Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Optymalne warunki  (Przeczytany 1421 razy)

Offline siwekj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Optymalne warunki
« dnia: Maja 28, 2013, 09:41:38 »
Witam Wszystkich,

choroba kaktusowa w stadium zaawansowanym:) tak więc wiele znaków zapytania co do optymalnych warunków dla roślinek. Skupiam się głównie na Gymnocalyciach i Echinofossulocactusach. Wszystko stoi, jak już wspominałem we wcześniejszych postach, na zewnętrznym południowym parapecie. Ty nasuwa się pytanie czy dla tych gatunków to nie za dużo światła i ciepła w okresie wegetacyjnym? Na chwilę obecną po przeniesieniu ze stanowiska zimowego (ciemno 10-14Stopni max) stoją w szklarence na zewnętrznym parapecie okryte przed słońcem agrowłókniną. Po ostatnim okresie wegetacyjnym (2012) i po wiosennym cieniowaniu stały w pełnym słońcu, niektóre z nich przebarwiły się z zielonego na brązowy (gym saglionis) albo na bordowy (gym mihanovichii), wnioskuje, że to nadmiar słońca, aczkolwiek nie zostały trwale uszkodzone bo teraz ładnie ruszyły i nie widać poparzeń. Powinny być te gatunki cieniowane agrowółkniną przez cały okres wegetacyjny na południowym parapecie czy po prostu je przenieść na płn-zach i nie cieniować??-bezpośrednie słońce od końca maja około 17.30. Za wszystkie wskazówki z góry dziękuję.
pozdrawiam Jacek   
 

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Optymalne warunki
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 29, 2013, 07:58:03 »
Cześć,
dla mnie wybarwianie się roślin na czerwono lub nawet bordowo jest oznaką prawidłowej uprawy. Jeżeli jednak Cię to niepokoi, to możesz cieniować agrowłókniną najbardziej nasłonecznioną ściankę swojej szklarenki. Osobiście, delikatnie cieniuję mój tunel foliowy cały rok w okresie słonecznym, ponieważ jest to jedyny sposób na obniżenie panującej w nim temperatury. Nie zauważyłem negatywnych skutków tego postępowania.
Pozdrawiam,
Michał

Offline kwiatuszek3406

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: +3/-1
    • Zobacz profil
Odp: Optymalne warunki
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 29, 2013, 10:46:34 »
A może nieskromnie powiem , że ważne jest w jakiej pięknej części naszego kraju się mieszka? Inaczej na Dolnym Śląsku a inaczej np. na Kujawach mają się nasze kaktusiki???
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2013, 07:44:35 wysłana przez gnet »

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Optymalne warunki
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 31, 2013, 10:54:10 »
Cześć,
mieszkam na Górny Śląsku i operacja słoneczna w moim regionie jest naprawdę duża. Poza tym, myślę, że odległość od morza i związana z tym wilgotność powietrza również odgrywa kolosalne znaczenie.
Pozdrawiam,
Michał