NEOBUXBAUMIA

Neobuxbaumia Backeberg

 

 

Neobuxbaumie to klasyczne, wysokie kaktusy kolumnowe ze środkowego Meksyku, które w naturze często tworzące malownicze pejzaże. Najbardziej rozpowszechnione w przyrodzie są Neobuxbaumia mezcalaensis, N. macrocephala i N. tetetzo - bujne "lasy" tej ostatniej znane są jako "tetecheras". W rodzaju wyróżnia się 9 gatunków.

Popularna w kolekcjach, i powszechnie dostępna w kwiaciarniach, jest N. polylopha, która kwitnie w naszych warunkach, i to nawet już przy wysokości 1m. W kolekcjach można też niekiedy spotkać N. euphorbioides (dawniej znana pod nazwą Rooksbya euphorbioides), która mocno odróżnia się od reszty rodzaju, i której przynależność do Neobuxbaumia jest wątpliwa. Ona również kwitnie w naszych warunkach – poniżej wysokości 2 m.

Neobuxbauamie osiągają do kilkunastu metrów wysokości, z wyjątkiem dużo niższej N. euphorbioides, krzewiąc się dopiero w starszym wieku, a ich gęste lasy mają duże znaczenie dla ekologii ich środowiska. Za wyjątkiem N. euphorbioides i N. polylopha, Neobuxbauamie kwitną białymi nocnymi kwiatami. N. macrocephala, jako jedyny gatunek w rodzaju, wytwarza pseudocefalium w górnej części pędów.

Neobuxbaumie są proste w uprawie, szkodzi im jednak wilgoć połączona z chłodem. Wymagają zimowania w temperaturze powyżej 12 oC, a lepiej - ok. 15 oC. Niestety poza stosunkowo wcześnie kwitnącymi N. euphorbioides i N. polylopha, pozostałych gatunków nie spotyka się w kolekcjach, ani w handlu. 

 

Neobuxbaumia macrocephala

 

Neobuxbaumia polylopha

 

 Neobuxbaumia tetetzo, fot. Amante Darmanin, zdjęcie na licencji CC BY SA 2.0

 

 

Dodatkowe informacje