Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: moj kaktus potrzebuje natychmiastowej pomocy  (Przeczytany 3113 razy)

Offline malapiskala

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
moj kaktus potrzebuje natychmiastowej pomocy
« dnia: Sierpnia 24, 2013, 03:32:15 »
Witam, mam kaktusa z odzysku który potrzebuje natychmiastowej pomocy :( co mnie motywuje do jego ratowania to to ze widać w nim sile walki... Od dołu niestety marnieje i ma czarne plamki co widać na zdjęciach. Proszę o jakieś wskazówki jak mogę mu pomoc, jak pielęgnować zęby nie doszło do takich sytuacji w przyszłości. Z góry dziękuje za pomoc

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: moj kaktus potrzebuje natychmiastowej pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 26, 2013, 08:08:28 »
Dzień dobry,
jeśli plamy są miękkie, to należy oczyścić roślinę z substratu i wyciąć chore miejsca zdezynfekowanym nożem.

Jeśli nie okaże się to konieczne lub rany już się zagoją, to przesadź go do bardziej przepuszczalnego i mineralnego podłoża (m.in. 60% części nieorganicznych, np. piasku i żwiru) oraz postaw na balkonie lub przy samym oknie. Podlewaj zawsze po całkowitym przeschnięciu podłoża, jednak nie częściej niż raz na dwa tygodnie. W takich warunkach jego stan powinien ulec ewidentnej poprawie.
Pozdrawiam,
Michał

Offline malapiskala

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: moj kaktus potrzebuje natychmiastowej pomocy
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 26, 2013, 01:16:41 »
Plamki jedne są twardsze drugie miękciejsze jedne odchodziły łatwo a takie większe tak jak by były wrośnięte ponieważ po jej ściągnięciu pojawiła się porównywalnie jak u człowieka zdarta skorka, zauważyłam tez ze od podstawy ku gorze niektóre bąbelki osychają i łatwo odchodzą. Czy możne to być spowodowane choroba i narodzą się nowe?

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: moj kaktus potrzebuje natychmiastowej pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 27, 2013, 01:53:15 »
Dzień dobry,
z załączonego zdjęcia nic nie wynika. Następnym razem poprosimy o lepszą jakość.

Miejmy nadzieję, że plamy już się nie odnowią po wprowadzeniu zmian z mojej wcześniejszej wiadomości.
Pozdrawiam,
Michał

Offline malapiskala

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
moj kaktus potrzebuje natychmiastowej pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: Września 06, 2014, 12:18:11 »
Minął już rok i nadal nie poradziłam sobie z problemem :( Stosowałam się do zalecę próbowałam usunąć czarne plamy nie podlewałam za dużo kiedy doszłam do wniosku ze już nie jestem w stanie pomóc kaktusowi i chciałam go wyrzucić (z ciężkim bólem serca) znowu pokazał ze ma chęć życia i zaczął rosnąć ale niestety czarne plamki razem z nim :(


[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2014, 12:26:25 wysłana przez malapiskala »

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: moj kaktus potrzebuje natychmiastowej pomocy
« Odpowiedź #5 dnia: Września 06, 2014, 06:57:00 »
proponuję drastyczny zabieg ukorzenienie zdrowych części rośliny
Andrzej

Offline malapiskala

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: moj kaktus potrzebuje natychmiastowej pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: Września 08, 2014, 05:25:20 »
Czyli bez skalpela się nie obejdzie :-\ a czy mogła bym dostać jakieś wskazówki jak to zrobić? Byłabym bardzo wdzięczna.

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: moj kaktus potrzebuje natychmiastowej pomocy
« Odpowiedź #7 dnia: Września 08, 2014, 07:06:34 »
osobiście  uciął bym tak jak na foto
lekko zaciąć krawędzie żeby brodawki nie wisiały
podsuszyć i zapudrować ukorzeniaczem
czekać na sucho do pojawienia się korzeni
pozostała część jak sobie rośnie to niech rośnie , jak wypuści odrosty to łatwiej je będzie zdjąć i ukorzenić

[załącznik usunięty przez administratora]
Andrzej