Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kilka zmian na kaktusie  (Przeczytany 2399 razy)

Offline espaula00

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Kilka zmian na kaktusie
« dnia: Sierpnia 14, 2013, 07:49:27 »
Cześć,
wydaje mi się, że z tym kaktusem jest coś nie tak ale nie jestem pewna, ponieważ od niedawna się nimi interesuję.
Zdjęcia nie są zbyt wyraźne, ale mam nadzieję, że coś uda się z nich zobaczyć. Ma kilka białych plamek i chyba dziwny kolor na górze (niebieskawy) i na dole żółty.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Kilka zmian na kaktusie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 15, 2013, 07:24:48 »
Dzień dobry,
niebieskawy kolor naskórka u Pilosocereus pachycladus jest czymś zupełnie naturalnym. Brązowe przebarwienia są natomiast niepokojące i mogą świadczyć o przelaniu rośliny, poparzeniu lub uprawie w zbyt wilgotnym otoczeniu, które sprzyja rozwojowi wszelkich chorób grzybowych.
Pozdrawiam,
Michał

Offline espaula00

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kilka zmian na kaktusie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 18, 2013, 05:50:58 »
Dziękuję za informacje :) więc co najlepiej byłoby z nim zrobić? Wydaje mi się, że nie jest przelany, bo chyba byłby miękki, prawda? A i oddzielić go od innych kaktusów?
Pozdrawiam

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Kilka zmian na kaktusie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 20, 2013, 12:39:03 »
Dzień dobry,
oddzielenie od innych kaktusów nie jest wymagane. Przydałaby się natomiast zmiana warunków uprawy, a przede wszystkim wystawienie rośliny na działanie bezpośredniego, leczniczego słońca (balkon) oraz zmniejszenie wilgotności otoczenia.
Pozdrawiam,
Michał

Offline espaula00

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kilka zmian na kaktusie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 20, 2013, 05:54:29 »
Dzień dobry,
czy można kaktusy zostawiać normalnie na noc na dworze? :) Czyli nie trzeba stosować żadnego preparatu? A w jaki sposób mogę zmniejszyć wilgotność otocznia?

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Kilka zmian na kaktusie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 21, 2013, 10:33:42 »
Dzień dobry,
wyniesienie na zewnątrz nie wymaga w Twoim przypadku żadnych specjalnych zabiegów. Ważne, by kaktus miał wcześniej kontakt z bezpośrednim słońcem przez szybę okienną.

Zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu można usuwając nagromadzoną wodę z podstawek innych kwiatków i oczywiście dbając, by podłoże w doniczkach kaktusów zawsze dokładnie przesychało pomiędzy kolejnymi podlewaniami. W ziemie stosuje się specjalne pochłaniacze, np. Humistop.
Pozdrawiam,
Michał

Offline espaula00

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kilka zmian na kaktusie
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 21, 2013, 10:46:08 »
Dzień dobry,
myślę, że będzie okej, bo stoi cały czas na parapecie od strony południowej. Postaram się zmniejszyć wilgotność i zobaczymy czy stan kaktusa się poprawi.
Dziękuję za informacje i rady :)
Pozdrawiam

Offline espaula00

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kilka zmian na kaktusie
« Odpowiedź #7 dnia: Września 01, 2013, 02:07:30 »
Dzień dobry,
zgodnie z radami moje kaktusy stały na słońcu, lecz wydaje mi się, że zmiany zrobiły się jeszcze większe. W dodatku kaktus dostał kilku jasnozielonych plam, czy to nie poparzenie?
Pozdrawiam

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Kilka zmian na kaktusie
« Odpowiedź #8 dnia: Września 04, 2013, 03:06:43 »
Dzień dobry,
dobrej jakości zdjęcia wiele by pomogły.
Na wszelki wypadek zacieniuj rośliny lub przenieś je w dawne miejsce. Być może poprzednia lokalizacja nie była jednak tak słoneczna, jak można było sądzić.
Pozdrawiam,
Michał