Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Co to jest Matucana varicolor?  (Przeczytany 1356 razy)

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Co to jest Matucana varicolor?
« dnia: Kwietnia 28, 2014, 11:08:14 »
Witam
Tylko na wszelki wypadek postanowiłem zamieścić na forum pytanie o nazwę Matukany, z którą zetknąłem się dawno temu w Czechach - Matucana variicolor, a której nie ma w żadnych katalogach czy zestawieniach. Roślinie zrobiłem nawet zdjęcie, które załączam. Z czystej ciekawości chciałem się zawsze dowiedzieć co ta nazwa oznacza. Niestety prawie nic nie można na jej temat znaleźć. Rob Bregman, autor ksiażki o matukanach, podaje tylko, że to nazwabotanicznie nieopisana (nomen numdum), i że kryje się pod nią forma Matucana aurantiaca. Po porównaniu zdjęć widać że to ma sens.  W internecie niestety właściwie nic o niej nie ma, znalazłem tylko krótkie oznaczenie "Hort.", oznaczające, że jest ona kultywarem. Jeśli ktoś z bywalców forum przypadkiem wiedziaqłby coś o niej to proszę o wiadomość.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2014, 11:23:48 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą