Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Copiapoa  (Przeczytany 5778 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Copiapoa
« dnia: Kwietnia 25, 2014, 03:48:47 »
Witam
Dodałem trochę zdjęć Copiapoa do galerii. Zdjęcia są stare i szczerze mówiąc raczej nie najlepszej jakości. Mam nadzieję, że po tym sezonie dodam kolejne, już lepiej zrobione. niestety nie mam talentu do robienia zdjęć, po wtóre fotografowanie szczerze mówiąc nie jest moją pasją , nie mam też specjalnie na nie czasu - zawsze bardziej go brakuje na podstawowe czynności przy kaktusach.

Link do albumu Copiapoa:
http://www.kaktusy-sukulenty.pl/galeria/thumbnails.php?album=6
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2014, 03:52:28 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 18, 2014, 09:51:05 »
A może ktoś wrzuci  zdjęcia Copiapoa z własnej kolekcji

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 18, 2014, 10:04:05 »
Oj będzie chyba trudno, bo ten rodzaj przez nielicznych jest uprawiany, mimo że ceniony.  A może Ty wrzuciłbyś coś do galerrii ? !!
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 18, 2014, 10:07:54 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 19, 2014, 08:41:10 »
A czemu by nie - na zdjęciu jedna z palet z mojej kolekcji a na niej m.in. Copiapoa cinerea, columna alba, gigantea, dura, haseltoniana, hypogea cv. Lizard skin oraz tenuissima




Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 19, 2014, 10:25:18 »
Bardzo ładny zbiorek ładnych copiapoł ! Aż miło popatrzeć. Chyba też będę musiał coś wrzucić by nie być dłużnym :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 19, 2014, 10:30:49 »
a mnie się podobają pelecyphorki  - ślicznotki :)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2014, 09:28:13 wysłana przez Kryzys »
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 19, 2014, 11:17:35 »
mnie sie akurat te troche mniej podobają - chodzi o tę deformację na kształt grzybka, powszechną zresztą w kolekcjach
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 20, 2014, 08:23:29 »
Panowie,mi się podoba cała kolekcja,pięknie zadbana i za to się należą gratulacje i brawa
Poz.Leszek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 20, 2014, 04:44:47 »
Mnie tez się podoba cała kolekcja :) tylko że jedne bardziej inne mniej. Jako miłośnik copiapoł docenie przede wszystkim te :) Co do pelecyfor to po prostu nauczka ze są trudniejsze i należy je traktować oszczędiej niż inne kaktusy aby zachowały zgrabny wygląd.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2014, 04:46:53 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 21, 2014, 07:19:33 »
Ola, a może ys tak wrzucila jeszcze zbzlizenia? - copiapołki osobno?
pozdr
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 23, 2014, 04:59:41 »
Niestety ale nie mam zwyczaju fotorelacjonowania swojej kolekcji, więc nie posiadam więcej zdjęć - co miałam to wysłałam - chętnie zobaczę wasze Copiapołki.

Jeżeli idzie natomiast o hodowlę Pelecyphor to w mojej ocenie nie są one trudniejsze niż większość kaktusów, natomiast ich wydłużony korpus bierze się stąd, że te rośliny mają taki naturalny wygląd w początkowych latach swego rozwoju, mam kilka starczych egzemplarzy które nabierały krągłości z upływem lat. Natomiast oczywiście można uzyskiwać rezultaty identyczne do tych w naturze natomiast chyba nie w naszych warunkach geograficznych i tu jest pies pogrzebany. Ponieważ jeżeli ja podlewanie swoich roślin ograniczam do 3 - 4 podlań w ciągu roku a dodam, że stoją one w pełnym słońcu to chyba znacznie lepszych rezultatów nie da się osiągnąć. Podobnie w mojej ocenie wygląda sprawa białego nalotu na Copiapołkach - kiedy to go wytworzą w ciągu najcieplejszego miesiąca, a potem go tracą na pozostałe miesiące, natomiast rośliny sprzedawane z Włoch badź podobnych krajów mają go cały czas ponieważ tam słoneczko operuje częściej niż u nas. Ale są to moje osobiste spostrzeżenia nie opierające się na szczególnej wiedzy tylko na obserwacjach.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 26, 2014, 01:46:12 »
A czy możesz je poopisywać tak jak stoją na zdjęciu?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 27, 2014, 10:15:48 »
Tzn. Na samej górze (pomiędzy geometricusami) 2x copiapoa gigantea, pomiędzy najbardziej zielonym z C. haseltoniana a jedną glową T. geometricusa znajduje się Copiapoa columna alba, natomiast obok doniczki z 3 x C. Lizard skin jest jeszcze jedna haseltoniana ,a obok doniczki z 2x c. lizard skin znajduje się C. cinerea v gigantea.  Z kolei obok C. tenuissima monstrose jest kolejna z C. cinerea v gigantea. Reszta to różne formy Copiapoa cinerea, zapominiałbym jeszcze o 1 C. dura, ktora jest na lewo od Aztekium ritteri.

