Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?  (Przeczytany 4995 razy)

Offline trilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« dnia: Kwietnia 03, 2012, 11:32:58 »
Witam, kilka tygodni temu kupiłam kaktusa, który mnie urzekł. Dopiero potem zaczęłam trochę na ich temat czytać. Nie udało mi się go zidentyfikować, ale m.in. natrafiłam na informacje, że niektóre kaktusy mają tyle odrostów (czy jak to nazwać? siewki?), że jest to niekorzystne dla całego kaktusa i że powinno się je odcinać. Chciałabym się poradzić: proszę spojrzeć na mojego kaktusa, czy te małe odrosty powinnam oberwać? Czy to może zaszkodzić kaktusowi? Czy powinnam spróbować je ułamać (nie siedzą chyba mocno), czy od razu odciąć żyletką? Czy po oberwaniu zastosować jakąś chemię na rany?
I jak już przy tym jesteśmy, jeśli mam je urwać, to czy ktoś mógłby mnie pokierować do jakiejś strony jak te odrosty posadzić?




Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 04, 2012, 01:22:57 »
Dzień dobry.
 W zidentyfikowaniu Ci niestety nie pomogę, ale z tego jednego kaktusa i jego odrostów możesz założyć sporą hodowlę. Wystarczy że za każdym razem zdezynfekujesz żyletkę spirytusem salicylowym i równo odetniesz szczepki, po czym zostawisz je na 2 tyg. w cieniu a następnie włożysz w piasek i odczekasz jakiś czas aż szczepki wytworzą korzenie. Przechodziłem już przez to z Mamillarią elongatą, co z resztą udało mi się. Powodzenia.
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline trilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 04, 2012, 01:51:18 »
Dziękuję za pomoc  :)
Pytałam również na anglojęzycznym forum, gdzie usłyszałam, żeby nie obcinać. Poczekam aż jeszcze urośnie, wtedy pomyślę o rozsadzaniu.

Przy okazji, ktoś zidentyfikował mojego kaktusa, a więc dla zainteresowanych
http://www.cactus-art.biz/schede/MAMMILLARIA/Mammillaria_gracilis/Mammillaria_arizonica_arizona_snowcap/Mammillaria_gracilis_cv_Arizona_snow_cap.htm
Przy czym dodam, że najprawdopodobniej mój ma w jakiś sposób zabarwione sztucznie kolce.

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 04, 2012, 03:11:24 »
Dzień dobry.
 Proszę bardzo. Ja jednak poleciłbym rozmnożenie kaktusa, lecz wybór należy do Ciebie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tych roślin pisz proszę. Z przyjemnością pomogę, gdyż w końcu moje ok. roczne poświęcenie się pasji wreszcie przyniesie rezultaty.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2012, 09:30:32 wysłana przez gnet »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline trilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 04, 2012, 07:31:03 »
Jak na razie cały problem w tym, że nie wiem jak zmieniono kolor kolców. Będę go obserwować, jeśli nowe kolce będą rosły białe, nie ma w nim nic specjalnego. Jeśli żółte, pomyślę o rozsadzeniu.
Jeśli ktoś jest zainteresowany, tu jest temat na anglojęzycznym forum http://cactiguide.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=25301 Rozgorzała tam dyskusja na temat sztucznego barwienia kaktusów.
A to jest adres strony, który był podany na etykiecie kaktusa: www.cactusandalucia.com

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 04, 2012, 09:44:35 »
Dobry wieczór.
 Na moje oko, z tego co wywnioskowałem z tej stronki to kaktusy są zabarwiane. Spróbuj zmyć wodą i opisz efekty ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2012, 09:26:15 wysłana przez gnet »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 04, 2012, 10:29:24 »
Dobry wieczór,
to bez wątpienia kultywar Mammillaria gracilis. Nie sądzę jednak, by została ona sztucznie zafarbowana. Wszystko stanie się jasne, gdy pojawią się nowe ciernie.

Odcinając odrosty tylko zmobilizujesz roślinę do wytwarzania coraz większych ich ilości. Wybór należy więc do Ciebie.
Pozdrawiam,
Michał

Offline trilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 05, 2012, 01:29:45 »
Wodą to nie schodzi... Nie chcę go całego maczać, ale trochę popróbowałam.

Offline bod333

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 05, 2012, 07:27:44 »
Witam. Uważam, że odrostów nie należy obcinać. Są gatunki kaktusów, które naturalnie się krzewią i nic na to nie poradzimy. Na pewno nie jest to groźne dla rośliny, wręcz przeciwnie. Obcinając odrosty motywujemy roślinę do wytwarzania kolejnych. Jeżeli odrosty wraz z rośliną macierzystą nie mieszczą się w doniczce, to najlepiej roślinę przesadzić do większej. Uzyska się wtedy piękną kępę. Pozdrawiam. Bogdan.

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 06, 2012, 11:01:49 »
Też jestem zdania,aby nie kaleczyć tej Mammillari,popsujesz jej cały urok,lepiej do większej doniczki jak mówił kolega,będzie lepszy efekt dla oczu.
poz.Leszek
Poz.Leszek

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 07, 2012, 12:30:02 »
Dzień dobry.
 Każdy z was ma inne zdanie, lecz moje jest  takie: z jednego kaktusa lepiej zrobić np. 6, a nie ekscytować się jednym.
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline januszm9

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 11, 2012, 08:05:05 »
Jedni wolą jakość inni ilość  ;)

Offline nyskadu

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 10, 2012, 08:00:34 »
Hej to mammillarka, mam taką samą, tzn widzialam cale stada tych pomalowanych mammillari w LM. Były fioletowe, czerwone, żółte i świecące :-\ tak się składa, ze leżało kilka takcich z boku i przygarnęłam 3 sztuki. Latem moje kaktusy są na dworze i po kilku deszczeach już nie bylo śladu kolorku. Mammillarka ładnie rośnie teraz już jest w calości biała. One sa malowane na poczatku gdy rosła już czubek  robil się bialy.

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nieznany gatunek, co zrobić z "odrostami"?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 11, 2012, 03:36:02 »
To dla mnie nowosć, że zaczęli już malować kaktusy - dotychczas tylko przyklejali im oczy :)