Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Hatiora salicornioides - jak dbać?  (Przeczytany 3439 razy)

Offline Lalka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Hatiora salicornioides - jak dbać?
« dnia: Maja 02, 2014, 12:58:02 »
Mam nadzieję, że w dobrym dziale.

Odkryłam, że mam roślinę zwaną Hatiora salicornioides. Chcę o nią trochę zadbać bo na razie wygląda dość mizernie. Czy ta roślina ma jakieś specjalne wymagania? Jak ją pielęgnować?


Offline Lalka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Hatiora salicornioides - jak dbać?
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 05, 2014, 02:24:14 »
Czy dobrze zrobiłam przesadzając ja do ziemi takiej samej, do jakiej powsadzałam 'zwykłe' kaktusy? Wcześniej stała w najzwyklejszej ziemi do kwiatków.

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Hatiora salicornioides - jak dbać?
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 05, 2014, 06:54:12 »
Moja też rośnie w tym samym co kaktusy i sukulenty.
Niestety co do wymagań chyba ci zbytnio nie pomogę, bo mają różne. Osoba od której ją dostałam mówiła że nie lubi słońca i nadmiaru wody. U mnie natomiast wypuszcza gałązki tylko od strony okna, a jak ma sucho to więdnie. Chyba trzeba samemu wyczuć co lubi, ale jej coś nie pasuje do zrzuca "pałeczki". Możesz ją też poobcinać, jak jest za rzadka, to się powinna zagęścić.

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Hatiora salicornioides - jak dbać?
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 06, 2014, 12:59:53 »
W numerze 8 (2) naszego czasopisma  Kaktusy i inne jest artykuł na temat tego epifita.
http://www.kaktusy-sukulenty.pl/Kaktusy_i_Inne_8_2.pdf

Offline Lalka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Hatiora salicornioides - jak dbać?
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 06, 2014, 09:25:56 »
O, dzięki. Artykuł okazał się dość pomocny. Ale mam pytania.

1. W artykule jest napisane, że w zależności od ilości światła pędy Hatiory mogą być zielone lub przechodzić w purpurę. Purpurowe robią się przy jakiej ilości światła?

2. W artykule jest napisane, że Hatiora woli raczej stanowiska cieniste. Nie bardzo się jeszcze orientuję co dla sukulentów oznacza słowo "cień". Na jakim oknie ją postawić? Obecnie stoi na zachodnim.

Co do okien i ilości światła mam jeszcze inne, bardziej ogólne pytanie. Niestety, nie mam w domu żadnego okna od strony południowej. Mam w pokoju okno w dachu od strony zachodniej. Mniej więcej od godziny 12 do zachodu słońca po pokoju przesuwa się taki mocny snop światła. Ustawiłam kaktusy dokładnie na jego drodze (mam tam niską szafkę, która pełni rolę blatopółki). Czy im to wystarczy? To najjaśniejsze pomieszczenie w domu.  (Hatiora stoi przy zwykłym oknie, w innym pokoju.)
Jak już nie będzie przymrozków to skombinuję im jakąś miniszklarniopodobne coś i je wystawię na taras =D

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Hatiora salicornioides - jak dbać?
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 06, 2014, 01:42:27 »
witaj
można sobie pomóc odblaskową folią aluminiową - kuchenną.
pozdr

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Hatiora salicornioides - jak dbać?
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 06, 2014, 03:49:29 »
Cześć,
zachodnie okno, jeśli słońce dociera do roślin już od dwunastej, to wcale nie zła lokalizacja. Osobiście, dopóki nie zauważyłbym wyciągania się roślin, to nie stosowałbym folii odblaskowej, by nie niszczyć pięknego widoku kaktusów kąpiących w świetlistych promieniach. ;) 
Pozdrawiam,
Michał

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Hatiora salicornioides - jak dbać?
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 07, 2014, 01:01:27 »
Jesli to epifit to pewnie nie lubi otwartego słońca albo lubi go w niezbyt dużej ilości. Ponieważ jednak w Brazylii są lepsze warunki słoneczne zalecenie o cieniu dotyczy słońca pełnego, a światło rozproszone pewnie lubi dlatego wypuszcza gałązki od strony okna

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Hatiora salicornioides - jak dbać?
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 08, 2014, 10:40:31 »

1. W artykule jest napisane, że w zależności od ilości światła pędy Hatiory mogą być zielone lub przechodzić w purpurę. Purpurowe robią się przy jakiej ilości światła?

2. W artykule jest napisane, że Hatiora woli raczej stanowiska cieniste. Nie bardzo się jeszcze orientuję co dla sukulentów oznacza słowo "cień". Na jakim oknie ją postawić? Obecnie stoi na zachodnim.
Trzymanie rośliny na parapecie południowym w przypadku bardzo słonecznego lata powoduje purpurowienie brzegów pędów i zahamowanie wzrostu rośliny. Piszę tu o oknach na które bezpośrednio padają promienie słoneczne.  Na wielu oknach południowych w lato warunki do uprawy mogą być idealne kiedy okno jest cieniowane przez balkony, sąsiednie budynki czy też drzewa. Zatem nie można generalizować, które okno jest odpowiednie. Jeśli roślina w południe będzie w cieniu a rano lub popołudniu będzie rosła w słońcu to stanowisko takie powinno być odpowiednie.