Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Echinocereus viridiflorus i spółka  (Przeczytany 25697 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #60 dnia: Marca 15, 2015, 07:35:48 »
No to fakt, a ceny jak za ferki czasami za flagelliformisa. Dwa najładniejsze moim zdaniem epifity już mam: D. flagelliformis i S. validus. No i jest jeszcze jeden choć to nie epifit w naturze a litofit, H. colademononis, kupiłem mojej mamie na urodzinu, jak urośnie to sobie coś ukorzenię.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #61 dnia: Marca 15, 2015, 08:02:30 »
Hildewintery też kulawe nie są. ;) Mam H. aureispina, a H. colademononis - w planach. Chyba wszystkie selenicereusy można zaliczyć do grupy "ładne". Zastanawiam się właśnie nad kupnem Selenicereus wercklei - jest na ebay'u (niedrogo nawet), tylko ciekawe czy to akurat on, bo zdjęcie kwitnącej rośliny sprzedający pożyczył z neta.

Już od miesiąca powoli kwitnie sobie Mammillaria laui, a na aporocactusie z dnia na dzień grubieją pąki:

 
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2015, 08:21:26 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #62 dnia: Marca 21, 2015, 12:06:50 »
Jeszcze zapytam, jaki substrat dawałeś pod nowo nabyte epifity?
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #63 dnia: Marca 21, 2015, 07:40:11 »
"Ziemia do kaktusów" (maks. 40%), podłoże do storczyków, perlit, keramzyt (2-4 mm.). Mogłem jeszcze dodać torfu kwaśnego, ale przypomniałem o nim później. Bardzo dobrze się podobno sprawdza włókno kokosowe, ale u mnie go się nie kupi, więc zrobiłem mieszankę z tego, co miałem.
Mateusz

Offline chemick

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #64 dnia: Marca 22, 2015, 12:37:08 »
Włókno kokosowe znaleźć można w zoologicznych, zdaje się,  że używane jako sciolka do terrariow. Są to te same brykiety jak w ogrodniczych.
Tomek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #65 dnia: Marca 26, 2015, 12:19:14 »
Tak Tomku, masz rację, ale u mnie  takich rzeczy nie uświadczysz ani w ogrodniczym, ani w zoologicznym. Ostatnio nawet perlitu nie mogę dostać. :o

Postanowiłem rozwinąć kolekcję w kierunku epifilów. Od zawsze mi się podobały, więc była to tylko kwestia czasu. Fakt, póki co jest dość skąpo (będzie w sumie kilkanaście oznaczonych odmian), ale powolutku może uda mi się zgromadzić to, co sobie wstępnie zaplanowałem. U nas raczej nie jest łatwo o epikaktusy, więc pozostaje sprowadzanie z zagranicy, a to jak wiadomo trochę kosztuje. Mam jednak nadzieję, że za kilka lat będę mógł się pochwalić przynajmniej małą kolekcją epiphyllów. Dzisiaj dostałem przesyłkę z nowymi odmianami.
Na drugim zdjęciu tygodniowe siewki Adenium obesum.

Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #66 dnia: Marca 26, 2015, 01:24:58 »
Znam ten ból z zakupem epifitów. Ja je bardzo lubię na równi z oplątwami.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #67 dnia: Marca 26, 2015, 07:45:17 »
Oplątwy u nas zyskują coraz więcej miłośników. W zeszłym roku na wystawie kaktusów i sukulentów w Warszawie było w czym wybierać.
Co do epifitów - dobrą opcją byłoby nawiązanie znajomości z polskimi hodowcami, bo wiadomo, że te rośliny rosną szybko i byłby spore szanse, by odkupić jakieś nadwyżki, no ale jeśli się nie zna takich osób, to niestety trzeba czasem nieźle zabulić. W Niemczech rośliny są drogie, niestety.
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #68 dnia: Marca 26, 2015, 08:48:23 »
Ja już mam od kilku lat kilka gatunków ale że są raczej drogie to nie szaleję z nimi. Najbardziej podoba mi się T. tectorum i oczywiście T. xerographica ale jeszcze ich nie mam. Interesują mnie tak jak w przypadku kaktusów gatunki meksykańskie choć stricte sucholubnych jest niewiele ale fajnie się uzupełniają z kaktusami epifitycznymi. Nie wiem dlaczego ale w zimę padły/zgniły mi trzy z moich ulubionych T. oaxacana, została tylko jedna za to T. butzii, która jest podobno najtrudniejsza rosną mi wspaniale. Z apikaktusami poza ceną i dostępnością jest jeszcze jeden problem, zwłaszcza w rodzaju epiphyllum, jest masa hybryd i mieszańców ogrodniczych i czyste gatunki to naprawdę perełki.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #69 dnia: Marca 26, 2015, 09:43:07 »
A żebyś wiedział, że perełki. W kolekcjach najczęściej spotyka się E. oxypetalum, E. anguliger i, rzadziej, E. pumilum. Najładniejsze moim zdaniem są E. hookeri i E. rubrocoronatum .
Hybrydy to zupełnie inna para kaloszy. Nie wiem czy chodzi Ci o kundle, które spotyka się wśród tych podstawowych gatunków, czy ogólnie o mnogość hybryd wyhodowanych specjalnie, selekcjonowanych. Akurat ten drugi przypadek mnie osobiście pasuje. Takie rośliny jak najbardziej widziałbym u siebie (co widać na załączonych wyżej zdjęciach), jednak tutaj też jest niemały problem, bo mieszańce, pochodzące od tych samych rodziców często bardzo się różnią. Sztuką zatem jest posiadać hybrydę, która dysponuje charakterystycznymi dlań cechami, np. szerokością, długością, wybarwieniem płatków, rozmiarem kwiatu, itd.
Krzyżówki epiphyllów potrafią robić wrażenie. Dla przykładu kilka spośród moich ulubionych: E. hybr. Masada, E. hybr. Shimmer, E. hybr.Curtain call, E. hybr. Tassel, E. hybr. Coral dance.
W USA maja naprawdę konkretne mieszańce, a z tymi ściąganymi z zagranicy może być różnie. Ja już się przejechałem. W ubiegłym roku kupiłem E. hybr. Shimmer, a dopiero po jakiś czasie znalazłem zdjęcie rośliny sprzedającego (zdjęcia nie było dostępne przy ofercie sprzedaży). Brzydka nie jest: kwiat ładnie wybarwiony, symetryczny, jednak nie będzie to taki Shimmer:
    http://mattslandscape.com/detail/?plant_name=Shimmer
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #70 dnia: Marca 26, 2015, 10:25:41 »
I jedne i drugie, jeśli coś nie występuje w naturze to u mnie od razu odpada.
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #71 dnia: Marca 26, 2015, 11:36:42 »
I jedne i drugie, jeśli coś nie występuje w naturze to u mnie od razu odpada.

oczywiście każdy ma swoje upodobania  , ale w końcu te rośliny sa już wśród nas i zostaną na długo
teraz nie mozesz się przyzwyczaić do nich ale np do tulipanów , hiacyntów czy narcyzów czy róż jesteś przyzwyczajony i nawet nie myślisz o nich jak o kultywarach
a przecież nie występują w naturze w tylu odmianach . A psa albo kota masz ?? a czy któryś z nich występuje w naturze ??? no nie ale nikt na to tak nie patrzy

oczywiście ze są hodowcy . którzy cenią sobie czyste gatunki , ale i oni mają już mieszańce u siebie w kolekcjach ......... :)
Andrzej

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #72 dnia: Marca 28, 2015, 12:42:48 »
No właśnie - rzecz gustu. Ja przykładowo nie lubię form grzebieniastych. Dobrze, że każdy lubi co innego, to i kolekcje są przynajmniej różnorodne. :)
Mateusz

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #73 dnia: Kwietnia 03, 2015, 08:03:49 »
Może się jeszcze nie rozwinął, ale i tak prezentuje się nieźle (chociaż zdjęcie jak zwykle do bani) :)
Mateusz

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #74 dnia: Kwietnia 05, 2015, 04:17:48 »
Wczoraj wreszcie się rozwinął:

Aporocactus flagelliformis
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #75 dnia: Kwietnia 06, 2015, 08:18:14 »
Piękny widok! A gdy z czasem doczekasz się kępy, to będzie dopiero pokaz.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #76 dnia: Kwietnia 06, 2015, 10:53:09 »
Takie widoki to cieszą oczy i przybliżają nam lato :)
Poz.Leszek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #77 dnia: Kwietnia 06, 2015, 09:51:25 »
Wiem, że A. flagelliformis to żaden rarytas, a i doprowadzenie go do kwitnienia trudne nie jest, ale naprawdę się cieszę z tych pierwszych kwiatów, bo czekałem na nie 3 lata. Gdy roślina przekwitnie poprzycinam brzydkie pędy, by się bardziej zagęściła. Przydałoby się też wymienić podłoże, bo to już raczej jest nieźle wyjałowione, a aporo lubi sobie porządnie podjeść. ;)

Wschodzą heliocereusy i aporocactusy, więc są szanse, że epifityczna część kolekcji urośnie w siłę. 
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 06, 2015, 09:54:58 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #78 dnia: Kwietnia 13, 2015, 01:02:40 »
Oprócz sukulentów doniczkowych, mam też trochę sucholubnych na zewnątrz. Moje ulubione to rojniki - niewymagające, ładne z wyglądu i ciekawie kwitnące rośliny - czego chcieć więcej? ;)
Kilka fotek z tego roku:

Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #79 dnia: Kwietnia 13, 2015, 02:05:59 »
Osobiście bardzo lubię te rośliny. Chyba najładniejsze europejskie sukulenty. ja mam kilka na balkonie bo zimować w domu nie muszą.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #80 dnia: Kwietnia 30, 2015, 10:43:26 »
Byłem niedawno na targach ogrodniczych w Szepietowie i rojników mieli mnóstwo. Kupiłem tylko 3 sztuki, bo nie miałem za bardzo czasu - były dwa stoiska z sukulentami, więc tam się głównie kręciłem. Kupiłem kilka fajnych roślinek, m. in. Crassula arborescens, której, nie wiedzieć czemu, do tej pory nie miałem.
Wysiałem 45 gatunków kaktusów i 5 gatunków z rodzaju Tylecodon. Epifity (zdj. 1) wzeszły ładnie, na pozostałe (zdj. 2) też nie mogę narzekać. W trzech pozostałych pojemnikach (wysiew z 25.04.) też już zaczynają się wschody - jako pierwsze ruszyły pyrrhocactusy.

