Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: mammillaria prolifera - nasiona  (Przeczytany 3374 razy)

Offline Romi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
mammillaria prolifera - nasiona
« dnia: Marca 26, 2014, 05:09:49 »
Witam

Moja mammillaria prolifera właśnie szykuje się do zakwitnięcia. Chciałbym uzyskać z niej wartościowe nasiona. Wiem że będą one w cylindrycznych czerwonych owocach, ale czy w czasie kwitnięcia będę musiał ją zapylać, a może jest samopylna.

Pozdrawiam

[załącznik usunięty przez administratora]
Romi

W życiu piękne są tylko chwile

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: mammillaria prolifera - nasiona
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 26, 2014, 11:03:03 »
raczej musisz zabawić się w motylka , potrzebny jest mały pędzelek , no i dobrze jest przynajmniej dwa razy naprzemian pomieszać w tych kwiatkach
zawsze lepiej  jak jest przynajmniej dwie rośliny i kwitną w tym samym czasie . W przypadku jednej rośliny trzeba pyłek zebrac na pędzelek i poczekac aż rozwinie się jakiś drugi kwiat
tutaj mozebyć kilka kwiatów na raz więc sprawa sie upraszca , ale ten sam kwiat nalezy potraktować więcej niż jeden raz

tutaj jest ciekawa dyskusja na ten temat :)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=42977
Andrzej

Offline Romi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: mammillaria prolifera - nasiona
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 27, 2014, 07:58:40 »
Witam

Dzięki, podobnie myślałem ale nie byłem pewny. Niestety mam na razie tylko tą jedną kwitnącą roślinkę. Wyszukam sobie starą muzę I. Jarockiej „Motylem jestem” Pędzel do ręki i do roboty.

Artykuł z forum ogrodniczego ciekawy.

Pozdrawiam
Romi

W życiu piękne są tylko chwile

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: mammillaria prolifera - nasiona
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 03, 2014, 12:15:20 »
Romi,
nie wiem czy jest sens walczyc o nasiona M. prolifera. To chyba jeden z najpopularniejszych kaktusów i bardzo prosty przez rozmnazanie przez odrosty. Wiem, bo jako poczatkujacy kaktusiarz sam je rozmnazalem przez odrosty - bardzo latwo sie ukorzeniaja. W tym przypadku to chyba szybciej i taniej rozmnazac tak niz z nasion, tylko po co to rozmnazac jesli pelno tego w sklepach!  :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: mammillaria prolifera - nasiona
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 03, 2014, 08:16:54 »
Czemu zniechęcasz kolegę? I co z tego że popularny, ale takie maluchy z nasionek i to do tego swoich, to podwójna frajda, a do tego jak mu sie uda to może spróbuje i z czymś cenneijszym. Próbować i uczyć sie zawsze warto.
Ja też zastanawiam się nad zapylaniem mammillarek, tym bardziej że mam kilka kwitnących i kusi mnie porobienie mieszańców.Doświadczenia i wiedzy na ten temat też u mnie brak, ale co komu szkodzi.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: mammillaria prolifera - nasiona
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 03, 2014, 11:13:11 »
Ależ nie zniechęcam  :) Jako kaktusiarz bawiący się w kaktusy juz dość długi czas mam naturalną skłonność do dawania rad kaktusiarzom początkującym by zaoszczedzic ich czas. Dotykam tu kwestii, która pojawia sie w postach niektorych osob odwiedzajacych nasze forum - mają jednego czy dwa kaktusy bo im sie przez przypadek trafily i sie z nimi pieszcza. Niby wszystko jest OK, ale wynika to braku zainteresowania kaktusami - Teraz kiedy można prawie wszystkie wymarzone kaktusy sciagnac przez internet to warto sie troche zainteresowac kaktusami i wybrac sobie to co sie podoba, a nie brac pierwszego lepszego chabazia, ktorego wcisna w sklepie - M. prolifera jest chyba jednym z najbrzydszych kaktusów - w hanbdlu wystęuje prawdopodobnie tylko dlatego ze chyba wiele osob w Polsce nie wie jak wygladaja kaktusy - jesli by sobie wklepali w wyszukiwarke słowo "kaktusy" itp. i zobaczyli  bogactwo rodzajów gatunków i form, zapomnieliby o M. prolifera. Generalnie jestem przeciwnikiem pogardzania popularnymi kaktusami, wiel z nich to prawdziwe piękności, podczas gdy wiele tzw. rarytasów jest po prostu nieurodziwych.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 03, 2014, 11:24:07 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: mammillaria prolifera - nasiona
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 04, 2014, 07:36:47 »
Czy ja wiem czy n=ona jest aż taka brzydka, sama ją mam od niedawna, no ale ja ogólnie lubię mammillarie. Może akurat kolega ma więcej kaktusów ale akurat ten mu zakwitł, a wiadomo jaka w tym roku była zima w niektórych rejonach.
Ale może to ja mam dziwny gust, bo mi sie wiele popularnych kwiatków nie podoba, a wiele osób za nimi szaleje, z kaktusami mam tak samo.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: mammillaria prolifera - nasiona
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 05, 2014, 10:55:16 »
Na pewno nie jest brzydka - odwołuję - nie ma brzydkich kaktusów, jednak nie należy do tych najbardziej urodziwych.
Co do kupowania kaktusów, to ja także kupuje te, ktore mi sie podobaja, a nie te, ktore są modne - kiedys kupowalem czasem kaktusy, ktore akurat byly na topie, a nie bylem do nich przekonany - potem sie ich pozbylem, szkoda energii na to co nie bawi
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dkf385

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: mammillaria prolifera - nasiona
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 05, 2014, 02:52:10 »
Pod ostatnim postem mogę sie podpisać obiema rękami. Dodałabym tylko nauczona przykrym doświadczeniami, żeby nie rzucać się na hop się na gatunek którego nie znamy i nie kupować masowo, tylko dlatego że nam sie podoba. Chyba nie trudno sie domyślić jak dla początkującego kmatusiarza skończył sie zachwyt Astrophytum. Szkoda nerwów i pieniędzy, wolęsie trzymać gatunków które ładnie u mnie rosną i nie sprawiają większych problemów. Co jakiś czas tylko skoszę sie na coś nowego, ale to w wersji jeden egzeplmarz, a i=nie pięć na raz.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: mammillaria prolifera - nasiona
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 06, 2014, 08:09:53 »
Tak, zdarza się nierzadko wśród początkujacych, że biorą się za kaktusy, do których nie są "logistyczanie" przygotowani. Warunki to jedno, ale warto też poznać wiadomosci o uprawie - zwykle warunki uprawy nie są trudne - np u Astrorphytum trzeba pamiętać o dobrym cieniowaniu na wiosnę, o obłożeniu szyjki korzeniowej kamykami, przepuszczalnym podłozu. Rodzajów naprawdę trudnych nie jest tak wiele.

pozdr
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą