Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Matucany i oroye  (Przeczytany 3177 razy)

Offline Pierrot

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Matucany i oroye
« dnia: Lipca 01, 2012, 11:07:29 »
Dotarły już do mnie matucany i oroye. Bardzo proszę o identyfikację/weryfikację, bo wydaje mi się, że niekoniecznie dotarło to, co miało dotrzeć  :)
Na początek Oroye, bo tych jest mniej.


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 02, 2012, 02:32:34 »
Witaj

Oroje to rzadziej spotkane kaktusy i podejrzewam ze chyba nikt nie podejmie się bycia ekspertem od identyfikacji twoich ładnych roślinek.

pozdrawiam

Offline Pierrot

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 04, 2012, 11:41:47 »
Jak trafi się trochę chłodniejszy wieczór, to zrobię zdjęcia matucan i wstawię je do identyfikacji. Wiem, że są osoby na tym forum, które nimi się interesują.
Co do Oroyek, to pomyślałem sobie, żeby dołożyć coś do matucan, by nie było "monotonnie". No i padło na oroye. Z tego co czytam, wnioskuję, że tak naprawdę są tylko 2 gatunki: peruviana i borchersii. Odmian tych pierwszych jest wiele (baumanii, gibbosa, laxiareolata, subocculta). Jeśli ktoś może to skorygować, to bardzo proszę. Czegoś możemy wspolnie się dowiedzieć o oroyach a mnie pomoże to w ich utrzymaniu. Na razie założyłem, że będę je traktował tak jak matucany.
Z tego co otrzymałem wynika, że oroya 3 to borchersii, a pozostałe to peruviany (1. laxiareolata v. pluricentralis, 2. baumanii, 4. peruviana, 5. subocculta).
Jesli ktoś ma jakieś komentarze, sprostowania, to bardzo proszę. Zwłaszcza ta subocculta wygląda inaczej niż na stronie kolekcjonera, od którego to kupowałem. 
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2012, 11:45:07 wysłana przez Pierrot »

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 05, 2012, 01:35:35 »
Witam

Na poniższej stronce masz prywatne opracowanie dot. rodzaju oroya po francusku, m.in. wymieniane tam są wewnątrzgatunkowe epitety O. peruviana, są ich zdjęcia przekopiowane z literatury. Nie mniej jednak do opracowania tego i wiadomości tam zawartych należy podchodzić z ostrożnością, jak już się przekonałem. Na stronce tej są także podobne opracowania kilku innych rodzajów.

http://cactusquipique.free.fr/docs/livrets/

pozdrawiam
Tomasz
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline chaveiro

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 05, 2012, 06:08:25 »
Nie mniej jednak do opracowania tego i wiadomości tam zawartych należy podchodzić z ostrożnością, jak już się przekonałem.

Witam,

Zaglądnąłem na tą stronkę do rodzajów Thelocactus i Turbinicarpus jako, że moja kolekcja to "meksykańczyki" i z pewnością są różnice, może związane przede wszystkim z tym, że opracowania te mają już 5 lat, a w tym czasie z pewnością się kwalifikacje taksonomiczne zmieniły. Pisząc z p. G. Matuszewskim o systematyce rodzaju Thelocactus napisał mi, że każdy botanik pisze własną systematykę i jest ogólnie z tym problem co jest co, ale w kwesti dotyczącej właśnie rodzaju Thelocactus napisał, że najodpowiedniejsza systematyka dla tego rodzaju to ta, którą podaje w swojej książce.

Z pewnością trzeba by było poszukać (chyba najlepiej na różnych forach) osobę, która będzie zajmowała się rodzajem Oroya i będzie wiedzieć więcej na temat systematyki tego rodzaju, pozwolę sobie jeszcze nadmienić, że pytając też p. Grzegorza Matuszewskiego o rodzaj Turbinicarpus napisał, że dla 99% kaktusiarzy wiadomo, że np. Turbinicarpus polaskii to ta, a nie inna roślina i jakby nie patrzeć na systematykę, a ten kaktusik był zaliczany do gatunku takiego, czy takiego rosnąć będzie jednakowo, czy będzie podpisany całą botaniczną nazwą , która akurat obecnie jest ważna,czy tylko będzie wiadomo, że jest to turbiniak 
Pozdrawiam Mariusz "Chaveiro"

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 06, 2012, 08:18:09 »
Mariusz, zaprenumeruj "Kaktusy i Inne"! (jeśli oczywiście jeszcze nie prenumerujesz/kupujesz)  :) Jeśli chodzi o klasyfikacje w kaktusach, to są naprawdę duże rozbieżności, z wielu powodów, jednak mam nadzieję, że to się z czasem poprawi. Jeśli chodzi o oroje, sądzę że na innych forach nie dowiesz się więcej ponad najwazniejsze ogólne rzeczy -  to słabo znany rodzaj. Nasze forum, mimo że pozornie nie ma zbyt wiele postów, ma chyba  największy współczynnik "konkretności" w przeliczeniu na 1 post, i jest czytane przez bywalców innych forów - jeśli ktoś będzie umiał zidentyfikować te rośliny, to mam nadzieję, że się tu wypowie, choć oczywiście zachęcam także do pytania się gdzie indziej

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2012, 11:20:29 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Pierrot

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 10, 2012, 08:46:30 »
Pora na matucany. Proszę o identyfikację 8 matucan. Mam jeszcze dużą aureiflorę i maleńką calviscens.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Pierrot

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 22, 2012, 07:04:52 »
Czy nikt mi nie pomoże zweryfikować moich matucan? To może po kolei?
Pierwsza matucana to pewnie M. madisoniorum.
Największy problem mam z matucanami 2 i 3. Czy myślicie, że to ta sama odmiana jednego gatunku? Jakiego? A może to inne odmiany?

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 26, 2012, 12:40:17 »
Witaj

Widać nie ma fachowców od matukan na naszym forum. Ale czemu też zakładasz, że są źle oznaczone?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Pierrot

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 26, 2012, 05:00:42 »
Ja myślę, że są fachowcy od matucan, tylko wakacje w pełni. Problem w tym, że karteczki z oznaczeniami wymieszały mi się.
Będę wdzięczny, gdyby ktoś przypisał zdjęcia od 1 do 7 do nazw:
Haynei herzogiana
Madisoniorum
Paucicostata
sp. Julio (nie wiem co to za gatunek matucan)
Weberbaueri
Intertexta
Huagalensis
Matucana 8, to ponoć też haynei, ale kupiona zupełnie w innym czasie i miejscu, więc jeśli ktoś może nazwać ją bliżej, to będę wdzięczny.

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 11, 2012, 07:18:20 »
Pierwsza Matucana to faktycznie madisoniorum, trzecia wyglada na pucicostatę. Tyle mogę powiedzieć. Sam miałem problem z identyfikacją dwóch spośród moich matucan (zresztą jeszcze nie do konca rozwiązany).
Pozdrawiam
Jerzy

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Matucany i oroye
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 11, 2012, 07:26:57 »
Jeszcze raz ja. Co do rodzaju Oroya, to bazując jedynie na podobieństwie do moich roślin, faktycznie trzecia wyglada na borchersii, a pozostałe to peruviany.
Jerzy