Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Zimowanie siewek  (Przeczytany 2840 razy)

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Zimowanie siewek
« dnia: Września 23, 2013, 07:55:24 »
Witam,
dorobiłem się paru siewek i teraz zastanawiam się jak najbezpieczniej je przezimować. Są do głównie gymnocalicja i echinofossulocactusy. Siewki mają od 2mm do 9-10mm. Czy mogę je potraktować już jak dorosłe roślinki czy może opcja na parapecie zachodnim z dodatkowym doświetlaniem (2x świetlówka 8W) w ciągu dnia i temperatura około 25 stopni w ciągu dnia będzie lepszym rozwiązaniem?     

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #1 dnia: Września 23, 2013, 08:12:51 »
Zdecydowanie opcja świetlówkowa. Nie ma potrzeby ich zimować bo i tak nie zakwitną a poza tym są zbyt małe i "wyschną na wiór".

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #2 dnia: Września 24, 2013, 05:43:49 »
OK, też myślałem o takiej opcji. Powiedz mi tylko jak z podlewaniem? Czy tylko zraszać od góry czy delikatnie na substrat? Jak często? Czekać między z podlewaniami do wyschnięcia podłoża czy raczej utrzymywać wilgotne??

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #3 dnia: Września 24, 2013, 09:30:40 »
Jeśli  do tej pory tylko zraszałeś to lepiej powoli przyzwyczajać do suchego powietrza czyli zrosić, po przeschnięciu delikatnie podlać podłoże, pozwolić przeschnąć znowu zrosić i tak w kółko wydłużając czas przesuszeń.
Jeśli przeszedłeś już wcześniej na podlewanie substratu, to powoli trzeba wydłużać czas przesuszeń.
Nie należy działać drastycznie czyli niespodziewanie zmieniać im warunki. Siewki rozwijają Ci się dobrze, więc powoli przyzwyczajaj je do suchego powietrza czy też do dłuższych przesuszeń substratu.

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #4 dnia: Września 25, 2013, 05:54:30 »
A czy przykryć pojemnik folią albo szkiełkiem czy zostawić całkiem otwarty?

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #5 dnia: Września 26, 2013, 08:59:39 »
Dzień dobry,
po skiełkowaniu nasion i przyzwyczajaniu siewek do normalnych warunków, należy zdjąć wszelkie pokrywki z kuwety.
Pozdrawiam,
Michał

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #6 dnia: Października 23, 2013, 08:23:34 »
Witam,
żeby nie zaczynać nowego posta podepnę się po mojego starego. Nabyłem kolejnych parę nasionek i mam kolejnych parę pytań. A mianowicie chodzi mi o przygotowanie tychże nasionek do wysiewu. Oczywiście oczyściłem je mechanicznie z resztek owocka. Czy odkażać same nasionka? Jeżeli tak, to czym? Czy wystarczy je zaprawić? Mam zaprawę nasienną T 75 DS/WS. Nadaje się? Są to nasionka Gymnocalycium różnego rodzaju. Substrat do wysiewu na razie piasek rzeczny o granulacji od 0,5-3mm. Trochę ubogo...Dodać coś do niego? Podleje go przegotowaną deszczówką z Previcurem. Dodać do tej samej wody standardowy nawóz do kaktusów- żel? Jeżeli tak, to ile? Wszystko to będzie stało na parapecie zachodnim gdzie o tej porze nie ma bezpośredniego światła słonecznego dodatkowo pod świetlówkami 2x8w T5. Temperatura przy tym świetle około 25 C. Jak długo naświetlać? Bez oświetlenia temp około19-20C, nie za niska? Może naświetlać 24h? Jakiej bary światło było by najlepsze z tych świetlówek? Aha, dodam jeszcze że chce je wsadzić do weka. Trochę dużo pytań ale za wszystkie wskazówki z góry serdecznie dziękuję.
pozdrawiam Jacek     
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2013, 08:26:51 wysłana przez siwekj »

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #7 dnia: Października 24, 2013, 08:57:39 »
Cześć,
być może uda mi się odpowiedzieć choć na część pytań.
Doświetlać należy z zachowaniem podziału na fazę nocną, może być to przedział 10 h/14 h - 12 h/12 h. Temperatura podczas kiełkowania powinna przechodzić wyraźne wahania i nie przekraczać 33 stopni C. W wypadku siewu do weków konieczne będzie wyprażenie substratu. W innych przypadkach również jest zalecane. Bardzo rozcieńczony nawóz dodaje się najwcześniej dopiero kilka tygodni po skiełkowaniu nasionek.
Pozdrawiam,
Michał

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 28, 2013, 10:05:33 »
Witam,
niestety ostatnio moje siewki dostały olbrzymiego wstrząsu w postaci upadku z okna (żona robiła porządki) Powróciły ponownie na swoje miejsce nie widać wielkich strat. Z racji że je doświetlam 2x8W T5 chciałbym dowiedzie się jaką faktycznie barwę światła powinienem im dostarczyć. Czy typowe świetlówki akwarystyczne się nadadzą?? W przypadku takich świetlówek zakres barwy światła jest od 2800k do 18000k. Co będzie im się podobało?   

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 30, 2013, 01:22:16 »
Dzień dobry,
by zapewnić w miarę zróżnicowane spektrum światła, przy wysiewie używam jednocześnie naprzemiennie zamontowanych świetlówek Osram Fluora (8500 K, T8, 30 W) i Philips Aquarelle (10000 K, T8, 30 W).
Pozdrawiam,
Michał

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 30, 2013, 08:56:42 »
Witam,

nie czekając na odpowiedź kupiłem świetlówkę  Aqua Glo 18000k, . Niestety innych nie było u mnie w zoologicznym. Z tego co na niej jest napisane to daje głównie światło niebieskie i trochę czerwonego. Do te go mam drugą świetlówkę 4000k. Wszystko to stoi na zachodnim parapecie więc myślę że powinno być ok. Jak długo naświetlać? Teraz świecę jakieś 12-14h.

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Zimowanie siewek
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 30, 2013, 09:12:45 »
Naświetlanie w zakresie 12-14 h jest najrozsądniejsze, więc w tym zakresie nie masz co zmieniać.