Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Wykiełkowały nasionka  (Przeczytany 1144 razy)

Offline pattmi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Wykiełkowały nasionka
« dnia: Sierpnia 07, 2014, 09:54:57 »
Witam

To mój pierwszy wątek na tym forum i mam do Was od razu pytanie, choć możliwe, że na pomoc jest jeszcze sporo za wcześnie.
Będąc pod koniec zeszłego roku w palmiarni, z wystającego poza barierkę kaktusa zerwałam takie oto nasionka znajdujące się w zdrewniałym koszyczku. Leżał on długo na półce aż 24.06 tego roku postanowiłam nasionka wysiać (było ich 12). Po około dwóch tygodniach zaczęły kiełkować, wyrosło 8, już zostały raz przesadzone, a ja nie mam pojęcia, co to jest i jak dalej z nimi postępować, aby nie zrobić im krzywdy. Dbałam o nie najlepiej, jak umiałam, codziennie delikatnie zraszałam, z początku były pod przykryciem, doświetlałam, wystawiałam na niedługi okres na słońce, jednak co dalej robić? jak często podlewać, żeby nie przelać? na razie podlewam, jak ziemia na górze przeschnie.
Za każdą podpowiedź będę bardzo wdzięczna :)

Pozdrawiam :)

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Wykiełkowały nasionka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 08, 2014, 12:49:43 »
do pełni szczęścia brakuje zdjęcia tego " kaktusa " , Wydaje mi się że raczej nie był kaktus a jakiś sukulent , żadne kaktusy tak nie wyglądają po skiełkowaniu
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Wykiełkowały nasionka
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 08, 2014, 03:46:40 »
Pierwszy raz widzę takie siewki "kaktusów" - również sądzę , że to nie kaktu, ewentualnie jakiś sukulent. Pattmi - przyswój sobie podstawową wiedzę o tym co to jest kaktus, a co sukulent 1 :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Wykiełkowały nasionka
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 08, 2014, 09:58:57 »
:):) kaktusy to też sukulenty ..........
każdy kaktus jest sukulentem , ale nie każdy sukulent jest kaktusem   ............ jak głosi staropolskie powiedzenie
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Wykiełkowały nasionka
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 15, 2014, 12:21:59 »
Owoc może być zerwany z jakiegoś gatunku wilczomlecza, nawet jeśli nasi rodzimi przedstawiciele mają podobne kształtem owoce. Poza tym jeśli myślałaś, że to kaktus to pewnie miał ciernie więc tym bardziej mógł to być jakiś afrykański gatunek wilczomlecza.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Wykiełkowały nasionka
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 19, 2014, 12:53:28 »
Masz rację - sądzę że 9 na 10 nie-kaktusiarzy nazwie euforbię kaktusem.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą