Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4  (Przeczytany 3523 razy)

Offline kaktus

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« dnia: Stycznia 07, 2012, 11:11:26 »
...
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2012, 07:09:49 wysłana przez admin »
pozdrawiam

Offline kaktus

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 07, 2012, 10:42:10 »
Witam
Chcę poinformować, że ukazał się najnowszy numer Kaktusy i Inne. Numer jest wyjątkowo dobry - zachęcam wszystkich  :)
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2012, 07:11:09 wysłana przez admin »
pozdrawiam

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 21, 2012, 09:56:07 »
Kilka dni temu dotarł do mojego domu nowy numer "Kaktusów i Innych". Tak, jak się spodziewałem, i tym razem nie było mi dane zawieść się nieocenioną wartością wnoszoną przez to czasopismo do naszego kaktusiarskiego światka, a zarazem stale go ożywiającym i pobudzającym do kolejnych hodowlanych wyzwań.

Każdy, włączając w to dopiero co raczkujących w obszarach naszej wspólnej kolekcjonerskiej pasji, a także stare wilki, znajdzie w periodyku coś, co przyciągnie jego uwagę. Samemu było mi dane z zadowoleniem przeczytać ciekawą edytorską notkę, w której autor potwierdza moje doświadczenia odnośnie „ukrytych” wśród popularnych kaktusów ciepłolubów, takich jak niektóre pilosocereusy, fraileje, notokaktusy, gymnokalicja, ferokaktusy, czy prawie wszystkie gatunki kolumnowe, z którymi to miałem niestety niemiłe doświadczenia podczas moich pierwszych amatorskich prób zimowania.

Prawdziwym hitem numeru, ponieważ wykraczającym poza powszechnie obowiązujące ramy powszechnie pojętego „kaktusiarstwa” i „sukulenciarstwa”, jest artykuł o roślinach mrówkowych z terenów Eurazji.

Kolejny z serii numer "Kaktusów i innych" obfituje w niezliczoną liczbę przyciągających wzrok pięknych fotografii, stając się coraz godniejszym pretendentem do miana profesjonalnego czasopisma. Pomiędzy specjalistycznymi artykułami, jakie stanowi przykładowo kontynuacja serii rozbierającej na czynniki pierwsze zagadnienie poliploidalności (zwiększonej liczby zestawów chromosomów) wśród kaktusów, „rozprawienie” się z kaktusowymi faktami i mitami utrwalonymi przez lata w specjalistycznej literaturze, spojrzenia na wybrane gatunki, m.in. Escobaria lloydiiFerocactus wislizenii ssp. herrerae, Obregonia denegrii, Pelecyphora asselliformis czy całe rodzaje (Buiningia), a także grupy kaktusów – tym razem kolumnowych, umiejętnie wtrącono kolekcjonerskie ciekawostki oraz hodowlane sekrety. Ożywia to w znaczny sposób lekturę i wzbudza czytelniczą czujność.

Wydanie dopełnia kilka podróżniczych relacji do kaktusowych macierzy, w tym Arizony, pustyni Sonora, czy pewnego ciekawego stanowiska nad Rzeką Księdza.

Mając na uwadze wymienione po krótce informacje, z całą szczerością mogę stwierdzić, że lektura „KiI” stanowiła dla mnie prawdziwą przyjemność.
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2012, 10:36:32 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 22, 2012, 08:35:11 »
Witam
Ja również chętnie pochwalę ostatni numer, bo artykuły rzeczywiście bardzo interesujące. Najciekawsze z nich chyba o roślinach mrówkowych i Buiningiach, ale bardzo podoba mi się cały numer. Poza tym wiele interesujących zdjęć, zwłaszcza zdjęcie Rebutia fabrisii ssp. aureiflora - chyba niewielu kaktusiarzy mogłoby przypuszczać, że tak może wyglądać rebucja. I tak, jak pisał BOB - wiele ciekawostek, a także hodowlanych wskazówek.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 23, 2012, 07:03:42 »
Witam.

Chciałbym polecić wszystkim najnowszy numer Kaktusy i Inne, przy czym zaawansowanym kaktusiarzom polecam szczególnie mały artykuł, zbiór kilku drobnych streszczeń odnośnie najnowszych trendów w klasyfikacji kaktusów - dla  kaktusiarzy interesujących się tematem to zestawienie może być bardzo ciekawe, jako że obala wiele utartych w ostatnich latach teorii.
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2012, 08:32:36 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 23, 2012, 08:36:29 »
Mnie zachwycił artykuł o roślinach mrówkowych. Inne materiały też są na wysokim poziomie. Muszę przyznać, że wiele zdjęć zamieszczonych w ostatnim numerze "powala na kolana". Są fenomenalne, szczególnie te ze stanowisk naturalnych.

Offline kaktus

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 24, 2012, 05:23:48 »
Tak, w ostatnim numerze jest chyba wyjątkowo dużo świetnych ujęć, na szczęście bardzo dobry jest też druk - zdjęcie 2 na stronie 153 wygląda "jak żywe"   :D . Najbardziej jednak cieszę się z tego, że mimo iż o kaktusach wiele się naczytałem i nie uważam się za początkującego, właściwie każdy artykuł czytałem z zaciekawieniem, czyli dla "obstukanych" w kaktusach też jeszcze jest co czytać. 

Dodałem zdjęcie okładki następnego numeru Kaktusy i Inne - vol. 8 no. 1
http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=338.0 ze słynnym kaktusem butelkowym - Stephanocereus luetzelburgii.
« Ostatnia zmiana: Marca 24, 2012, 05:26:42 wysłana przez kaktus »
pozdrawiam

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 25, 2012, 11:11:36 »
Co sądzicie o artykułach o poszczególnych gatunkach kaktusów? Mi najbardziej przypadł do gustu artykuł Piotra o pelecyforze. Niezbyt długi ale za to treściwy.

Offline janek2

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 26, 2012, 10:18:20 »
O pelecyforze,buiningii i rebucjach  :)
« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2012, 11:36:22 wysłana przez janek2 »

Offline kaktus

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 14, 2012, 05:34:22 »
Witam
W numerze było  wiele świetnych artykułów - buiningie, rośliny mrówkowe, a właściwie mrowiskowe, pelecyphora, poliploidalność, relacje ze stanowisk, wiele innych., bardzo ciekawe "drobne rzeczy"  :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 18, 2012, 02:51:19 wysłana przez admin »
pozdrawiam

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 21, 2012, 01:30:41 »
Witam
spis treści ostatniego KI ze strony
http://hoya-polska.blogspot.com/2012/03/kaktusy-i-inne-cacti-and-others-7-4.html


Kaktusy i inne. Cacti and others. - 7 (4), 2012


Contents (spis treści):


Spojrzenie na ciekawą Escobarię
Cristian Neciu, Tomasz Romulski

Edytorial
Tomasz Romulski

Buiningie
Buiningias
Richard Gillman

Z literatury. Nowe i stare koncepcje. Część 1
Tomasz Romulski

Ciekawsze nowości ze świata kaktusów i sukulentów.

Pelecyphora aselliformis
Piotr Modrakowski

Z notatnika edytora

O niektórych nadrzewnych roślinach mrowiskowych Australazji
Some arboreal Ant-house plants of Australasia
Derrick Rowe

Na jednym stanowisku nad Rzeką Księdza
At on locality by the Priest River
Francisco Otavio Lima Ferreira

Podróż po Arizonie 2008. Część 5
Arizona trip. Part 5
Elton Roberts

Obrazki z pustyni Sonora. Część 4
Richard Hardshorne, Tomasz Romulski

Poliploidalność u kaktusów. Część 2
Tomasz Romulski

O moich rebucjach. Część 5
Elton Roberts

Z wizytą w kolekcji Chrisa Monrada (Arizona)
Paying a visit to Chris Monrad (Arizona)
Chris Monrad, Tomasz Romulski

Ad vocem. Ferocactus wislizenii ssp. herrerae
Tomasz Romulski

Kaktusowe dygresje

Z kaktusowego świata

Nietypowo wybrane kolumienki
Tomasz Romulski

Obregonia denegrii
Tomasz Romulski



Autorzy artykułów proszeni są o przesyłanie artykułów na e-mail ki-editor@post.com

Czasopismo można zamawiać przez e-mail mrcactustommy@yahoo.com
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Fragment Kaktusy i Inne vol 7. no. 4
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 13, 2012, 05:43:04 »
Witam
poniżej, w celu zareklamowania, fragment Kaktusy i Inne 7(4)

[załącznik usunięty przez administratora]
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą