Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Wysuszone kaktusy, da się uratować?  (Przeczytany 3833 razy)

Offline aghaj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Wysuszone kaktusy, da się uratować?
« dnia: Października 28, 2012, 11:23:49 »
Witam wszystkich, ostatnio otrzymałam ,,w spadku" trochę zaniedbane kaktusy, nie były podlewane przed dłuższy czas. (Dostałam trzy kuwety, ale na razie próbuję rozpracować pierwszą)Chciałabym je uratować, ale nie wiem czy to możliwe... Jeden z nich jest jeszcze w miarę zielony (środkowy), reszta niestety nie... Były posadzone w podłużnej doniczce, tzw. kuwecie, jednak chcąc uratować  chociaż ten jeden, środkowy,  nie wiem jak oddzielić korzenie, gdyż trochę się rozrosły po tej doniczce.










Proszę o pomoc
Dziękuję
Pozdrawiam
Hania

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Wysuszone kaktusy, da się uratować?
« Odpowiedź #1 dnia: Października 28, 2012, 12:59:52 »
Dzień dobry,
rzeczywiście, tylko środkowy ma jakiekolwiek szanse na przeżycie. Ktoś zastosował ekstremalny sposób uprawy. Musiały nie być podlewane od co najmniej dwóch lat.

Rozdziel korzenie najdelikatniej jak to możliwe lub usuń ich większą część - prawdopodobnie i tak są martwe, więc za jakiś czas zgniją w podłożu - i rozpocznij intensywną terapię nawadniającą.
Pozdrawiam,
Michał

Offline aghaj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Wysuszone kaktusy, da się uratować?
« Odpowiedź #2 dnia: Października 28, 2012, 01:51:16 »
Operacja przeprowadzona, starałam się oddzielić korzenie najdelikatniej jak potrafię, aczkolwiek i tak niektóre pourywałam :( mam nadzieję, że coś z tego będzie.
Dam znać jak zauważę jakieś zmiany, obym ich teraz nie przelała... A kaktusy nie były podlewane przez 3 lata.
Bardzo dziękuję za pomoc

Pozdrawiam,
Hania

Offline aghaj

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Wysuszone kaktusy, da się uratować?
« Odpowiedź #3 dnia: Października 30, 2012, 10:37:05 »
Jeszcze takie pytanie mnie naszło, czy jest jakaś możliwość oddzielenia od siebie kaktusów w kuwecie aby korzenie im się nie poplątały jak na załączonym wyżej obrazku?

Pozdrawiam,
Hania

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Wysuszone kaktusy, da się uratować?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 02, 2012, 12:24:43 »
Dzień dobry,
możesz próbować stosować przegródki wykonane z jakiegoś nieulegającego butwieniu materiału. Sadzenie w kuwetach traci jednak w takim wypadku część swojej funkcji, którą jest przyspieszanie wzrostu roślin przez ich wzajemną rywalizację o składniki odżywcze.
Pozdrawiam,
Michał