Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Echinocereusy  (Przeczytany 11751 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Echinocereusy
« dnia: Lipca 22, 2014, 09:33:39 »
Ponieważ w innych watkach pojawił się temat echinocereusów, więc może warto utwoarzyć oddzielny watek.

Przy okazji chciałbym podzielić się z forumowiczami moimi trzema ulubionymi typami - E. brandegeei, E. lindsayyi, albo właściwie E. ferreiranus var. lindsayi, i E. ferreiranus. Te mi się najbardziej podobają. Najbardziej znanym z nich wśród kaktusiarzy jest E. lindsayi, klasyk, pozostałe dwa są dużo słabiej znane.

Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 22, 2014, 09:44:10 »
Co do wysiewu echinocereusów to nie wiem czy warto się w to bawić, zwłaszcza na etapie kiedy masz ich tylko niewielką częsć. W przyzpadku tych kaktusów sprawdza się odwieczny sposób propagacji roślin w polskich domach, czyli "ja ci dam szczepkę tego, a ty mi daj szczepkę tamtego" :)
warto popytać się ludzi - w końcu ułamanie kawaąłka z kępy, zawinięcie w paapier i wręczenie lub wysłanie komuś nie jest wielką trudnością!
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 22, 2014, 09:51:33 »
Nie ma brzydkich echinocereusów. Bardzo mi się podobają:  E. grandis, E. scheeri var. gentryi, E. ctenoidesE. pentalophus (ale ja lubię kaktusy z długimi pędami), E. roetteri, E. viridiflorus, itd. Jak dla mnie każdy w sobie coś ma...
Popytać można na pewno, wymienić się - jak najbardziej, ale jeśli tych ludzi się nie zna, to sprawa nie jest taka prosta. :( Kolejna sprawa to to, że moja zbieranina nie powala ani mnogością, ani wyjątkowością, więc kto by chciał dobić interesu z takim laikiem. :) Trza kupować, bo innej rady nie ma.
W tym roku (późno wprawdzie) wysiałem trochę nasion z rodzaju Lobivia i Echinopsis. Wzeszły ładnie, a co będzie dalej, czas pokaże.
« Ostatnia zmiana: Lipca 22, 2014, 10:08:38 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 22, 2014, 10:40:24 »
Mateusz, radzę pojechać na giełdę do Chrudimia, czego jak czego ale echinocereusów tem na pewno nie będzie brakować, bo to popularny bardzo rodzaj. W Polsce na pewno jest też dużo kęp w róznych kolekcjach ale w produkcji pewnie obecne są tylko niektóre gatunki, najpopularniejsze i najlatwiejsze w rozmnażaniu. Prawdopodobnie wynika to z tego, że kaktusiarze w Polsce od dłuższego czasu interesują sie więcej kaktusami, które trudniej było kiedyś zdobyć, a teraz w dobie internetu dużo łatwiej. Niemniej jednak znam w Polsce kilka osób które trochę echinocereusów mają - np. Piotr Modrakowski z Bydgoszczy - on głównie hoduje mrozaki, ale nie tylko, takze Jurek Bartylak z Wrocławie - jest chyba największym znawcą rodzaju w Polsce, ale i on ma tylko mniejszą część gatunków, choć kilka o całkiem sporych rozmiarach. Myślę jednak że najprościej pytać się sprzedawców na Allegro od których kupujesz czy to a to mają.


« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2014, 12:21:30 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 23, 2014, 12:23:29 »
I jeszcze przypomniałem sobie o jednym z moich ulubionych echinocereusów - oczywiście - E. nivosus - dzięki swoim włosom piękny również gdy nie kwitnie, a kwiaty też należą do najładniejszych w rodzaju.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 23, 2014, 08:16:36 »
Wydaje mi się, że w bibliotece publicznej, z której korzystam, na parapecie stał właśnie E. nivosus. Ostatnio go nie widziałem, ale może jeszcze jest.
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2014, 08:18:32 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 23, 2014, 09:02:46 »
Jak miło słyszeć, ze są jeszcze osoby korzystające z bibliotek. A biblioteka też na poziomie jeśli na parapecie jest coś wiecej niż Mammillaria elongata, Echinopsis sp., Austrocylindropuntia subulata i echninoc. grusonii. !
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 23, 2014, 09:11:29 »
Raczej taka sobie ta nasza biblioteka :(, ale zawsze coś się znajdzie do przeczytania.
Mateusz

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 25, 2014, 09:04:43 »
Echinocereus scheeri LAU1082 i Echinocereus scvheeri var. gentryi - nie należą do roślin trudno dostępnych, ale mnie się bardzo podobają.


[załącznik usunięty przez administratora]
Mateusz

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 26, 2014, 12:16:04 »
tyle piszecie o echinocereusach ... a gdzie są ; echinocereus knippelianus i echinocereus pectinatus / stare zdjęcie /
dwaj najpopularniejsi przedstawiciele i jedne z ładniejszych

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Lipca 26, 2014, 12:45:11 wysłana przez Kryzys »
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 26, 2014, 12:40:49 »
Ta odmiana gentryi widać mocno się różni od typu, i musze przyznac ze bardzo ciekawie wygląda - nigdy bym "na oko" nie przypuszczał że ma coś współnego z scheerii.
Co do E. knippelianus to mnie się on specjalnie nie podoba - podejrzewam ze jego populasrnosc to głownie moda i nieco charakterystyczny wyglad, jednak w rzeczywistości zwykle roslina wygląda duzo mniej atrakcyjnie niz na wymuskanych zdjeciach. Wygląd może troszkę oryginalny, ale w sumie nic wielce pięknego, jak soie porowna z typowymi echinocereusami-krzewami, nawet tymi najbardziej popularnymi z południa USA - to ich piękne rozłożyste kępy pokryte mnóstwem dużych barwnych kwiatów są wg mnie najpiękniejsze.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 27, 2014, 08:15:47 »
Ta odmiana gentryi widać mocno się różni od typu, i musze przyznac ze bardzo ciekawie wygląda - nigdy bym "na oko" nie przypuszczał że ma coś współnego z scheerii.
W sumie nic dziwnego, bo pozostałym z tej grupy cierni raczej nie brakuje. :) Jest to jeden z moich ulubieńców w "kolekcji".
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #12 dnia: Września 22, 2014, 07:52:49 »
Mateusz,
tu masz trzy "klasyki" w ofercie
http://allegro.pl/listing/user/listing.php?p=3&us_id=9129151
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #13 dnia: Września 23, 2014, 12:04:43 »
Widziałem, ale czekam na sporą partię echinocereusów, więc na razie wstrzymuję się z zakupem roślin z tego rodzaju. Jak dobrze pójdzie, to przybędzie mi pewnie ponad 20 sztuk. ;)
Ostatnio wpadł mi w oko ciekawy przedstawiciel rodzinki - Echinocereus viridiflorus var. canus. Ładne ciernie i kwiaty, ale, z tego, co czytałem, dość rzadki w kolekcjach, więc i z dostępnością chyba nie najlepiej.
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #14 dnia: Września 23, 2014, 12:12:33 »
no właśnie jeden z tych trzech tamże to E. canus :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #15 dnia: Września 24, 2014, 09:58:53 »
Rzeczywiście. Nie zauważyłem. Odpuszczę sobie na razie. Może z czasem Licznerscy wystawią jakiś ładniejszy egzemplarz. Prawdopodobnie w piątek dotrze paczka z echinocereusami (i nie tylko), więc będzie trochę sadzenia. :) 
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #16 dnia: Września 29, 2014, 11:00:06 »
A jak już posadzisz, to pochwalisz się nowymi nabytkami oczywiście, może fotograficznie?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #17 dnia: Września 29, 2014, 12:07:14 »
Tak, wrzucę zdjęcia. Dostałem kilka starszych okazów, więc warto pokazać, bo, jak sądzę, jest na czym oko zawiesić. :)
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #18 dnia: Września 29, 2014, 12:49:04 »
Czy to temoże te  od Jurka Bartylaka (przesłał?) ?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #19 dnia: Września 29, 2014, 01:17:59 »
Tak, właśnie od niego. Jest też kilka roślin z innych rodzajów, m. in. Cochemiea poselgeri. Cieszę się, że ją zdobyłem, bo zależało mi na tej roślinie. Moja to już spory egzemplarz. Liczę więc na to, że za 2-3 lata zakwitnie, bo z tego, co mi wiadomo, musi nabrać masy, by pojawiły się kwiaty.
« Ostatnia zmiana: Września 29, 2014, 01:23:33 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #20 dnia: Września 29, 2014, 05:42:58 »
Cochemiea jest wspaniała - radziłbym jednak przesadzić do większej idoniczki / misy, bo ona tworzy z czasem duze kępy - zresztą już teraz wychodzi" na zewnątrz, a jednoczesnie jest czepialska.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #21 dnia: Października 03, 2014, 10:04:53 »
Mam do posadzenia echinocereusa lubiącego wapienne podłoże - E. dubius. Substrat będzie składał się z : ziemi darniowej, piasku/żwiru, keramzytu o drobnej frakcji i perlitu. Tylko co z tym wapieniem? Z tego co wiem, najlepiej dodać pokruszony dolomit, którego nie mam... Czym go zastąpić? Kupić grys dolomitowy oferowany na aukcjach internetowych czy po prostu znaleźć jakiś kamień wapienny, potłuc go i dodać do pojemnika, w którym będzie posadzona roślina?
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2014, 10:07:32 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #22 dnia: Października 04, 2014, 12:21:40 »
Mateusz, a gdzie mieszkasz - na wsi czy jestes mieszczuchem - jeśli to drugie to z pewnością znajdziesz żwir marmurowy położony w niejednym, miejscu w mieście - ścieżki w parkach ścieżki nie-asfaltowe i nie-brukowe, itp.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #23 dnia: Października 04, 2014, 07:59:59 »
Na wsi, położonej blisko niewielkiego miasta, gdzie, owszem, pewne miejsca są w wysypane lub utwardzone kamieniem, ale nie jest to nic wapiennego, tylko zwykły płukany, gruby żwir.
Roślina żyłby bez dodatku tego wapienia, ale nie wytworzyłaby takich cierni, jak ma obecnie (5-6 cm.) i nie rosłaby tak, jak należy, a poza tym z kwitnieniem pewnie byłby problem.
Myślałem też, żeby dać więcej tłuczonej cegły, ale ona chyba jest za mało zasadowa.
Mateusz

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #24 dnia: Października 12, 2014, 04:24:05 »
Kilka zdjęć echinocereusów: E. viridiflorus var. corellii, E. viridiflorus var. russanthus, E. engelmannii var. chrysocentrus, E. ferreirianus ssp. Lindsayi, E. pacificus, E. primolanatus




[załącznik usunięty przez administratora]
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #25 dnia: Października 12, 2014, 06:47:54 »
Mateusz, te echinocereusy są fantastyczne ! - świetnie uciernone. Na dodatek bardzo dorodne. I cieszę sie że wreszcie na naszym forum zobazyłem E. lindsayi !! :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #26 dnia: Października 12, 2014, 06:53:46 »
Cieszę się, że się podobają. :) E. lindsayi już spory, ale na kwiaty przyjdzie jeszcze poczekać. Mam nadzieję, że go nie ukatrupię, bo szkoda by było. Muszę zdobyć jeszcze jeden egzemplarz. 
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #27 dnia: Października 12, 2014, 10:08:14 »
Ilu centymetrów szerokości ma ta doniczka?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #28 dnia: Października 12, 2014, 10:15:03 »
6 cm. szerokości.

« Ostatnia zmiana: Października 25, 2014, 07:04:21 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereusy
« Odpowiedź #29 dnia: Października 25, 2014, 07:04:47 »
Swojego czasu skullman wspominał o E. coccineus. Poniżej fotka mojej rośliny. Na drugim zdjęciu jeden z moich ulubieńców - E. longisetus.
Mateusz