Mam nadzieję, że jeste w tym jakaś przejrzystość

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 27, 2014, 10:49:29 »
to małe zielone w drugim rzędzie to Aztekium ? szczepiony czy na własnych korzeniach ?
Andrzej

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 28, 2014, 03:07:56 »
Cześć,
kolejny kaktusiarz, a nawet kaktusiarka hodująca ten trudny rodzaj - szczerze gratuluję pięknego roślinnego dorobku! Mam nadzieję, że rośliny są już stałymi bywalcami kolekcji i nie zostały kupione w ostatnim czasie, lecz mają za sobą kilka, o ile nie kilkanaście zimowań pod Twoim dachem.
Pozdrawiam,
Michał

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 28, 2014, 08:09:35 »
Jeżeli chodzi o szczepienie roślin to nie do końca rozumiem sens szczepienia większości gatunków - więc nie mam w swej kolekcji żadnych roślin szczepionych i nie zamierzam mieć.

Co do drugiego pytania to oczywiście rośliny mają za sobą już którąś zimę w mojej kolekcji






Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 28, 2014, 08:59:04 »
jesli aztekium na własnych korzeniach, to całkiem dorodny egzamplarz. Co do copiapołek to mają świetne pokroje,  nie widać jeszcze sladow wydluzenia, ale zobaczymy co bedzie za parę latek :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #17 dnia: Września 04, 2014, 07:26:25 »
Widzę, że z tymi zdjęciami faktycznie ciężko - tak niewielu hoduje copiapołki

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #18 dnia: Września 04, 2014, 09:36:23 »
Sądzęze ok 20 osó w Polsce, z tego 10 % na naszym forum, (ja i BOB). Nie, 15 % , bo doszłas Ty olqa :) !
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 22, 2014, 10:53:45 »
Olka, jak się mają twoje copiapołki - nie zaczynają rosnać na zimowisku ?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 23, 2014, 04:50:39 »
Ola, przede wszystkim jestem bardzo wdzięczny za to że zauważyłaś ze ceny niektórych kopiapoł mogą być rzeczywiście dużo wyższe niż aztekiów. Copiapoa to pierwsza liga kaktusów jeśłi chodzi o ceny (o atrakcyjność także). Same copiapoły też dzielę na 3 ligi - 1 to chwasty - humilis, hypogaea, itp, druga to większosć "twardych" gatunków, trzecia to "białogłowy" i kilka rzadszych gatunków - C. cinerea, columna-alba, krainziana, C. solaris, C. longistaminea i inne. Ja moje Copiapoły kupowałem okazyjnie wiec się mniej wykosztowałem :), ponadto pod slowem "chilijczyki" mam głównie na myśli gatunki z grupy Horridocactus/Thelocaphala, Neoporteria, diś klasyfikowanych jako Eriosyce.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 23, 2014, 06:33:57 »
Dla mnie też rodzina Copiapoa to najbardziej pożądane gatunki szczególne 4: cinerea, columna alba, haseltoniana i dealbata, ze szczególnym wyróżnieniem tych 2 pierwszych.

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 23, 2014, 06:44:02 »
Jeżeli idzie o ceny to zgadzam się w 100% ponieważ bacznie śledząc ebay od dawien dawna, sama posiadając tam konto - wyższe ceny niż niektóre Copiapoa (oczywiście nie wchodząc w szczegóły) mało które rośliny uzyskują - powiem więcej, chyba żadne

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 23, 2014, 11:00:13 »
Wrzuć jakieś zdjecia copiapołek :), najlepiej tu: http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?board=26.0
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą