Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Jaki to kaktus?  (Przeczytany 1058 razy)

Offline Wili

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Jaki to kaktus?
« dnia: Lipca 16, 2014, 09:07:02 »
Witam,
jestem nowy na forum, zarejestrowałem się, żeby dowiedzieć się czegoś o tym kaktusie. Dostałem go po mojej prababci, podobno ma koło 40lat.
Co to jest za gatunek?
i od razu narzuca mi się pytanie, czy jest sens go przesadzać? czy wpłynie to pozytywnie na jego rozwój?
Jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić? Tylko doniczka go trzyma w ryzach.
Dziękuję bardzo z góry za odpowiedzi.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Jaki to kaktus?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 16, 2014, 12:53:14 »
Dzień dobry,
to jakaś krzyżówka Echinopsis. Wydłużony kształt pędów świadczy o niedostatku światła. Roślinę należy przesadzić do większej doniczki i nowego podłożą, która powinno składać się min. w 2/3 z substancji organicznych (żwirek i piasek). Przy okazji możesz oddzielić kilka odrostów i wyhodować własne klony tej rośliny.

Jeśli zapewnisz jej okres spoczynku zimowego (np. od listopada do marca) w obniżonej do 10 stopni temperaturze i przy braku podlewaniu, to w przyszłym sezonie możesz spodziewać się pięknych kwiatów.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Jaki to kaktus?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 16, 2014, 04:24:08 »
 Echinopsis to na pewno , co do tych 40 lat to  może troszkę przesada , w takich warunkach można w kilka lat taką roślinę uzyskać
- mało światła , ciepło i wilgotno i ciut nawozu

co do przesadzania do nowych warunków to oczywiście TAK , pod jednym warunkiem - pełne słońca / dużo światła

przesadzenie tej rośliny do lepszych warunków bez zapewnienia max słonecznego światła  doprowadzi jedynie do jeszcze większej deformacji

 
Andrzej