Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Prośba o identyfikację  (Przeczytany 1952 razy)

Offline uzin2

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Prośba o identyfikację
« dnia: Marca 02, 2013, 07:06:28 »
Witam poproszę o identyfikację tych kaktusów, wydaje mi sie ze sa one zaniedbane, staly w miejscu ktore nie bylo zbyt duzo naslonecznione, chcialbym dowiedziec sie co to jest i zobaczyc jak powinny wygladac i w miare mozliwosci przywrocic je do stanu w jakim powinny sie znajdowac.

http://images37.fotosik.pl/1981/d0cfa9c56b7cbf6bmed.jpg  wydaje mi sie ze moz to byc Mammillaria elongata


http://images43.fotosik.pl/1754/3d91808bfe3be806med.jpg


http://images40.fotosik.pl/1966/4538ffa4a28cde5bmed.jpg


http://images42.fotosik.pl/787/7fa1aaf88c1206b9med.jpg


http://images42.fotosik.pl/787/23cda6d058654908med.jpg   ten kaktus kiedys byl wyprostowany (ten gryby korpus) i z czubka wyrastaly 3 dlugie liscie, pozniej w miejscu lisci wyrosl ten drugi czlon

pozdrawiam

Offline chaveiro

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 03, 2013, 12:14:31 »
Właściwie w najlepszej formie jest kaktus na zdjęciu 4, niestety reszta kaktusów jest bardzo wyciągnięta z powodu braku dostatecznej ilości światła,
1 mogłaby to być M. elongata
3 mogłaby to być M. gracilis
nie jestem w stanie podać nazw pozostałych, natomiast mogę powiedzieć, że wszystkie na tych zdjęciach mają złe podłoże które będzie trzeba zmienić i chyba najlepiej by było jak najszybciej.
Pozdrawiam Mariusz "Chaveiro"

Offline uzin2

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 03, 2013, 01:00:36 »
Dzieki za odpowiedz, po poszukiwaniach w necie wydaje mi sie ze zdecia 1 i 3 to moze byc ten sam gatunek i moze to byc M. elongata anguinea  http://www.cactusinfo.net/gallery/M/images/Mammillaria_elongata_anguinea.jpg

w hadowli kaktusow jestem totalnie poczatkujacy, na jakie podloze najlepiej wymienic?

kaktusy z tego co wyczytalem nieprawidlowo zimowaly, staly caly rok w miejscu zle naslonecznionym w temp okolo 22 stopnie, byly podlewane caly czas co okolo 3 tygodnie, prosze o jakas podpowiedz jak teraz z nimi najlepiej postepowac?

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marca 03, 2013, 01:05:05 wysłana przez uzin2 »

Offline chaveiro

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 03, 2013, 10:48:20 »
Podłoże: 30% ziemi humusowej ("czarnej", przesianej) - 30% żwirku (granulacja 2-4 mm) - 30% grubego piachu (granulacja do 1,5 mm) żwir i piach wypłukany pozostałe 10% można uzupełnić perlitem lub drobnym keramzytem. Keramzyt i perlit można dostać w sklepach ogrodniczych, żwir i piach np w sklepach zoologicznych lub budowlanych. Żwir nie może być marmurowy czyli grys ponieważ podłoże staje się zasadowe a większość kaktusów w takim podłożu źle się rozwija.
Z pewnością trzeba im zapewnić więcej słońca w okresie wegetacyjnym, podlewać raz na 3-4 tygodnie chyba że temperatury są wysoki i mamy pewność że podłoże przeschło to można podlać częściej tzn. co dwa tygodnie. W okresie zimowego spoczynku nie należy podlewać wcale temperatura najodpowiedniejsza to 10 - 12*C wtedy to można je przechowywać nawet w całkowitych ciemnościach.

Jest jeszcze jedna opcja, która może pomóc tym roślinkom normalnie wyglądać, ale jest to dość inwazyjny zabieg. Jeżeli jesteś w stanie zapewnić roślinkom w fazie wzrostu dobre warunki możesz tak za ok. miesiąc obciąć o połowę wszystkie wyciągnięte roślinki, a one wypuszczą odrosty które można ukorzenić i w ten sposób otrzymać rośliny o prawidłowym pokroju. Tak jak pisałem jest to jednak dość radykalny i inwazyjny sposób otrzymania roślin o prawidłowym pokroju,
Pozdrawiam Mariusz "Chaveiro"

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 04, 2013, 10:08:05 »
Dzień dobry,
roślina na czwartym zdjęciu to Frailea, a na ostatnim to Mammillaria. Biedaczki...
Pozdrawiam,
Michał

Offline uzin2

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 04, 2013, 02:28:47 »
Bardzo dziękuję za dokładny opis, problem w tym ze jestem za granicą i trudno tutaj o takie rodzaje ziemi jak opisales, jednak znalazłem która tu nazywają "do kaktusow i sukulentow" piszą ze jest w niej więcej piasku jak w normalnej i tyle. spróbuje z ta ziemia i zobaczymy, najwyżej domieszam jeszcze żwiru. a jak z drenazem na dnie? musi być? jeśli tak to jaką granulacja kamykow i jaka grubość w doniczce?

edit. w tej ziemi do kaktusow ze sklepu jest tak na oko nie wiecej jak 10% piasku, ale zdobylem zwir z budowy tak ze cos wykombinuje chyba

Bob wiesz może co ta za mammillaria na ostatnim zdjeciu? i co to moe być na drugim?

pozdrawiam i dziekuje
« Ostatnia zmiana: Marca 04, 2013, 07:18:26 wysłana przez uzin2 »

Offline chaveiro

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 04, 2013, 10:57:57 »
Praktycznie nigdzie nie ma takiego rodzaju ziemi jak napisałem wyżej. Z pewnością trzeba dodać żwiru do tej ziemi, a ją samą najlepiej przesiać żeby nie było w niej "śmieci", drenaż oczywiście jak najbardziej granulacja + - 1 - 2 cm wystarczy ok 1 cm grubości (jedna warstwa), Jeżeli są jakieś markety budowlane w twojej okolicy z pewnością będzie też dział ogrodniczy na którym spokojnie zaopatrzysz się w potrzebne rzeczy.
Pozdrawiam Mariusz "Chaveiro"

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 05, 2013, 08:55:41 »
Dzień dobry,
na drugim zdjęciu może znajdować się jakiś Echinopsis. Trzeba będzie poczekać, aż trochę podrośnie, a najlepiej zakwitnie, by lepiej zidentyfikować gatunek.
Ostatnia mamilaria jest tak zdeformowana, że trudno byłoby o niej cokolwiek więcej powiedzieć.
Pozdrawiam,
Michał

Offline uzin2

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 05, 2013, 06:27:35 »
a najlepiej zakwitnie,

no zakwitnac to moze w nastepnym sezonie, ale to jak wszystko dobrze pojdzie wydaje mi sie

przesialem tan zwir ktory mam z jakiejs budowy przez sitko okolo 1 mm, i uzyskalem piasek i troche grubsze kamyczki, mysle aby wymieszac te 2 rodzaje piasku i porcje tej ziemi do kaktusow, chyba bedzie to najbardziej zblizone do tego o czym pisales, i oczywiscie drenaz na dnie.

pozdrawiam