Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: tajemnicza kolekcja  (Przeczytany 1920 razy)

Offline desirablle

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
tajemnicza kolekcja
« dnia: Grudnia 29, 2013, 11:42:43 »
Witam,
od niedawna jestem właścicielką tych oto kaktusików. Proszę o pomoc w ich zidentyfikowaniu.


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline kwiatuszek3406

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: +3/-1
    • Zobacz profil
Odp: tajemnicza kolekcja
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 30, 2013, 07:40:54 »
Ale ładne :)

Offline desirablle

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: tajemnicza kolekcja
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 30, 2013, 12:47:15 »
dziękuję :) To moje pierwsze kaktusy i nie mam pojęcia co to za gatunki i jakie mają wymagania. :( Nawet nie umiem rozpoznać czy są zdrowe. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: tajemnicza kolekcja
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 30, 2013, 03:05:15 »
Dzień dobry,
1. Echinopsis subdenudata.
2. Mammillaria.
3. Euphorbia enopla.
4. Ferocactus latispinus.
5. Opuntia microdasys.
6. Myrtillocactus geometrizans.
7. Mammillaria.
8. Opuntia brasiliensis.
9. Mammillaria.
10. Opuntia.
11. Pilosocereus pachycladus.
12. Isolatocereus dumortieri.
Kaktus pomiędzy 2., 9. i 10. to
Espostoa lanata.
Pozdrawiam,
Michał

Offline desirablle

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: tajemnicza kolekcja
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 30, 2013, 07:11:04 »
Bardzo dziękuję za pomoc.  Postanowiłam zatroszczyć się o te maleństwa, a że nic nie wiem o kaktusach to chciałam zacząć od ich identyfikacji. Od razu pewniej się czuję znając ich nazwy. :) Mam jeszcze kilka pytań.
1. Tego ostatniego, o którym Pan Michał pisze, że to Espostoa ja zidentyfikowałam jako Cleistocactus strausii. Bardzo ciężko mi je odróżnić, jaka cecha przesądza, że to właśnie Espostoa lanata?
2. Kaktusić 7 i 2 (Mammillaria) wyglądają bardzo podobnie. Czy to ten sam rodzaj? Czy to może być Mammillaria magnimamma? 9 kaktusik zaś, którego Pan zidentyfikował również jako Mammillaria ma więcej cierni z brodawek i niektóre są wyraźnie dłuższe i ciemniejsze. Czy to inny rodzaj Mammillarii? Może to być M. tetrancistra?
3. Co się tyczy Ferocactus latispinus (4), zdążyłam przeczytać, że jego ciernie powinny mieć czerwonawoszary kolor, a mój ma żółte. Tylko na niektórych widoczne jest czerwonawe zabarwienie. Zastanawiam się czy to przypadkiem nie jest oznaką przesuszenia? Czy on oby na pewno jest zdrowy?
4. Jaka jest różnica w pielęgnacji Opunti Microdasys (5) i tej Opuntii nr. 10? Czy ktoś może wie co to za odmiana?
5. I zasadnicze pytanie. Czy te kaktusiki mogą być hodowane w tej donicy razem?

Jeszcze raz dziękuję za identyfikację roślinek i będę wdzięczna za kolejne rady. :)

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: tajemnicza kolekcja
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 31, 2013, 01:50:21 »
Postaram się szybko po kolei:
1. Układ wełny oraz ciernie centralne wskazują, że jest to Espostoa
2. Do rodzaju Mammillaria należy wiele gatunków, często dopiero po kolorze kwiatów można dokładnie określić co to za gatunek
3. Kolor, masywność i wielkość cierni kaktusów zależy od ilości dostarczanego roślinom światła słonecznego i im jest go więcej tym ładniejsze są kolory cierni. Często jednak jest tak, że nowe ciernie ładnie się wybarwiają a z czasem (wiekiem) ich kolor blednie.
4. Obydwa gatunki opuncji mają zbliżone warunki uprawy.
5. Na razie większość może przebywać w jednej misie. Usunąłbym tylko wilczomlecza (Euphorbia)z tej kompozycji. Z czasem Myrtillocactus geometrizans, Pilosocereus oraz Isolatocereus będą potrzebowały głębszej doniczki bo rośliny te są kaktusami kolumnowymi.

Offline desirablle

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: tajemnicza kolekcja
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 31, 2013, 12:36:48 »
Bardzo dziękuję za pomoc! :) Podziwiam wiedzę i fachowość osób na tym forum.

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: tajemnicza kolekcja
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 31, 2013, 05:02:50 »
Wszyscy całe życie się uczymy. Polecamy się na przyszłość :) Może nie zawsze odpowiadamy od razu ale nie zawsze dysponujemy czasem.

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: tajemnicza kolekcja
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 03, 2014, 03:32:49 »
Dzień dobry,
Ad. 1. Espostoa w odróżnieniu od Cleistocactus wytwarza wyraźną wełnę, a nie tzw. „włosy”.
Ad. 3. Być może jest to także odmiana cechująca się cierniami w kolorze żółtym. O ile pamiętam, takowe też są spotykane.
Pozdrawiam,
Michał