Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Matucana intertexta  (Przeczytany 1850 razy)

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Matucana intertexta
« dnia: Lipca 15, 2014, 07:07:50 »
Poniżej załączone foto artykuło o Matucana intertexta z Cactus Adventures International 89, 2010. Autorem jest prof. Nelson Cieza Padilla z Peru. Artykuł jest oparty o długie terenowe badania przeprowadzone przez autora, i jest to uaktualnienie tego co wiadomo o M. intertexta na podstawie książek rittera i Bregmana.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Lipca 17, 2014, 08:11:37 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matuccana intertexta
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 15, 2014, 07:08:42 »
O kolejna dwia zdjęcia

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 17, 2014, 08:29:56 »
I jeszcze krótkie konkluzje o polsku wynikające z badań autora.
Matucana intertexta rośnie na wysokościach między 1900 m npm a 3400 m npm, a nie jek wczesniej podawano - 1500-2300. Mimo dużej różnicy wysokości, roślina jest mało zmienna, jednak rośliny z wyższych wysokości mają ciernie długie i cienkie, te z niższych - krótkie i grubsze. Jak zauważyłem po prześledzeniu opisów, wzrost wysokości npm ma jakiś wpływ na kolor kwiatu - rośliny rosnące najniżej mają kwiaty zółte, a u rosnących na najwyższych stanowiskach kwiaty mogą być nawet koloru fuksji.
M. intertexta pochodzi z departamentu Cajamarca, jednak rośnie tam w dwóch prowincjach - nie tylko San Marcos, jak myslano wcześniej, ale i Cajabamba.

Mam nadzieję w najbliższym czasie krótko streścić inne artykuły, które uaktualniają i uzupełniają wiedzę znaną z opracowań Tittera i Bregmana.

 
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 17, 2014, 10:37:10 »
Tomaszu ........... te informacje , komuś kto miał mały kontakt z Matucanami nic nie mówią
co to znaczy że jedne mają ciernie krótsze a inne dłuższe ??? musiał bym mieć kilkanaście różnych żebym mógł rozróżnić bardziej górskie od tych niżej rosnących , a i tak jak by wszystkie miały ciernie podobnej długości to dalej nie wiedział bym czy to ta czy ta ? taka wiedza nic nie daje
długość i kolor cierni powinien być podany  ; niskie ok 6 mm wysokie ok 9 mm i juz mogę mieć jakąś jasność  , to samo dotyczy koloru kwiatu
fuksji jest odmian kilkaset i teraz o którą Ci chodziło ??? są o kwiatach białych przez wszystkie odcienie różu , czerwieni , fioletu do prawie czarnych

Ja nie mam matucan  więc tak za bardzo mnie to nie interesuje , ale czytam wszystkie posty bo zawsze cos nowego człek się dowiaduje 
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 17, 2014, 11:00:39 »
Cytuj
Tomaszu ........... te informacje , komuś kto miał mały kontakt z Matucanami nic nie mówią

Dokładnie tak. Są to informacje dla osób zainteresowanych matukanami, raczej nie bywalców naszego forum jak się zdołałem zorientować ale gosci.

Cytuj
musiał bym mieć kilkanaście różnych żebym mógł rozróżnić bardziej górskie od tych niżej rosnących , a i tak jak by wszystkie miały ciernie podobnej długości to dalej nie wiedział bym czy to ta czy ta

Wiele osób ma wiele wariantów stanowiskowych danego gatunku, podgatunku.

Jeśli chodzi o kolor fuchsia, to jak się zdołałem zorientować chodzi tu o czerwień z domieszką fioletu - takie jest po prostu angielskie określenie tego koloru.

Ja osobiscie nie jestem zwolennikiem dzielenia wlosa na czworo w taksonomii kaktusów, i podstawą dla mnie są kryteria botaniczne, jednak cześć kolekcjonerów ma xs smbicję posiadać dużo stanowiskowych odmian, a ponieważ pojawia sie przy tym mylenie nazw, tudziez wymyslanie dodatkowych nazw bez botanicznego uzasadnienia, czy wręcz okreslania kaktusów jedynie za pomocą numerów polowych, czesto rodzi to tuze zamieszanie w ogarnieciu co jest co, dlatego pojawiają się tego typu dogłębne hobbystyczne artykuły pisane przez hobbystów starających się rozsupłac rożne zagadki, i podających  informacje które są drugorzędne dla "normalnego" hobbysty.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 18, 2014, 07:14:54 »
Dzięki. Pobrałem zdjęcia.
Dzięki też za wszystkie szczegóły
Pozdrawiam
Jerzy