Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy  (Przeczytany 6781 razy)

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« dnia: Lipca 09, 2014, 06:00:02 »
wpisujemy trzy

Lophocereus schotti
Austrocylindropuntia subulata
Puna clavarioides

trzy to i tak za dużo ................
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 09, 2014, 08:43:37 »
~Wszystkie kaktusy są oczywiście piękne, ale gdybym miał wybierać ta najmniej ładne, to poza częścią opuncjowych odmówiłbym przyjęcia do mojej kolekcji:

kwiaciarnianej mammillari, wszystko jedno której, najprawdopodobniej M. prolifera
Pilosocereus gounellei
Opuncja microdsys - po prostu nie mogę na nią już patrzeć.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 19, 2014, 09:50:26 »
Może bardzo ogólnie, ale mnie się nie podobają:
- formy cristata,
- szczepione formy bezchlorofilowe.
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 19, 2014, 10:52:34 »
No to prawdziwa z Ciebie kaktusiarka :) , choć z drugiej strony dzisiaj już wyprodukowano takie ciekawe formy kolorowe, że wielcy przeciwnicy mutantów nie raz kupują
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 19, 2014, 11:15:50 »
Kaktusiarka ze mnie żadna, a kaktusiarz raczej początkujący. ;) Formom kolorowym, rosnącym na własnym korzeniu, które są w stanie samodzielnie przeprowadzać fotosyntezę, nie mówię nie.
Mateusz

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 19, 2014, 09:24:40 »
A ja napiszę 3 rodziny, choć już się tu pojawiły:
Austrocylindropuntia
Opuncje
i jak koleżanka wyżej napisała, bezchlorofilowe potworki które nie potrafią same żyć. Za to kolorowe "samodzielne" gymnocalycium uwielbiam.

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 19, 2014, 09:37:13 »
(...)i jak koleżanka wyżej napisała (...)
No to prawdziwa z Ciebie kaktusiarka :)(...)

Małe sprostowanie, bo widzę, że za pierwszym razem nie wyszło:
Kaktusiarka ze mnie żadna, a kaktusiarz raczej początkujący(...)
Ja sem ON.  ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2014, 09:48:41 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 19, 2014, 09:58:12 »
Sorki za pomyłkę, przeczytałam początek zdania "kaktusiarka ze mnie żadna" żeby płci nie pomylić, a wpadkę i tak zaliczyłam.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 19, 2014, 10:06:10 »
Dobrze na naszym forum są tylko dwie płcie  :), bo w obecnych czasach przy różnych rejestracjach w internecie nierzadko natrafiam na trzecią - "inna".
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 19, 2014, 10:12:18 »
Zawsze to aż 50% że dobrze się trafi :P . A mi o jakoś nigdy nie przeszkadza, nawet jak piszą do mnie w męskiej osobie i mało kiedy poprawiam.

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 19, 2014, 10:31:27 »
Nic się przecież nie stało. Chciałem jedynie wyprowadzić Was z błędu.
Mateusz

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 19, 2014, 11:53:43 »
no to zahaczyliście o mnie
formy cristata dla mnie to bardzo ciekawa grupa / natura / mam może trzy sztuki , ale pobierałem nauki od kaktusiarza , który był na owe czasy jednym z większych hodowców  form grzebieniastych w POLSCE / lata 1980 /
formy kolorowe też mi się podobają choć ich nie kupuję , ale jak trafi się coś w siewkach to muszę to naszczepić , nie można pozwolić żeby takie coś umarło   
/ natura /   
http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=816.0 i codziennie ogladam

i na koniec coś raczej nowego , bo to ostatnie lata - kultywary / już nie natura tylko człowiek / astrophytum i ariocarpus  całkowicie nienaturalne rośliny
i co z tego ? wszystkie rasy psów czy kotów to dokładnie to samo - wymysł człowieka a jednak nikt do nikogo o to pretensji nie ma , sam posiadam syjama
i maine coona / 9 kg żywej wagi / w końcu wszyscy kaktusiarze zaakceptują obecność kultywarów w hodowlach
oczywiście nie każdy musi to mieć u siebie , tak jak i przytoczone wcześniej psy czy koty

a to się Wam nie podoba ???????????????

