Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Echinocactus grusonii niedomaga  (Przeczytany 1364 razy)

Offline Inshi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Echinocactus grusonii niedomaga
« dnia: Marca 07, 2013, 12:59:14 »
Witam,
Moja matula dostala sporego grusona na jesien ub. roku (podejrzewam ze kupiony gdzies w markecie), no i do dzisiaj roslinka nie sprawiala problemow.
W ostatnim tygodniu kaktus zaczal dostawac coraz wiecej zolto-bialych plamek, zupelnie jakby go cos nagryzalo. Plamu sa twarde, jak i caly kaktus, wiec nie jest to chyba gnicie.
Plamy pojawiaja sie po obu stronach kaktusa, nie tylko tej 'naslonecznionej'.
http://imageshack.us/photo/my-images/831/dsc00075ek.jpg

Warunki i historia kaktusa od momentu dostania wyglada nastepujaco:
Od samego poczatku kaktus stoi w tym samym miejscu, napraciw drzwi balkonowych i sporego okna, tak ze jesienia i zima mial jaknajwidniej. Temperatura w pokoju zima utrzymywala sie ok 13 stopni.
Podlewany byl dwa razy, w pazdzierniku po otrzymaniu dostal dawke wody i w styczniu nieco skromniej jedynie w podstawek.
Kaktus jest w suchej przepuszczalnej ziemi torfowej (co sie wleje to momentalnie przelatuje w podstawek), wiem ze trzeba bedzie go przesadzic, stad drugie pytanie, w co?
Prosze o mozliwie najdokladniejsze wskazowki jakie ziemie,piaski, torfy, jak wymieszac, ulozyc, gdyz z kaktusami jestem na bakier a niestety to na mnie spadnie ta przyjemnosc :P

Z gory dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Echinocactus grusonii niedomaga
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 08, 2013, 12:29:12 »
Dzień dobry,
jeśli nie zauważyłaś żadnych szkodników, to może być to niegroźna choroba grzybowa wywołana zbyt dużą wilgotnością powietrza. Gdybyś bardzo chciała temu jakoś zaradzić, to możesz uciekać się do środków stosowanych przy parchu kaktusowym, jak np. Dithane.

Przykładowy skład mieszanki do uprawy opisał niedawno chaveiro: http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=545.msg1682#msg1682
Pozdrawiam,
Michał