kiścią kilku pomarańczowych kwiatów.

Nowy aloes pewnie zupełnie nie nadaje się do uprawy, i urodą się nie wyróżnia, jednak z uwagi na swoją formę, jest ciekawą rośliną. Wiele zdjęć A. rulkensii zamieścił autor znaleziska na portalu: https://www.flickr.com/photos/47108884@N07/sets/72157636993772875/

 

Autorem zdjęcia jest: Tom Rulkens. Zdjęcia udostępnione na licencji CC BY-SA 2.0

 

Dodatkowe informacje