Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?  (Przeczytany 2715 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« dnia: Lipca 15, 2014, 07:51:14 »
Znajomy kaktusiarz mówił mi że podlewa on swoje kaktusy gdy podłoże na głębokości 1,5 cm jest calkowicie suche (kolejna zaleta luźnego i sypkiego podłoża, bo mozna to łatwo sprawdzić rozgrzebując podłoże na zdanej głębokości). A Wy, czy macie jakieś swoje kryteria częstotliwości podlewania?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 15, 2014, 11:51:36 »
byłem kiedyś / dosyć dawno / na Słowacji w Świdniku u jednego kaktusiarza , bajzel miał przeokropny , rośliny stały dookoła domu , w szklarni , chyba wszędzie 
domek stał chyba na max 15 arach a kaktusy były wszędzie , Fantastyczne rośliny , wtedy nie zwracałem uwagi jakie gatunki stoją pod gołym niebem a jakie w szklarni , Te na polu stały w wysokiej trawie bo nie dało się kosić ,  w doniczkach też rosły obok kaktusów różne zielska , wtedy go zapytałem ;
czemu ma tyle tej trawy w doniczkach z kaktusami ?
odpowiedział mi że to jest jego wskaźnik wilgotności podłoża w doniczce , do póki trawa w doniczce jest ładna i zielona to znaczy że jest tam jeszcze sporo wilgoci , jak trawa żółknie i przysycha to można kaktusy podlać
 
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2014, 08:46:29 wysłana przez Kryzys »
Andrzej

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 16, 2014, 07:52:40 »
świetny pomysł. Dzięki. Chyba go zastosuje jeszcze tego lata.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 16, 2014, 09:55:18 »
ciekewe. Kiedyś o tym słyszałem, ale wypadło mi z głowy. Pewnym minusem jest to , że trawka zabiera substancje odżywcze kaktusom. Czyli trzeba bardziej nawozić, a wiec itrawka będzie rosła szybciej. Ciekawe czy właściciel ją przycinał :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 17, 2014, 08:55:21 »
Kiedyś miałam inwazję szczawików w doniczkach (to te małe wredne koniczynki), w kaktusach i grudnikach całkiem były pożyteczne to nie dało się ich przelać, bo te chwasty wszystko wypijały, ale większym minusem było to że zagłuszały kaktusy jak tylko się rozrosły.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 17, 2014, 11:05:56 »
Tak, "zagłuszanie " jak to nazwałaś może być problelel - slyszalem nie raz. Sądzę ze ten kaktusiarz słowacki nie wytepil trawy z czystego lenistwa, i potem robił "dobrą minę do złej gry" :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 17, 2014, 11:22:15 »
Ale coś niewyskokiego mogło by nie być głupim pomysłem. W wilczomleczu całkiem dobrze się sprawdzały koniczynki :P .

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 18, 2014, 07:52:39 »
Odealnym rozwiązaniem byłaby trawka, która ma bardzo małe wymagania wodne i nie rozrasta się korzeniami wgłąb doniczki. Zastosowałbym na pewno gdzie niegdzie w charakterze próby estetycznyej. nie wiem czy coś takiego istnieje.
Poza tym pomysł tego słowackiego kaktusiarza skutkowałby dla kaktusów bardziej wodo-tolerancyjnych. Np Ariaki, czy nawet astrofyta i generalnie meksykańczyki wolą mieć prwie cały rok sucho. Wiele kaktusów podlewa się przecież nie częściej niż 3 razy w roku.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 18, 2014, 09:20:15 »
kochani  , to były chwasty  , jakaś trawa jakaś lebioda , szczawiki  , były to raczej pojedyncze  trawy a nie łąka , jemu po prostu nie chciało sie plewić każdej doniczki z osobna bo było tego bardzo dużo , u mnie też trawy się pojawiają i każdej nowej natychmiast nie wyrywam , niech sobie rośnie , jak jest zbyt duża to wtedy ją usunę . Na pewno nie należy siać trawy specjalnie :)
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 18, 2014, 10:20:24 »
Ja się po prostu zastanawiałem nad estetycznymi aspektami "łączki" w doniczce z kaktusem :) o ile mie miałoby to ujemnego wpływu na uprawe.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 18, 2014, 01:25:57 »
estetyka , estetyką , najważniejsze żeby kaktusikom było dobrze , ale śmiesznie by wyglądały kaktusy z trawą na parapecie  ,,,,,,,,,,,
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 18, 2014, 01:31:07 »
Dla nas kaktusiarzy smiesznie, ale jak się na tym zastanowić, to mogłoby to byc całkiem urokliwe, abstrahując już od faktu, że wiele kaktusów rośnie w trawie, także meksykańskich.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kiedy podlewacie swoje kaktusy?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 18, 2014, 03:03:01 »
Pozwolę sobie odejść od pod-wątku trawy. i poruszyc kolejną rzecz.
Często w zaleceniach uprawowych dla kaktusów widzi się takie stwierdzenie "podlewamy dopiero wtedy gdy zapowiada się kilka dni słonecznej pogody".
Też się do tego stosowałem, jednak w ostatnim czasie zwraca się uwagę na to, że niektórzy podlewają wtedy kiedy na zewnątrz również pada! Ciekawi mnie czy ktos z Was przeszedł na taką formę. W sumie nie jest to pozbawione logiki. Podlewanie przy ciepłych dniach dawało gwarancję, że nadmiar wody nie spowoduje gnicia kaktusów, co miałoby miejsce przy zimnej pogodzie, jednak pogoda pochmurna nie musi oznaczać zimna dla kaktusów, jeśli się tylko o to zatroszczymy.

« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2014, 04:47:57 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą