Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Matucana intertexta czy aurantiaca  (Przeczytany 1854 razy)

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Matucana intertexta czy aurantiaca
« dnia: Lipca 12, 2014, 05:24:33 »
Próbowałem wprowadzić na forum wczoraj, ale coś chyba nie poszło. 3 albo 4 lata temu pytałem o roślinę z rodzaju Matucana, z prośbą o określenie czy to M. intertexta, czy M. aurantiaca. Zamieściłem zdjęcia rośliny i jej kwiatów i dostałem informację. że jeśli przyślę przekrój kwiatów, to da się ją zidentyfikować. Jak mój kaktus to usłyszał, to na trzy lata przestał kwitnąć. W tym roku jednak ponownie kwitnie, więc wykonałem przekrój i załączam zdjęcia. Skłonny jestem przypuszczać, że jest to raczej M. intertexta, niż M. aurantiaca, ale wyraźnie nie jestem pewien moich przypuszczeń. Zdjęcia wiernie oddają kolor kwiatu (przynajmniej na moim skalibrowanym monitorze). Nie wiedziałem też dokładnie w jaki sposób wykonać ten przekrój, i mnie on niestety nic nie mówi. Ale może coś na nim widać.
Załączam cztery zdjęcia kwiatu i jego przekroju. Niestety musiałem zmniejszyć rozdzielczość, żeby móc załadować je tu na forum.
Jerzy

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta czy aurantiaca
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 14, 2014, 11:01:03 »
witaj
zdjęcia przekriju są OK i powinny wystarczyć. Mam w jednym z pism kaktusowych i w ksiażce Bregmana zdjęcia przekroju kwiatów M. intertexta, ale nie mam obecnie dostępu do domowego komputera, więc sprawdzę najwcześniej za kilka dni.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta czy aurantiaca
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 14, 2014, 02:12:21 »
Witam

Podstawowym całościowym opracowqniem rodzaju Matucana jest wciąż ksiażka Roba Bregmana z lat 80-tych. Mimo dobrego przedstwienia poszczególnych taksonów trzeba jednak pamiętać że jest to opracowanie  już stare i spojrzenie na taksonomię riodzaju jest trochę inne w dzisiejszych czasach. Od tego czasu ukazało się także kilka dokładniejszych opracowań dotyczących niektórych gatunków. Jednym z nich jest artykuł  o Matucana intertexta w piśmie Cactus Adventures International 2010 (num 89) , którego autorem jest Nelson Cieza Padilla.
W artykule jest uaktualnienia danych dot  M. intertexta, oraz zdjęcia \kwitnących rośłin z kilku miejsc. Moim zdaniem kwiaty twojej matukany dobrze pasują do kwiatów m. intertexta prezentowanych w artykule i stawiałbym na ten gatunek. Ponieważ kwiaty twojej matucany są pomarańczowe a nie czerwone więc stąd sugestie że to albo M. aurantiaca albo intertexta, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych m. intertexta opis M. intertexta oparty o rośliny z większej ilości stanowisk mówi, że kolor kwiatu może być żółty, pomarańczowy, czerwony lub fuchsia. Jak będziesz chciał to zeskanuję artykuł i prześlę emailem.
« Ostatnia zmiana: Lipca 14, 2014, 02:20:03 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta czy aurantiaca
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 14, 2014, 09:17:39 »
Dzięki serdeczne. A z artykułu chętnie skorzystam. Podaję mój adres e-mail: jkopeczek@go2.pl
Pozdrawiam
Jerzy

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta czy aurantiaca
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 14, 2014, 10:48:46 »
Przesle szybko - zaraz jak bede mial nieskrempowany dostep do mojego kompa ;)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta czy aurantiaca
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 15, 2014, 05:30:25 »
Witaj Jerzy

Tak, to Matucana intertexta - właśnie sprawdziłem - w książce Bregmana jest rysunek przekroju kwiatu, pasujący dokładnie do przekroju twojego kwiatu. Zdjęcia też się zgadzają. Postaram się szybko przesłać ci ten materiał.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta czy aurantiaca
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 15, 2014, 07:22:39 »
Jeszcze jedno - na forum wrzuciłem fotki artykułu o M. tertexta (skaner sie zepsul), pobierz sobie i je wykasuje.
http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=940.msg3453#new
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2014, 07:27:19 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta czy aurantiaca
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 16, 2014, 07:58:02 »
Bardzo podobają mi sie kwiaty tej matukany, pomarańczowy kolor, chyba jest ona jedną z ładniej kwitnących w tym rodzaju.

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucana intertexta czy aurantiaca
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 18, 2014, 07:16:28 »
Dzięki. Wszedłem na fotki i ściągnąłem.
Pozdrawiam
Jerzy