 
Mateusz

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #81 dnia: Kwietnia 30, 2015, 07:38:49 »
co to jest  M.pygmaea ???

proponował bym pisać pełne nazwy , albo przynajmniej taki skrót , który nie budzi żadnych wątpliwości o jaki rodzaj chodzi
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #82 dnia: Kwietnia 30, 2015, 09:16:40 »
A co dokładniej byś proponował bo z tego co mi wiadomo to tak właśnie skraca się nazwy rodzajowe.
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #83 dnia: Kwietnia 30, 2015, 09:38:58 »
Mammillaria
Matucana
Mediolobiwia
Melocactus
etc

jesteś pewny ze wszyscy tutaj wiedza o jaki rodzaj chodzi ?

wydaje mi się ze podawanie pełnej nazwy / to raptem kilka liter więcej / tylko ułatwi identyfikację dla małowtajemniczonych

załóżmy że nie wiesz co w tym przypadku oznacza literka " M "

wpisujesz w google - pygmaea  i co ? myslisz ze znajdziesz to co powinieneś ? 

sam zobacz

gdzieś daleko w tyle pokaże się  Mediolobivia

ale wiem ze przy wielu innych nazwach gatunkowych nie pokaże się nic ciekawego 
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #84 dnia: Maja 01, 2015, 11:52:39 »
Szanowny kolego, ależ ja absolutnie zgadzam się z pisaniem pełnych nazw aby jednoznacznie określić gatunek. Moje wątpliwości budzi propozycja zmiany tworzenia skrótów. Czyż aby nie wystarczy nam wesoła i niczym nie skrępowana inwencja kaktusiarzy-amatorów w dziedzinie taksonomii?  Po co jeszcze dodatkowo gmatwać nazewnictwo?
Sławek

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #85 dnia: Maja 01, 2015, 06:29:33 »
Skróty można stosować gdy jednoznacznie z tekstu wcześniej napisanego wynika o jaki rodzaj chodzi. Ktoś kto się interesuje kaktusami może taki skrót odebrać np. jako Micropuntia pygmaea.

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #86 dnia: Maja 01, 2015, 07:01:43 »
OK, w przyszłości będę podawał pełne nazwy.
A ktoś, kto interesuje się kaktusami, widząc zdjęcie kwitnącej Mediolobivia pygmaea, chyba raczej nie odbierze tego "M." jako Micropuntia. ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 01, 2015, 07:06:10 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #87 dnia: Maja 01, 2015, 10:09:33 »
Szanowny kolego, ależ ja absolutnie zgadzam się z pisaniem pełnych nazw aby jednoznacznie określić gatunek. Moje wątpliwości budzi propozycja zmiany tworzenia skrótów. Czyż aby nie wystarczy nam wesoła i niczym nie skrępowana inwencja kaktusiarzy-amatorów w dziedzinie taksonomii?  Po co jeszcze dodatkowo gmatwać nazewnictwo?

co do mojej propozycji to nie chodziło mi o tworzenie nowych " skrótów "
tylko ewentualne drobne rozwinięcie dla tych leniwych , którym nie chce się wpisać pełnej nazwy

cytat dorsiger
OK, w przyszłości będę podawał pełne nazwy.
A ktoś, kto interesuje się kaktusami, widząc zdjęcie kwitnącej Mediolobivia pygmaea, chyba raczej nie odbierze tego "M." jako Micropuntia.

jak chyba zauważyłes pojawiają się na tym forum ludzie , którzy proszą o nazwanie ich kaktusów
a na fotkach są
echinopsisy
czy opuncje
i właśnie dla nich wpisywanie pełnych nazw było by wskazane 

dzięki za uwagę .. :)
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #88 dnia: Maja 01, 2015, 10:45:55 »
@gnet Oczywiście masz rację, zawsze najpierw w tekscie pojawia się pełna nazwa a dopiero później za każdym razem można stosować skrót a my w  miarę możliwości też powinniśmy się stosować do ogólnie przyjętych zasad.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Echinocereus viridiflorus i spółka
« Odpowiedź #89 dnia: Maja 07, 2015, 08:24:34 »
Jeden z moich Echinocereus stramineusw porównaniu z Pyrrhocactus bulbocalyx (średnica - 1 cm.):


Mateusz