Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: ferocactusy  (Przeczytany 3341 razy)

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
ferocactusy
« dnia: Lipca 30, 2014, 09:42:12 »
Część ferków z mojej kolekcji.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 31, 2014, 03:33:23 »
Marcin, twoje feraki ładnie wyglądają. Zresztę feraki zawsze ładnie wyglądają !!! Jedna uwaga : F. horridus to po prostu F. peninsulae.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 25, 2014, 07:52:19 »
Dalsza część kolekcji, niestety zbliża się już jesień. Histrix i Chrysanthus to okazy 4letnie.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 25, 2014, 08:06:09 »
Bardzo ładna kolekcja feraków :)
No właśnie jesień idzie dużymi krokami - dziś w nocy było 6 stopni! :(

Napisz proszę parę słów jak je zimować - zupełnie sucho i w temperaturze 10-15 stopni będzie ok?
Ja tak zimowałem przez ostatnie paręnaście lat mojego histrixa i całkiem dobrze wygląda ale nie kwitł jak dotąd więc może potrzebuje czegoś innego?

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Piotr

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 25, 2014, 08:27:02 »
Twój histrix 'wymiata', duży i ładny okaz.

Noce już chłodne. słońce niżej, mniej światła i ciepła - ferki powoli kładą się do snu.

Ja nie podlewam w ogóle żadnych kaktusów podczas zimowania, szczególnie ferki - czują wodę początkiem września, a potem dopiero w marcu. Z tego co się orientuję to tylko latispinus wymaga zimowania ponad 15, reszta między 10-15.
Czy twój histrix ma spory dostęp do światła zimą? Jeśli tak to ma spełnione warunki perfect moim zdaniem - jeśli nie to może większa ilość 'zimnego' światła mu pomoże.

Nie przejmuj się, ferki nie często kwitną w kolekcjach - zdarza się to gdy są już mocno zawansowane wiekowo ( mówię ogólnie, nie wiem jak jest z histrixem )

Jak ferek ma sporo światła zimą to zimujesz optymalnie. Lepiej nie mógł już mieć.

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 25, 2014, 08:49:05 »
Wszystkie kaktusy zimuję w magazynie w firmie. Jest tam ok. 12 stopni. Stoją na regale dość blisko okna - najbliższe 0,5m a najdalsze ok 2m od niego. No a zimą przez to okno też niewiele tego światła wpada. Czym można doświetlać rośliny zimą?
Pozdrawiam
Piotr

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 25, 2014, 08:58:45 »
Można, ale nie wiem czy to ma sens. Kaktusy zimą dobrze sobie radzą bez światła.

Ja  trzymam w piwnicy gdzie też jest mało światła, a wiele z nich kwitnie, każdy astro mi kwitł i to parę razy w tym roku. Ferki nie są tak skoro do kwitnienia.  Ja bym dał bliżej okna jeśli masz taką możliwość.

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 25, 2014, 09:03:03 »
nie należy doświetlać i nie trzeba ,można niechcący podnieść temperaturę , kaktus śpi , wystarczy ze jest troszkę jasno . J długo trzymałem kaktusy w bloku w piwnicy , każda piwnica ma okienko 40/40 cm pod sufitem , a kaktusy trzymałem na niższych regałach niż ten z oknem bo przy oknie było bardzo zimno . Teraz mam całkiem sucho i sporo światła
Andrzej

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 25, 2014, 09:13:02 »
Dokładnie - jeśli uda ci się doświetlać tak by temperatura nie wzrosła to możesz. Tylko nie wiem w jakim celu bo światło z okien im wystarczy. Czasami 'zimne' światło wpływa na obfitość kwitnienia - ale nie na kwitnienie w ogóle.

Jak masz możliwość to daj je wszystkie bliżej okien, jak pisałeś na to pół metra. Czasami przewietrz jak będą ku temu warunki. Warunki masz niemal optimum moim zdaniem.


Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 25, 2014, 10:51:37 »
a ile lat ma twój F. reppenhagenii?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: ferocactusy
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 26, 2014, 04:16:10 »
Dobrych kilkanaście już ma  8)