Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kaktusiarskie sentencje  (Przeczytany 2441 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Kaktusiarskie sentencje
« dnia: Lipca 22, 2014, 11:49:40 »
Przeczytałem kiedyś pewną sentencję angielskich kaktusiarzy, która mi się bardzo spodobała. Obrazuje ono niekontrolowany wzrost liczby kaktusów.

Jeśłi  postanowiłeś ile kaktusów będzie liczyć twój zbiór kaktusów i chcesz skonstruować dla niej szklarnię i obliczyłeś jakiej powinna być wielkości, to zbuduj ją... dwa razy większą!

Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 17, 2014, 10:21:22 »
Ha ha dobre :D
Podpisuję się obiema rękami!
W tym roku właśnie postawiłem szklarnię i już widzę, że w przyszłym będzie za mała
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 18, 2014, 08:56:16 »
Ile razy już to słyszałem... :) Przypomniało mi się że regła ta może również tyczyć się pieniążków przeznaczonych na zakupy :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 18, 2014, 10:28:29 »
Zależy czy ktoś zaczyna inwestycję z pieniążkami czy z kasiorą :D
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 20, 2014, 04:49:53 »
A może ktoś zna jakieś inne sentencje  - cudze lub wymyslił swoje?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 20, 2014, 05:31:38 »
Znalazłem w necie coś takiego: We reap what we sow. We cannot expect apples when we have sown the seed of a cactus.
Pozdrawiam
Piotr

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 20, 2014, 06:40:25 »
a co my tutaj klub poliglotów otwieramy ?????????
Andrzej

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 20, 2014, 09:17:49 »
Sorki ale po polsku to bardzo zwyczajnie brzmi :D
"Zbieramy co zasiane. Nie oczekuj jabłek jeśli siałeś nasiona kaktusa"
Pozdrawiam
Piotr

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 20, 2014, 11:53:48 »
bardzo fajne
a po angielsku to brzmi inaczej ???????????
Andrzej

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 21, 2014, 12:28:28 »
Ok, to jeszcze inne, tym razem w dwóch wersjach:
Loving someone who doesn't love you back is like hugging a cactus. The tighter you hold on, the more it's going to hurt.

Kochać kogoś bez wzajemności to jak tulić kaktusa. Im mocniej ściskasz, tym bardziej boli
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 23, 2014, 01:03:53 »
Dzięki temu wątkowi zacząłem śledzić obecność kaktusów w literaturze. Ciekawe jak często pojawiają się one w "Nocach i dniach" Dąbrowskiej a to za sprawą matki głównej bohaterki - Jadwigi Ostrzeńskiej, która była miłośniczką kaktusów. Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. A oto fragmenty "kaktusiarskie" (cytaty kursywą):
Krótko po ślubie córki Barbary Pani Adamowa Ostrzeńska (...)popadła w nie opuszczające ją prawie zdenerwowanie. (...) hodowała kaktusy i bała się, że jak się dzieci rozdokazują, to jej poobtrącają kwiaty, pozrzucają doniczki. Trzymała więc u siebie służącą, która doglądała kaktusów
Gdy pewnego dnia Barbara odwiedziła matkę w jej domu, zastała ją siedzącą śród czerwono kwitnących kaktusów, zażywającą tabakę, kichającą i tonącą we łzach.
W pokoju pani Ostrzeńskiej na oknie stały czerwono kwitnące kaktusy, a na ścianie wisiały portrety jej i jej męża natomiast po przeprowadzce do Barbary i Bogumiła na wieś Bogumił sam pomagał się pani Adamowej Ostrzeńskiej urządzić. Przybił do ściany portrety, poustawiał meble, wszystko znalazło się na ustalonych miejscach, tylko na kaktusy, dla których parapet okna okazał się za wąski, trzeba było kazać stelmachowi zrobić drewniane schodki.
Gdy pani Jadwiga zaniemogła trudno było babcię zostawić, gdyż była bardzo niespokojnego ducha. Raz zrzuciła ciężką doniczkę z kaktusem, całe szczęście, że nie na nogę natomiast po jej śmierci trafiamy na wzruszający moment: - Pomóż mi zestawić kaktusy - szepnęła pani Barbara krzątając się i płacząc. - I daj krzesło. Niech tu stoją przy mamie. Tak je zawsze lubiła.
I jeszcze jeden fragment z bankietu, w którym Niechcicowie brali udział: Towarzystwo tymczasem wstało hurmem i zaczęło przechodzić do salonu. Pani Barbara ujrzała tuż nad sobą nieco wypukłe jasne oko pani Ksawery, która mówiła energicznym i dźwięcznym głosem: - Ja bym chciała pokazać pani kaktusy. To moja duma. W tym roku pierwszy raz mi tak wcześnie zakwitły. - Pani Barbara znalazła się w gronie dam, podziwiających ogromną żardinierę, wstawioną w rodzaj oszklonej loggi i pełną sztywnych lub zwieszających się, płaskich, poprzewężanych łodyg-liści, okrytych purpurowym, różowym i - najrzadszym - białym kwiatem. - Cudowne - zachwyciła się szczerze. Znała się na kwiatach, zaczęła opowiadać o kaktusach swej matki i o tym, jakie rośliny hodowano w pokojach za dawnych czasów. Starsze damy potakiwały, młodsze słuchały i pytały
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 23, 2014, 08:46:08 »
Wielkie dzięki Piotrze. Ze wstydem przyznam - nie czytałem Nocy i Ddni, mimo że to była obowiązkowa lektura w moich czasach - unikałem babskich" czytadeł jak wtedy mówiłem. A tu taka niespodzianka. w jaki sposób wynalezłeś te cytaty - pamiętałeś o nich czy sprawdziłś w wersji elektronicznej?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 23, 2014, 09:59:47 »
Ostatnio jest emitowany serial w TV. Nie oglądam go co prawda ale wychwyciłem scenę przeprowadzki pani Ostrzeńskiej gdy mówiła: "I jeszcze moje kaktusy, jeszcze moje kaktusy" :D
A miejsca z kaktusami w powieści wyszukałem oczywiście w wersji elektronicznej :)
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusiarskie sentencje
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 29, 2014, 10:31:19 »
Sentencja innego typu - trawestacja wypowiedzi pracownika lotniska z filmu "Miś": "A gdyby tak każdy z forumowiczów wrzucił jedno zdjęcie do galerii, to ta pękalaby w szwach." :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą