GLANDULICACTUS

Glandulicactus Backeberg

 

 

Rodzaj Glandulicactus w tradycyjnym ujęciu obejmuje trzy taksony – G. crassihamatus, G. uncinatus i G. uncinatus ssp. wrightii. Mimo wcześniejszych prób łączenia Glandulicactus z innymi rodzajami – zwłaszcza pod nazwą Sclerocactus nadal często można spotkać błędnie figurujące gatunki Glandulicactus – rodzaj ten nadal powszechnie występuje oddzielnie i w w/w tradycyjnym ujęciu.

Glandulicactusy występują na dużych obszarach od środkowego do północnego Meksyku, a podgatunek G. ucinatus ssp. wrightii sięga także do Teksasu i Nowego Meksyku. Są to niezbyt duże, niekrzewiące się kaktusy, cylindryczno-jajowatego kształtu, osiągające w starszym wieku wysokość zwykle do ok. 15 cm. Mają hakowate ciernie centralne, i hakowate lub zakrzywione ciernie radialne, pofałdowane żebra, włókniste korzenie i ciemnobordowe kwiaty, które niekiedy zbliżają się kolorem do czerni.

W uprawie glandulikaktusy są średniotrudne – wymagają umiarkowanego podlewania i podłoża w większej części żwirowego; niezbyt szybko rosną. Mają dość płaską podstawę rośliny, w naturze są słabo zagłębione w podłożu i w kolekcjach nie należy ich zakopywać, bo są wtedy bardziej narażone na gnicie; łatwo też mimowolnie je wyciągnąć z podłoża zahaczając o hakowate ciernie, zwłaszcza ssp. wrightii.

Najbardziej popularnym w kolekcjach, i najbardziej ulubionym wśród kaktusiarzy jest ssp. wrightii, który wyróżnia się wyjątkowo długimi i pięknymi cierniami.

 

Glandulicactus uncinatus ssp. wrightii

 

 Glandulicactus uncinatus ssp. wrightii

 

 Glandulicactus uncinatus ssp. wrightii w naturze

 

Glandulicactus uncinatus

 

Młody Glandulicactus uncinatus

 

 

Dodatkowe informacje