Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Co jest mojemu kaktusowi?? pomocy  (Przeczytany 2598 razy)

Offline Nilvena

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Co jest mojemu kaktusowi?? pomocy
« dnia: Listopada 21, 2012, 01:36:45 »
Hej!

wczoraj znalazlam kaktusa. Jednak wydaje mi się że jest w złym stanie , byl trzymany w garażu gdzie jest kurz itp. czasem wystawiany na dwór. Ma min. 5 lat. U dołu jest wyschnięty, ma plamy, pajęczynki male - nie wiem czy to nie jest kurz. Nie wiem co powinnam z nim zrobić , jak mu pomóc, czy przesadzić jego "dzieci" ? itp. Bylabym wdzięczna za fachową poradę. Dodatkowo jest tak wygięty, że ciężko go już trzymać z doniczce bo moze sie przewrocic. Ma też jakby korzenie rosnące po boku.

Zabardzo nie wiem co to za gatunek kaktusa stawiam na Echinopsis ale pewna nie jestem. wiec bylabym wdzieczna za odpowiedz jezeli ktos wie co to za dokladnyu gatunek. Dodatkowo wysyłam zdjecie jak kaktus kwitl - przepraszam za jakosc ale bylo zdjecie robione 5 lat temu komorka.













a oto zdjecie jeszcze za swietnosci kaktusa , ok 5 lat temu jak zakwit:




Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Co jest mojemu kaktusowi?? pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 22, 2012, 09:12:53 »
Dzień dobry,
dzień dobry. To niewątpliwie jeden z popularnych mieszańców Echinopsis oxygona.
Kurz możesz usunąć podczas intensywnego spryskiwania lub kąpieli w letniej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń, a następnie mocnym spłukaniu rośliny pod bieżącą wodą. Korkowacenie dolnej części pędu jest naturalnym symptomem starzenia się rośliny. Zbyt szybkie może świadczyć o zawyżonej wilgotności powietrza przy zbyt niskiej temperaturze otoczenia.
Kilka odrostów możesz ukorzenić, jednak pamiętaj, że im więcej będziesz ich odrywać, tym bardziej będzie to prowokować kaktusa do ich produkcji.
Przed wyciąganiem się pędu uchroni przeniesienie do dobrze nasłonecznionego miejsca. Jeżeli roślina na obecnym etapie nie potrafi się już utrzymać w doniczce, można próbować ją podeprzeć lub przesadzić do większego pojemnika, jednocześnie ją pionizując. Podczas przesadzania należy pamiętać o zastosowaniu mieszanki o odpowiednio dużej zawartości substancji nieorganicznych (np. żwiru lub piasku) - ok. 60%. Korzenie, które wytworzyły się pod odrostami, to naturalne zachowanie występujące u echinopsisów. Pojawienie się korzeni po bokach pędu świadczy o zbyt dużym nachyleniu rośliny do podłoża.
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2012, 09:39:12 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał