Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Pytanie odnośnie moich kaktusów  (Przeczytany 49863 razy)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #30 dnia: Listopada 01, 2011, 08:19:44 »
Dzień dobry,
Ad. 1. To nie choroba, a mechaniczne uszkodzenie naskórka. Szpecące plamy nie znikną, jednak z czasem mogą przesunąć się bliżej szyjki korzeniowej, stając się mniej widoczne.
Pooglądaj zdjęcia kaktusów ze stanowisk naturalnych, to przestaniesz się przejmować każdą plamką na korpusie.
Ad. 2. Doniczki zostały dobrane z dużym zapasem, co może mieć negatywny wpływ na tempo wzrostu posadzonych w nim roślin, ponieważ brak wyczuwalnej konkurencji nie skłania do wytężonej rywalizacji o zasoby.
Ad. 3. Trudno mi powiedzieć, co to za kamyki. Wszystko wskazuje na grys marmurowy lub wapienny, który nie nadaje się na posypkę w przeważającej większości kaktusowych doniczek.
Ad. 4. Tak (pytanie już padło).
Ad. 5. Mieszanka ziemi może okazać się zbyt ciężka. Dodałbym żwirku, perlitu i/lub keramzytu.
Ad. 6. Najprawdopodobniej to Espostoa lanata.
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2011, 10:05:56 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #31 dnia: Listopada 01, 2011, 08:46:54 »
1.Czy moja zbyt cięzka mieszanka i tak jest odpowiedniejsza od uniwersalnej ziemi bądź specjalnej dla kaktusów dostępnych w kwiaciarniach?
2.Pytanie nie brzmiało czy mogę podlewac z trzy krotnie mniejszą dawką tylko "

Jeżeli mam nawóz płynny o składzie:azot 7,7% w tym 2,1% amidowy ;2,9% amonowy ; 2,7% azotanowy; pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie ; 3,0% tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie 5,1%; z mikroskładnikami pokarmowymi schelatowanymi  przez  EDTA:bor 0,03% ; kobalt,miedź 0,01%, żelazo 0,1%,mangan 0,03%,cynk 0,006%; pH 6 +

i bede uzywał go w trzykrotnie mniejszej dawce niż zaleca producent to ile razy mogę nim podlewac kaktusy w okresie wegetacyjnym?

Prosze o odpowiedź.

3.Co z robić z echinocactusem grussoni na którym pojawiaja się coraz liczniejsze pomarańczowe plamki?Zdjęcia wtedy wysłałem na Pana meila.
4.Nierozumiem zdania :''doniczki wybrałeś z duzym zapasem''. Co to znaczy i czy tyczy sie doniczek podwójnych czy pojedynczych?

Proszę zarknąć na te zdjęcia i powiedzieć,o co konkretnie chodzi,i o które rosliny chodzi,o cylindropuntie i mammilarię elongatę czy o espostoę lanatę i aloe?

http://imageshack.us/photo/my-images/13/zdjcie0111n.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/72/zdjcie0112oq.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/707/zdjcie0113ov.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/233/zdjcie0114ul.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/853/zdjcie0115b.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/545/zdjcie0116j.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/718/zdjcie0117jr.jpg/

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2011, 05:07:40 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #32 dnia: Listopada 02, 2011, 10:15:57 »
Dobry wieczór,
Ad. 1. Trudno powiedzieć. Prawdopodobnie ma podobne właściwości.
Ad. 2. Podtrzymuję moje wcześniejsze stwierdzenie, ponieważ stosuje się tu reguła częstotliwości obowiązująca dla typowych kaktusowych nawozów.
Ad. 3. Wysuszyć substrat i przenieść do temperatury 8-12 stopni.
Gdybyś był uprzejmy zamieścić zdjęcia tutaj, zamiast wysyłać je mailem, dyskusja byłaby bardziej merytoryczna.
Ad. 4. Doniczki wybrane z zapasem oznaczają pojemniki zbyt duże jak na obecne rozmiary roślin, zarówno tych posadzonych grupowo, jak i pojedynczo.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #33 dnia: Listopada 02, 2011, 10:17:41 »
1.Więc co mam zrobić teraz z tymi doniczkami?Czy jest aż tak tragicznie?
2.Czyli mieszanka piasku,ziemi z kopca i uniwersalnej ziemi jest mniej więcej tak samo dobra jak uniwersalna lub do kaktusów dostepna w kwiaciarniach?To po co ja się tak męczyłem?Ziemia nie jest zbita po lekkim dmuchnięciu cała się jakby sypie,przenosi.
3.Czyli co to są te pomarańczowe plamki?Jeśli nie dam temu kaktusowi okresu spoczynku to zginie?
4.Jeżeli planuje trzymać przez cały rok na parapecie z dużym dostępem światła kaktusy ,to jak mam o nie dbać?
5.Jak nalewać wody tym kaktusom które rosną po dwie w doniczce?Rozlać wodę oddzielnie wokół każdej roślinki,wlać na środek doniczki i pozwolic im rywalizować,czy po prostu na spód doniczki?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2011, 10:31:56 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #34 dnia: Listopada 03, 2011, 10:38:23 »
Dobry wieczór,
Ad. 1. Dać im spokój!
Ad. 2. Wystarczy, że ta mieszanka zostanie namoczona, a z pylistej zamieni się w nieprzewiewną, ciężką breję.
Ad. 3. Nikt nigdy nie odważyłby się powiedzieć, że kaktus pozbawiony okresu spoczynku skazany jest na gnicie. Jeżeli zastosujesz się do rad, jak chociaż spowolnić jego tempo wzrostu, to na pewno dożyje do wiosny bez szkód.
Ad. 4. Poszukaj we wcześniejszych odpowiedziach. W skrócie (mowa o okresie zimowym): przysunąć do szyby, odizolować jak najlepiej od źródeł ciepła i nie podlewać.
Ad. 5. Jest to całkowicie obojętne. Preferuje się unikanie moczenia pędów podczas podlewania, co mogłoby narażać je na gnicie. Istotne jest jedynie to, żeby cała ziemia przesiąknęła wodą.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #35 dnia: Listopada 04, 2011, 07:22:12 »
1.co do pytanie trzeciego,to niestety Pan źle przeczytał,pisze zginie a nie zgnije,proszę więc o jeszcze jedną odpowiedź
2.Czy mogę podlewać poprzez nalanie wody do podstawki np kaktusom,które żyją we 3?proszę sprawdzić i powiedzieć,czy teraz będą bardziej wyczuwać konkurencję niż jak rosły wtedy?Teraz rosną we trzy:

Wcześniej rosły tak:

http://imageshack.us/photo/my-images/402/rosytak.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/84/itak.jpg/

A teraz rosną tak:

http://imageshack.us/photo/my-images/638/aterazrosnatak.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/521/undandjayes.jpg/

5.Czy rosną teraz lepiej?

Pozdrawiam.hamburabi
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2011, 07:40:58 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #36 dnia: Listopada 04, 2011, 09:26:54 »
Dobry wieczór,
Ad. 1. Przepraszam za błąd, ale sens wypowiedzi się nie zmienia.
Ad. 2. i 3. Z pewnością Twoje kaktusy nie czują się komfortowo z powodu tak częstego przesadzania i występujących przy tej okazji uszkodzeń. Napisałem wyraźnie, aby zostawić je w spokoju, zamiast codziennie całkowicie zaburzać ich środowisko życiowe.
Teraz pewnie szybciej odczują "oddech konkurencji na plecach", jednak czy było warto, to się dopiero okaże. Jeżeli chciałbyś w przyszłości przeprowadzić eksperyment w tym zakresie, wówczas musiałbyś posiadać identyczne rośliny posadzone równolegle w takich samych pojemnikach. Dawałoby nam to punkt odniesienia.
Jeżeli podlewanie tzw. metodą od dołu spowoduje, że cały substrat przesiąknie wodą, to nie widzę przeciwwskazań, żeby je zastosować - oczywiście już na wiosnę.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #37 dnia: Listopada 04, 2011, 09:32:20 »
1.Jak Pan myśli coś im się stanie od tego przesadzania?W ilu procentach uważa pan ,że nic im nie będzie?W miesięcu były z 5 razy przesadzone,już daję im spokój.
2.Czy ta moja mieszanka jest w miarę wystarczająca?Po podlaniu gymnocalycium michanovichii 'rubra' zrobiła się jak Pan to ujął,breja.
3.Bardzo,bardzo Pana przepraszam,ale chciałbym mieć pewność więc pytam ponownie,czy kaktusy są zdrowe,co im jest i czy to zagraza roślinie?Prosze opisać ich sytuację.

http://imageshack.us/photo/my-images/210/opay3.jpg/   co to jest?czy to grozi roślinie?

http://imageshack.us/photo/my-images/14/opay4.jpg/     co to za brodawki i ugnięcie ciernia?Czy to grozi roślinie?


http://imageshack.us/photo/my-images/818/opay5.jpg/  Co to są za plamki?czy to choroba?Czy to zagraża roslinie?


http://imageshack.us/photo/my-images/855/opay6.jpg/  z góry jest jakby niedowodnione,czy coś,co to jest?czy to zagraża roślinie?

http://imageshack.us/photo/my-images/407/opay7.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/208/opay8.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/510/opay9.jpg/


4.Jak Pan ocenia stan moich roslinek/Które sa chore,a które nie?

5.Jakie są zalety i wady trzymania kaktusów w jednej wiekszej doniczce?

6.Dobrze,zaufam Panu i wstrzymam im podlewanie,ale czy jest potem jakieś ryzyko spalenia na słońcu,zplesnienie czy coś?Jak to bedzie wtedy wyglądało,chciałbym wiedzieć by się nie martwić.Prosze,niech mi Pan opowie o tym wstrzymaniu ich rośniecia poprzez niepodlewanie,chciałbym wiedzieć niemal wszystko o tym.


Z góry dziękuję i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2011, 08:53:03 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #38 dnia: Listopada 05, 2011, 05:21:59 »
Dobry wieczór,
Ad. 1. Pewnie są bardziej narażone na choroby wynikające z uszkodzenia korzeni i szyjki korzeniowej. Poza tym są zdezorientowane i na pewno ich ewentualne przyrosty nie będą w najbliższym czasie obfite i prawidłowo wykształcone.
Ad. 2. Jest "w miarę wystarczająca".
Ad. 3. Dopóki nie dostarczysz zdjęć wykonanych w lepszej jakości i rozdzielczości, nie będziemy dyskutować o takich szczegółach.
Ad. 4. Większość Twoich roślin wygląda na zwykłe parapetowce, którym należy się odpoczynek od podlewania, nawożenia i innych tego typu zabiegów, ponieważ powinny wchodzić w okres spoczynku zimowego.
Ad. 5. Większa konkurencja o zasoby i przyspieszenie wzrostu, wolniejsze wysychanie podłoża (może być przyczyną gnicia przy nieumiejętnym podlewaniu), lepsza prezencja kolekcji.
Ad. 6. Jeżeli kaktusy nie zmienią miejsca pobytu na okres spoczynku i nadal będą przetrzymywane na parapecie, to cieniowanie wiosną nie jest wymagane. Nie podlewając w czasie zimy nie narażamy ich też na wypłonienie i gnicie, a zarazem zwiększamy szanse na kwitnienie.

Aha, jeszcze jedno, przed wysłaniem następnej wiadomości tego typu proszę przeczytać w całości jakąś dobrą stronę o uprawie kaktusów lub książkę. Tak zdobyta, w miarę pełna, wiedza w tej materii zaowocuje w przyszłości.
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2011, 05:25:14 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #39 dnia: Listopada 05, 2011, 05:39:50 »
1.Czyli nic im niegrozi bez podlewania?Ile mam ich niepodlewać i jak w tym czasie będa wyglądać?
2.czyli jest bardzo duze prawdopodobieństwo,że te kaktusy będa ładnie rosły ?Czy dobrze jest trzymac trzy na raz?
3.Jak prawidłowo podlewać te małe kompozycje,zeby niezgniły?Oczywiście już na wiosne.
4.Zdenerwowałem się,moja mammilaria elongata miała znów wełnowce,postanowiłem wykąpać ją w wodzie,udało się,ale pomyslałem też,że rozmnoże ją i teraz mam pytania:

http://imageshack.us/photo/my-images/233/odrost.jpg/     5.Jak mam je ukorzenić,i czy się da?


http://imageshack.us/photo/my-images/252/odrost2.jpg/    6.Czy ta mammilaria przezyje po takim poturbowaniu?


Przepraszam za jakość zdjęć,lecz nie mam aparatu i zdjęcia są z telefonu.


Z góry dziękuję i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2011, 11:46:29 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #40 dnia: Listopada 06, 2011, 04:15:18 »
Dzień dobry,
Ad. 1. Nie podlewaj do marca lub kwietnia w zależności od pogody, jaką zaserwuje nam wiosna.
Ad. 2. Tak.
Ad. 3. Zawsze po całkowitym wyschnięciu ziemi i nie częściej niż raz na 1,5-2 tygodnie.
Ad. 5. Jeżeli oderwane odrosty nie mają ran, to możesz wsadzić je do żółtego piasku do czasu aż wypuszczą korzenie. Później przesadź do standardowej mieszanki.
Ad. 6. Powinna sobie poradzić bez większych problemów.

P.S. Jaką literaturę przeczytałeś?
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #41 dnia: Listopada 06, 2011, 05:37:36 »
1.Posadziłem odrosty w piasku,kiedy je podlać,gdzie postawić?
2.Jakie są skutki zbyt czestego przesadzania?Jakie jeżeli 2 razy w miesiącu a jakie jezeli 5 razy w miesiącu?


Ps.Jest pytanie w identyfikacji.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopada 06, 2011, 08:35:04 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #42 dnia: Listopada 07, 2011, 10:46:55 »
Dobry wieczór,
Ad. 1. Nie wcześniej, niż gdy wytworzą korzenie i zostaną przesadzone do standardowej mieszanki. Zimą proces ten może trwać bardzo długo. Osobiście polecam podlać na wiosnę.
Ad. 2.
Ad. 1. Pewnie są bardziej narażone na choroby wynikające z uszkodzenia korzeni i szyjki korzeniowej. Poza tym są zdezorientowane i na pewno ich ewentualne przyrosty nie będą w najbliższym czasie obfite i prawidłowo wykształcone.

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #43 dnia: Listopada 09, 2011, 06:30:46 »
Chciałbym uzyskać informacje o tym co się bedzie działo podczas trzymiesięcznego niepodlewania i kiedy sukulenta aloe podlać?Musiałem uciąć mu cierń,nic mu się niestanie?widac rany,czy ten cierń można ukorzenić,i jak?
« Ostatnia zmiana: Listopada 09, 2011, 06:52:32 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #44 dnia: Listopada 09, 2011, 09:22:29 »
Dobry wieczór,
odpowiedziałbym z przyjemnością, jednakże wydajesz się ignorować moje wiadomości, a prowadzenie monologów na forum mija się z celem.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #45 dnia: Listopada 10, 2011, 08:00:10 »
czytam właśnie pańską strone i pana Andrzeja Hinza. Proszę odpowiedzieć na wcześniejsze pytanie t.j.:


Chciałbym uzyskać informacje o tym co się bedzie działo podczas trzymiesięcznego niepodlewania i kiedy sukulenta aloe podlać?Musiałem uciąć mu cierń,nic mu się niestanie?widac rany,czy ten cierń można ukorzenić,i jak?


2.Ciernie mojej cylindropuntji żółkną co teraz?Co z nią zrobić i co z nią jest?
« Ostatnia zmiana: Listopada 10, 2011, 08:14:02 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #46 dnia: Listopada 10, 2011, 09:53:26 »
Dobry wieczór,
w porządku, liczę na to, że na koniec Twojej lektury pozwolisz przetestować swoją wiedzę.

Podczas trzymiesięcznego braku podlewania z żadnym kaktusem przekraczającym rozmiarami owoc wiśni nie powinno stać się nic złego. Niewykluczone jest, że w skutek ubytku wody lekko się skurczy, pomarszczy i straci nieco ze swej sprężystości, jednak po powrocie do standardowych warunków uprawy z pewnością powróci do normalnego stanu.
Twój aloes może bez obaw zimować w takich samych warunkach jak reszta kolekcji.
Rana, która ukazała się po usunięciu "ciernia", czyli w tym przypadku najprawdopodobniej wzgórka na strukturze pędu tego sukulenta jest objawem naturalnym i jeżeli tylko nie sączy i wykazuje symptomy gojenia się, nie stwarza powodów do zmartwień, oby tylko do czasu pełnego zasklepienia nie miała kontaktu z wilgocią. Spotkałem się z eksperymentalnymi sposobami rozmnażania kaktusów za pomocą brodawek, jednak w wypadku innych sukulentów nie jestem na tyle kompetentną osobą, by szafować tu jakimikolwiek zapewnieniami. Zawsze warto spróbować, gdy na odciętej lub oderwanej części rośliny ostał się pewien kawałek tkanki z wiązkami przewodzącymi.

Opuncjowate posiadają tzw. listki pierwotne, które są pozostałością po niezakończonym procesie ewolucji. Ukazują się one we wczesnym procesie tworzenia członów, jednak po pewnym czasie najczęściej zasychają i odpadają.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #47 dnia: Listopada 11, 2011, 12:42:29 »
A czy tej opuncji nic przez to się niestanie?Jak dotne palcem ciernie to tak się ruszają na boki,a ciernie aloe są jakieś sztywne,pomocy.
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #48 dnia: Listopada 11, 2011, 09:31:55 »
Dobry wieczór,
twardość cierni to specyfika gatunku. Najlepiej będzie, kiedy nie będziesz w ogóle dotykał swojej rośliny, ponieważ odwodnione opuncje mogą łatwo tracić człony w okresie zimowym.

@kwiatuszek3406  ;D
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #49 dnia: Listopada 20, 2011, 08:59:57 »
Czy jeżeli kaktusy są w tej mieszance:ziemia z kopca,piasek i uniwersalna(mało) to niezgniją ?
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #50 dnia: Listopada 20, 2011, 10:32:58 »
Dzień dobry,
przy racjonalnym podlewaniu nic im nie zagraża, jednak taka mieszanka wolniej przesycha, przez co dla niedoświadczonych hodowców może stać się źródłem wielu frustracji. Przewiewny substrat dość szybko odparowuje wodę i powraca do stanu "bezpiecznego" nawet po nierozważnym podlaniu.
« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2011, 10:35:17 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #51 dnia: Listopada 24, 2011, 09:45:50 »
Czy jeśli ta moja mieszanka którą ufundowałem kaktusom jest  już całkowicie sucha,to czy wtedy jest lepsza dla korzeni i samej rośliny niż sucha uniwersalna?


Pozdrawiam,
Daniel
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #52 dnia: Listopada 25, 2011, 08:58:33 »
Dobry wieczór,
wybacz, ale trudno zrozumieć, co masz na myśli.
Woda rozpuszcza niektóre składniki mineralne, przez co stają się dostępne dla korzeni roślin. W suchym substracie wchłanianie jest bardzo słabe lub zanika w ogóle. Z tego właśnie powodu kaktusy mogą być równie dobrze zimowane bez ziemi, z bryłą korzeniową zawiniętą np. w gazetę w celu jej ochrony, zarówno mechanicznej, jak i przed niecodziennymi warunkami odsłonięcia tej delikatnej części kaktusa. Papier posiada także w niewielkim stopniu właściwości absorpcyjne wody z niedosuszonych jeszcze korzeni.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #53 dnia: Listopada 25, 2011, 09:22:44 »
Chodzi mi o to,że jeśli jest sucha moja mieszanka i sucha ziemia uniwersalna to która wtedy jest lepsza?
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #54 dnia: Listopada 26, 2011, 10:48:51 »
Dzień dobry,
ciągle nie wiem, jak Ci odpowiedzieć.
Z suchej mieszanki rośliny prawie nie przyswajają żadnych substancji, więc jest im to obojętne.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #55 dnia: Grudnia 17, 2011, 07:08:14 »
Właśnie wyjąłem te odrosty z piasku.Tylko 2/6 odrostów wyprodukowało korzenie.Te 2 odrosty miały tylko po 1 korzonku,czy to jest wystarczające do ich życia? Przesadzilem je we 2 do malej doniczki i obydwa mają po 1 korzonki,co teraz mam robić? Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2012, 07:40:54 wysłana przez gnet »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #56 dnia: Grudnia 18, 2011, 06:02:30 »
Dobry wieczór,
możesz lekko podlać, a raczej zmoczyć podłoże w doniczkach, do których przesadziłeś odrosty z korzonkami. Na pewno przeżyją i szybko rozbudują bryłę korzeniową. Resztę pozostaw w piasku i cierpliwie czekaj.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #57 dnia: Grudnia 18, 2011, 08:21:42 »
Dobry wieczór,
Te odrosty to mammilaria elongata,moze mi Pan powiedzieć jak dalej o nie dbac?Każde z tych 2 odrostów ma po jednym korzonku i rosną razem w małej doniczce.

Pozdrawiam,
Daniel A.
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #58 dnia: Grudnia 19, 2011, 09:36:58 »
Tak, jak napisano powyżej. Pamiętaj, że jeżeli zamierzasz je podlewać, to musisz zapewnić temperaturę odpowiednią do okresu wegetacji.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #59 dnia: Grudnia 20, 2011, 07:30:21 »
Dzień dobry,
Chciałem sie spytac czy to jest dobre rozwiązanie?:postanowiłem że kaktusy na razie (te ukorzenione juz) beda rosły w piasku a na wiosnę przesadze je do optymalnej mieszanki.Czy to dobre rozwiazanie?Co powinienem zmienić?

Pozdrawiam,
Daniel
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)