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Lipca 20, 2014, 12:16:41 wysłana przez Kryzys »
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 19, 2014, 11:58:04 »
Cytuj
Za to kolorowe "samodzielne" gymnocalycium uwielbiam.
Chodzi pewnie o formę variegata, bo kolorowe z całkowitym brakiem chlorofilu nie są zddolne do fotosyntezy.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 20, 2014, 12:00:32 »
A co do form grzebieniastych, istotnie jak się okazuje w naturze jest tego sporo. Mnie jednak nie bawią z prostego powodu - wszystkie wyglądają dość podobnie !!  :o Copiapoa lau cristata niewiele tak naprawd wyglądam różni się od Epithelantha micromeris cristata, na przykład.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 20, 2014, 12:08:46 »
Do kultywarów nic nie mam, bardziej jestem przeciwna tym tworom co nie mogą rosnąć na swoich własnych korzeniach. I dokładnie tak jak piszesz, jednemu sie to może podobać, drugiemu nie i po prostu nie będzie ich posiadał, bo przecież nie musi.

Tak Tomaszu właśnie o te mi chodziło, jak i o przeróżne mihanovichii z chlorofilem.

Co do grzebieniastych to nawet mi się trochę podobają, swojego czasu szukałam takiego na własnych korzeniach, ale nie znalazłam i sobie odpuściłam bo aż tak mi nie zależy.

Nie, nie podobają mi sie te ze zdjęcia, ogólnie te neonowe kolorki trochę mnie przerażają.

A co do ras psów i kotów, to sama jestem wielką miłośniczką psów i mam dwa rasowce, ale tworzenie czegoś co ma problem z normalnym funkcjonowaniem, bo człowiekowi podoba sie jak coś za krótkie, coś za duże, albo krzywe, uważam również za chore. Uwydatnianie pozytywnych i funkcjonalnych cech ok, ale nie tworzenie kalek.
To samo u roślin, jak są to jakieś tam mieszańce które są ładne i zdrowe, to ok, ale jak o nie może samo żyć to jakoś mi o nie odpowiada.
« Ostatnia zmiana: Lipca 20, 2014, 01:56:09 wysłana przez dkf385 »

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 25, 2014, 03:49:30 »
a w ogóle to nie ma brzydkich kaktusów - są tylko te mniej urodziwe  :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #16 dnia: Lipca 25, 2014, 11:59:32 »
:) te neonowe kolorki to tak jak biały kruk w bibliotece albo Mauritius u filatelisty
i oczywiście nie wszystkim musi się podobać , i bardzo dobrze , gdyby Wszystkim podobało sie o samo to było by nudno
Andrzej

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #17 dnia: Lipca 26, 2014, 10:29:17 »
Mimo, że lubię mamilarki to jedna forma Mammillaria bocasana tzn. cv. Fred doprowadza mnie często do rozpaczy, że ktoś wyprodukował takie "brzydactwo".
http://www.cactus-art.biz/schede/MAMMILLARIA/Mammillaria_bocasana/Mammillaria_bocasana_fred/Mammillaria_bocasana_fred.htm

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #18 dnia: Lipca 31, 2014, 10:32:47 »
Tu się zgodzę z Tobą Jacku,wyglądają jak ogolone ogórki
Poz.Leszek

Offline kwiatuszek3406

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: +3/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 01, 2014, 01:30:28 »
Suma sumarum to nie ma brzydkich kaktusików.To jak z kobietami ponoć nie ma brzydkich kobiet jest tylko.............

Offline kwiatuszek3406

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: +3/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 01, 2014, 02:00:19 »
Ha Ha

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpnia 01, 2014, 06:39:56 »
Czesc Kwiatuszek, wybacz, lecz różnie się z Tobą w kwestii poczucia humoru.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpnia 02, 2014, 09:24:49 »
a w ogóle to nie ma brzydkich kaktusów - są tylko te mniej urodziwe  :)

