Nowy rodzaj - Haworthiopsis

 

Rodzaj Haworthiopsis G.D.Rowley (2013) został utworzony dla gatunków zaliczanych do niedawna do podrodzaju Hexangulares w rodzaju Haworthia. Przedstawieniu tego młodego rodzaju został w całości poświęcony najnowszy numer południowoafrykańskiego pisma Aloe. Autorem publikacji jest Sean D. Gildenhuys – jeden z autorów wcześniejszego botanicznego opracowania rodzaju (Gildenhuys & Klopper, 2016); jest ona uzupełniająca w stosunku do  tego opracowania i przedstawia występowanie poszczególnych taksonów, ich środowiska, a także ich charakterystyki i ilustracje.

Autor uznaje w rodzaju Haworthiopsis 18 gatunkow i 25 odmian i form, występujących prawie wyłącznie w RPA, z największym ich skupiskiem w Prowincji Wschodniego Przylądka, gdzie występuje 14 gatunków, w tym 10 endemicznych dla tej prowincji. Wiele gatunków jest popularnych w kolekcjach miłośników „haworsjadów”, jak np. H. attenuata, H. limifolia, H. coarctata, czy H. tesselata. Rodzaj występuje w różnorodnych habitatach i na różnych wysokościach, na terenach o różnych natężeniach opadów i różnych ich porach – w zimie, w lecie, przez cały rok (na większości obszaru Prowincji Wschodniego Przylądka deszcze występują w okresie letnim).

W przeciwieństwie do typowych Haworsji, preferujących raczej bardziej cieniste południowe zbocza, większość Haworsjopsisów jest bardziej wytrzymała i zajmuje bardziej nasłonecznione stanowiska. Rosną one zwykle na kamienistym lub skalistym podłożu. Zwykle występują bardzo rzadko, i często w małych grupkach swoich własnych klonów rozmnażających się poprzez podziemne rozłogi.

Haworsjopsisy można generalnie łatwo odróżnić od gatunków pozostawionych w rodzaju Haworthia - haworsjopsisy mają mocniejsze i sztywniejsze liście (wyjątkami o miękkich liściach są: H. tessellata, H. koelmaniorum i H. bruynsii). Różnorodność form liści w rodzaju jest olbrzymia, znaczne różnice mogą występować także w obrębie jednego gatunku.

Wydawnictwo liczy 80 stron, zawiera obszerną listę synonimów, także listę znanych mieszańców, jest ilustrowane wieloma interesującymi zdjęciami, a przede wszystkim jest fachowo, acz przystępnie i przejrzyście napisane przez znawcę i wieloletniego badacza rodzaju. Można je zamówić pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., do czego gorąco zachęcamy miłośników haworsjadów.

Wspomnianą wyżej wcześniejszą publikację autora, można pobrać w internecie pod adresem: https://repository.up.ac.za/bitstream/handle/2263/57046/Gildenhuys_Synoptic_2016.pdf .

Źródło: Sean D. Gildenhuys. Haworthiopsis – an illustrated taxonomy. Aloe 53 (1), 2017

Artykuł na podstawie: Kaktusarium 24

 

 Haworthiopsis viscosa

 

 Haworthiopsis reinwardtii

 

Dodatkowe informacje