I tu bym polemizował, formy grzebieniaste są moim zdaniem brzydkie i to bardzo, niektóre formy monstrualne są brzydkie ale nie wszystkie no i część kultywarów jest szpetna jak choćby wyżej wspomniana Mammillaria ale nie ona jedyna. Widziałem gdzieś jakąś oszpeconą A. myristigma, nie pamiętam już jaka to była odmiana ale zastanawiam się, kto mógł zrobić coś takiego bardzo poniekąd urodziwej roślinie. Jako cały takson niezależnie od formy to podpisuję się pod Austrocylindropuntiami choć i tak są ładniejsze niż niektóre kultywary. W tym przypadku nie ma sensu żadna argumentacja bo to osobiste preferencje. Osobiście nie jestem zwolennikiem kultywarów i form bezchlorofilowych co nie oznacza, że wszystkie są brzydkie, wręcz przeciwnie, niektóre są bardzo urodziwe ale to już odrębny temat.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 17, 2014, 08:31:05 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 11, 2014, 08:43:44 »
Co do form grzebieniastych - dla kogos kto zbiera np notokaktusy i zobaczy gdzies forme grzebieniasta jakiegos gatunku Notocactus, to jest to dla niego fajna ciekawostka. Natomiast uroda form grzebianiastych sama w sobie jest wg mnie wątpliwa, ponieważ wszystkie wyglądają podobnie - bez etykietki trudno rozpoznac juz nie tylko gatunek ale rodzaj. Ale to tylko moje zdanie, kazdy moze miec inne
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 17, 2014, 08:54:15 »
Ależ zgadzam się z panem, panie Tomaszu przy czym należy zaznaczyć, że ocenianie czegokolwiek w kategoriach urody/brzydoty jest czysto subiektywne i wcale nie trzeba być pasjonatem kaktusów aby powiedzieć "łał, ale to piękne" albo "o rany, ale brzydactwo". Kryteria estetyczne nie zawsze idą w parze z innymi. Tak jest właśnie z samorzutnymi formami grzebieniastymi i monstrualnymi kaktusów. Są to zjawiska ciekawe zarówno dla pasjonatów i chodowców jak i dla botaników ale nie koniecznie muszą trafiać w gusta, które są różne u różnych ludzi, na przykład, mam O. monacantha variegata, mam bo jakoś trafiła w moje ręce i nie mogę jej tak po prostu wyrzucić natomiast moja żona uważa ową roślinkę za najładniejszą ze wszystkich moich kaktusów a za najbrzydsze moje myriostigmy, które ja uważam za śliczne.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpnia 18, 2014, 10:52:05 »
Swego czasu miałem w kolekcji Echinocactus grusonii i po prostu się go pozbyłem - dałem komuś. Dlaczego? Czesto moi goscie - nie kaktusiarze mowili ze on wlaśnie im się najbardziej podoba nie pomni na moje uwagi, ze to chwast obecny w kazdej kwiaciarni, i nic ciekawego. Mojego kolegę często śmieszy gdy ludzie podziwiają jego ... podkładki, na których są zaszczepione jakieś rarytasy, naa które oni  nie zwracają uwagi.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpnia 19, 2014, 01:19:59 »
Panie Tomaszu, chwast chwastem ale nie można jego pokrojowi odmówić urody. Wiele gatunków jest rarytasami albo ciekawostkami pomimo tego, że ani nie są ładne ani nie kwitną efektownie. E. grusonii należy do pospolitych "chwastów" bo ludziom się po prostu podoba. Ja osobiście uważam go za najładniejszego kaktusa i niedawno nabyłem malutkiego.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpnia 19, 2014, 01:53:46 »
Po co malutkiego, jak jego uroda leży m.in. w jego wielkości? :) I w ogółe nie "Panuj" mi - na forum wszyscy jesteśmy na ty :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpnia 19, 2014, 02:26:21 »
OK. A malutkiego ba najładniejszy to taki duży, którego się samodzielnie z malucha wychodowało :) Ale do opieki nad siewkami nie mam warunków i miejsca więc kupuję tylko malutkie kaktusy, choć i kupował też nie będę bo mi się miejsce kończy :(
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Jakie są wg Was " najbrzydsze " kaktusy
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpnia 20, 2014, 11:18:16 »
Warto bys kupil trzy szt. bo jednak kaktusy padają. Są różna szkoly  - jedni chca miec od malucha, inni - zwykle chyba starsi kaktusiarze, maja juz wszystkiego dosc i idą na "łatwiznę' :) po prostu kupując gotową dorodną roślinę.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2014, 11:20:43 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą