Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Pytanie odnośnie moich kaktusów  (Przeczytany 49859 razy)

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #90 dnia: Marca 16, 2012, 11:21:42 »
Dzień dobry.

1.Czyli więcej ziemi niż żwiru w substracie?Tak też jest, czy o to chodzi?
2.O co chodzi z ziemią darniową?
3.Używałem ziemi która była uzywana do innych kaktusów, ale całkowicie zdrowych, czy nic się niestanie kaktusom przebywającym w tej ziemi?
4.Aloe aristata ma w miarę opadnięte iernie, nie są skierowane ku górze jak niektóre z innych jego cierni, co zrobić?
5.To by wystawić w taki sposób kaktusa na zewnątrz poradził mi pan od kaktusów na parapecie.
6.Czy ta moja mieszanka o której wspomniałem wczoraj jest odpowiedniejsza od 'specjalnej ziemi do kaktusów' dostępnych w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach?
7.Babcia mówi że ukorzeniła kaktusa w szklance z wodą, czy to możliwe?
8.Czy jeśli podczas przesadzania oderwało sie parę małych korzonków i roślinę zasadziłem w substracie to nic się jej nie stanie?
9.Ile  lat mogą dożyć moje rodzaje kaktusów: espostoa lanata, aloe aristata, neoraimondia herzogiana, cylindropuntia subulata, mammilaria elongata ... ?
10.Czy kaktusy wolą parapet na którym jest większe słońce, czy te mniejsze?
11.Czy żwir drobny akwariowy jest odpowiedni dla kaktusów?
12.Bardzo bym chciał by prowadził pan dla mnie lekcje na temat kaktusów przez te forum lub meila lub skypa lub gg ale pisemnie, jeśli oczywiście by pan mógł.Dla mnie jest pan najlepszym fachowcem i nikt się do pana nie równa, nawet pan Hinz ;)
13.Jeśli przeglądam listę użytkowników to widzę że ma pan swoją stronę, czy może pan zrobić by moją stronę też było widać?:
http://hodowlakaktusow3271.pl.tl/
W prawdzie jeszcze jej nie skończyłem, ale niedługo to nstąpi ;).
14.Czy mógłbym dostać wyższą rangę?Co mam zrobić by dostać wyższą rangę i jaka jest wyższa?
15. W wakacje się wyprowadzam, jak mam zabrać kaktusy ze sobą by nic im się nie stało?

P.s Widziałem pana kolekcję na zdjęciach i filmie, jest niesamowita, gratuluję. Na prawde jest pan mistrzem.U pana kaktusy mają lepiej niż w naturalnym środowisku ;) kiedyś chciał bym być tak mądry w tej dziedzinie jak pan.

Pozdrawiam,
Daniel
« Ostatnia zmiana: Marca 18, 2012, 10:22:33 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #91 dnia: Marca 18, 2012, 01:08:44 »
Ad. 1. Można tak to ująć. Chodzi jednak o wszelkie substancje nieorganiczne, nie tylko żwir.
Ad. 2. To ziemia spod trawników (-> Google).
Ad. 3. Nie powinno mieć to na nie negatywnego wpływu. Ja jednak nigdy nie posługuję się dwa razy tą samą ziemią, ponieważ po kilku latach, po jakich przesadzam rośliny, jest ona już bardzo wyjałowiona oraz zasolona.
Ad. 4. Zostawić w spokoju i obserwować.
Ad. 5. ?
Ad. 6. Tak, może być jednak zbyt zasadowa (patrz. torf).
Ad. 7. Możliwe, jednak bardzo ryzykowne. Zazwyczaj ludzie ukorzeniający w ten sposób "kaktusy" mają na myśli inne, mniej podatne na gnicie sukulenty.
Ad. 8. Nie powinno. Warto wstrzymać się z podlewaniem na okres tygodnia lub dwóch.
Ad. 9. Najkrótszym żywotem będzie charakteryzować się M. elongata (ok. 20 lat). Ze względu na jej skłonność do proliferacji (tworzenia odrostów) nie będziesz musiał się jednak tym przejmować.
Ad. 10. Większe, lecz nie gwałtownie go oświetlające, np. po wyłonieniu się zza murka zasłaniającego okno.
Ad. 11. Tak, warto go jednakże przepłukać pod bieżącą wodą.
Ad. 12. Jestem tylko małym robaczkiem w kaktusowych światku. ;) Jest mi jednak bardzo miło, że doceniasz moje rady. Zapraszam do prowadzenia konwersacji poprzez nasze forum.
Ad. 13. Ustawienia swojego profilu dopasujesz i zdefiniujesz w odpowiedniej zakładce konfiguracyjnej.
Ad. 14. Temat ten przewinął się już kilkakrotnie w innych wątkach forum oraz prywatnej z Tobą korespondencji. Pisz wartościowe posty, tak by inni użytkownicy Cię docenili. Ranga użytkowników wyliczana jest na podstawie liczby wykreowanych przez nich postów, jeżeli jednak nie będą one nic nie warte, szybko stracisz na reputacji i możesz zostać usunięty przez administrację forum.
Ad. 15. Ustawić w skrzynkach, np. po warzywach lub owocach, dobrze zablokować doniczki, by nie przewróciły się podczas transportu oraz odseparować rośliny zmiętymi gazetami, żeby nie uszkodziły się nawzajem.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #92 dnia: Marca 18, 2012, 03:28:27 »
1.Dla mnie nie jest pan robakiem ;) Dla mnie jest pan mistrzem.
2.Ile najdłużej będą żyły moje kaktusy?
3.Jak wstawić ma stronę do google?
4.To była ziemia z pod trawników, czy dobrze?
5.mam +7 i -7 reputacji, czy da się to zamienić na +0 i -0?
6.Ile muszę mieć postów by zwiększyć swoją rangę?
7.Co pan sądzi o moim avatarze na tym forum?
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2012, 09:24:45 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #93 dnia: Marca 19, 2012, 10:19:47 »
Dzień dobry,
Ad. 1. Między robakiem a robaczkiem jest zasadnicza różnica. ::)
Ad. 2. Przy uprawie zachowawczej (podlewanie raz na kilka miesięcy, temperatury w granicach 16-20 stopni C, mała wilgotność powietrza oraz brak przesadzania) mają duże szanse przekroczyć "setkę". Chyba jednak nie o to chodzi prawdziwemu kaktusiarzowi, pragnącemu obserwować rozwój swego podopiecznego, a nie jedynie spoglądać na martwą rzeźbę
Przy normalnym traktowaniu i braku błędów w uprawie mogą żyć dziesiątki lat.
Ad. 4. Niemal każda ziemia spod miejskiego trawnika charakteryzuje się niską jakością, a w dodatku może zawierać szkodliwe substancje będące pozostałościami po walkach służb miejskich z chwastami lub zwykłe uliczne zanieczyszczenia.
Ad. 5. Raczej nie i w tym drzemie siła całego mechanizmu reputacji - daje ona szybki wgląd w historię aktywności użytkownika.
Ad. 6. Radzę sprawdzić na stronach skryptu forum, gdyż domyślne ustawienia nie były w tym zakresie zmieniane.

[Pytania o numerach 3, 5, 6 i 7 nie są związane z tematem. Przy kolejnych zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.]
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2012, 10:22:14 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #94 dnia: Marca 20, 2012, 04:45:37 »
1.O co panu chodziło z ''martwą rzeźbą''?
2.W czwartek przesadzałem kaktusy, kiedy mogę je nawozić?
3.Dlaczego lepiej nie dbać tak by kaktusy dozyły setki?
4.Lepiej podlewać wodą gotowaną i odstawioną do pojemnika na pare dni czy wadą z kranu odstawioną na pare dni?
5.Co mam zrobić?Użyłem ziemi spod trawników.
6.Co zrobić by kaktusy szybciej rosły?
« Ostatnia zmiana: Marca 20, 2012, 08:08:30 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #95 dnia: Marca 20, 2012, 10:36:12 »
Dobry wieczór,
Ad. 1. W opinii wielu kaktusiarzy celem hodowli jest obserwacja naturalnego wzrostu rośliny, przechodzenia jej rocznego cyklu wegetacyjnego, a nie doprowadzenie kaktusa do stanu hibernacji i utrwalenie jego pokroju, najczęściej identycznego z tym, jaki otrzymujemy w momencie pójścia na przysłowiową łatwiznę i kupna rośliny w markecie lub innym niegodziwym miejscu.
Ad. 2. Wstrzymałbym się z nawożeniem świeżo przesadzonych kaktusów w danym sezonie wegetacyjnym, gdyż bogata mieszanka, jaką skomponowałeś na pewno zaspokoi ich potrzeby w najbliższym czasie.
Ad. 3. Wyjaśnienie w punkcie pierwszym.
Ad. 4. Jeżeli nie dysponujesz wielkiej sławy deszczówką zbieraną w miarę czystym terenie, nieskażonym przemysłem fabrycznym i miejskimi pyłami, a także pochodzącą z dachu nie pokrytego papą, to lepszą z wymienionych dwóch opcji będzie podlewanie odstaną, przegotowaną wodą kranową.
Ad. 5. Zostawić w obecnym stanie, a na przyszłość najpierw przemyśleć swoje działania i zaczerpnąć nieco informacji na interesujący Cię temat.
Ad. 6. Można posadzić je w torfie, podlewać prawie za każdym razem z dodatkiem odżywek, unikać silnego światła, stosować dodatkowe doświetlanie oraz zwiększyć wilgotność powietrza. Takie kaktusy szybko staną się chorowite, nabiorą niezdrowego, jasnozielonego koloru i nienaturalnego wyglądu.
« Ostatnia zmiana: Marca 20, 2012, 10:52:41 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #96 dnia: Marca 21, 2012, 12:21:35 »
1.Ok, dziękuję a jakie mogą być pozytywne i negatywne skutki mego substratu?
2.Może pan by mi podarował odpowiedni substrat lub sprzedał?Jeśli mógłby pan dac to dziekuję, a jeśli sprzedac to za ile?
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2012, 01:08:42 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #97 dnia: Marca 21, 2012, 10:08:23 »
Dobry wieczór,
Ad. 1. Skutki pozytywne:
  • stosunkowo bogaty skład (składniki odżywcze i minerały)
  • niski koszt
  • łatwy sposób pozyskiwania dużych ilości podłoża
Skutki negatywne:
  • waga substartu
  • potencjalna zasadowość
  • możliwe problemy z przesychaniem
  • niewykluczone skażenie gleby darniowej, piasku (w tym również jego zasolenie)
Ad. 2. Podejrzewam, że wysyłka tego typu pakieciku byłaby nieopłacalna. Najlepiej samemu wytworzyć sobie mieszkankę we własnym zakresie i w dodatku w dowolnej ilości. Kaktusy, wbrew pozorom, są bardzo tolerancyjnymi roślinami i szybko przystosowują się do różnego rodzaju podłoża, poczynając od skał, przez piaski, żwiry, gliny, mady rzeczne, a kończąc na torfie.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #98 dnia: Marca 24, 2012, 07:40:48 »
1.Jaki system korzeniowy posiadają kaktusy i sukulenty?
2.Kaktusy, sukulenty i fotosynteza?
3.Z jakich obszarów pochodzą moje kaktusy i sukulent?Proszę wymienić nazwę mego kaktusa i jego obszar.
4.Czy cylindro puntia subulata to to samo co austro cylindro puntia subulata?
5.Jakie są inne rodzaje sukulenta aloe?
6.Pokój w którym kaktusy stoją na parapecie jest stale wietrzony oknem od góry. Czy dobrze?
7.Na jakim kaktusy wolą stać oknie?Tym co z rana jest światło czy tym co stale?
8.Nadażyła się taka okazja iz w lipcu wprowadzamy się  do domku pietrowego z 7 pokojami, 2 lub 3 piwnicami, 2 kuchniach, 2 łazienkach, z wielkim ogródkiem i działką. Jak mogę to wykorzystac dla kaktusów?Wolę nie używać działki ;) A co gdy będzie padał deszcz?
9. Skąd mam wiedzieć czy ziemia darniowa nie jest skażona?
10.Powiedzmy że przeprowadziłem się już do domku i co mam teraz zrobić z kaktusami by wystawić np do ogrodu, czy gdzie dla nich lepiej, nie trzeba czekać na aklimatyzację czy coś?Jak ona wtedy wygląda?
11.Czemu nie muszę się przejmować proliferacją M. elongaty?
12.Nie posiadam skrzynek, jak inaczej mogę zabrać kaktusy na wyprowadzkę?Jakby co, to mam możliwość trzymania ich jakoś na kolanach w aucie, ale nie wiem za bardzo jak.
13.Moja róża jerychońska ma pleśń, co zrobić?Przesuszyć?Ile to ma trwać?
« Ostatnia zmiana: Marca 25, 2012, 01:39:43 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #99 dnia: Marca 25, 2012, 03:52:17 »
Dzień dobry,
Ad. 1. Typ wiązkowy, palowy, korzeni głównych oraz spichrzowy. Więcej informacji znajdziesz na przykład na stronie: http://naszekaktusy.pl/?go=22
Ad. 2. Kaktusy stosują specyficzny rodzaj fotosyntezy - CAM. Nie będę więcej się rozpisywał, ponieważ obszerne informacje na ten temat znajdziesz gdziekolwiek (np. na pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza_CAM), a wszystko, co zostałoby tu napisane zostanie przez Ciebie w prosty sposób wykorzystane na Twojej stronie internetowej.
Ad. 3. Odsyłam do http://www.desert-tropicals.com/Plants/Cactaceae/ oraz wyszukiwarki.
Ad. 4. Austrocylindropuntia subulata to obowiązująca nazwa.
Ad. 5. Innych rodzajów niestety nie znam, ale gatunków jest dość sporo (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Aloe_species).
Ad. 6. Tak, kaktusy uwielbiają świeże powietrze, ponieważ posiadają niewielką liczbę aparatów szparkowych, niezbyt dobrze tolerują jednak przeciągi.
Ad. 7. Im dłuższy czas ekspozycji słonecznej, tym lepszy.
Ad. 8. Polecam budowę niewielkiego foliowego inspektu, jednak na tyle dużego, by nie ugotować roślin.
Ad. 9. Używać tylko tej, z terenów oddalonych od ośrodków przemysłowych oraz dróg - najlepiej z terenów wiejskich.
Ad. 10. Jeżeli kaktusy nie były uprawiane w zacienieniu, to powinny z łatwością przystosować się do warunków ogrodowych. W innym przypadku wskazane jest cieniowanie, np. za pomocą gazet, przez okres ok. 3 tygodni.
Ad. 11. Ponieważ z łatwością wyprodukuje liczne potomstwo.
Ad. 12. Nie wyobrażam sobie transportowania kaktusów bez zabezpieczenia. Zapytaj rodziców - na pewno coś zaradzą.
Ad. 13. Niestety, nie jestem osobą kompetentną, by wypowiadać się w tym temacie. Twój przypadek nie jest jednak odosobniony, ponieważ kiedyś w markecie widziałem właśnie spleśniałe kłębki róży jerychońskiej.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #100 dnia: Marca 25, 2012, 06:48:33 »
1.Nie rozumiem pana stwierdzenia- ''a wszystko, co zostałoby tu napisane zostanie przez Ciebie w prosty sposób wykorzystane na Twojej stronie internetowej''.
2.Mianem sukulentów nazywamy też róże jerychońskie i Lithops(żywe kamienie) czy chodzi o tą samą grupę sukulentów do której należy aloe?
3.Co to za gatunek aloe?

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRZv9wxHQtmeu2wwaWNtagTJ0LXqz0XwM3rxCiqCbAArhQUjpkM

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSR_dLVZW4c0gdlsyHJZz-B3wW2fcVwajx1LnkOzQPlW7yRBqTj

4.W substracie w którym rośnie aloe aristata pojawiły się zażółcenia, taki jakby mech, pomocy ;)
5.Jeden kaktus się niezaklimatyzował i sechnie, proszę o pomoc.
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2012, 08:07:29 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #101 dnia: Marca 31, 2012, 09:52:16 »
hallo, czekam na odpowiedź
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #102 dnia: Marca 31, 2012, 10:52:24 »
Dobry wieczór,
wybacz, gdzieś mi się zapodziała Twoja ostatnia wiadomość.
Ad. 1. Spójrz na teksty, które znajdują się na Twojej stronie, a z łatwością zrozumiesz.
Ad. 2. Nie jestem kompetentną osobą, by wypowiadać się w tej kwestii.
Ad. 3. To popularny w naszych mieszkaniach mieszaniec Aloe.
Ad. 4. Upewnij się, czy to nie zwykłe wykwity powstałe na skutek utleniania się metali obecnych w substracie. Może być to grzybnia, jednak nie podejrzewam, by stanowiła poważne zagrożenie dla rośliny.
Usunąłbym widoczne przebarwienia i radykalnie przesuszył podłoże.
Ad. 5. W jakich uprzednio warunkach uprawiany był owy kaktus? Ile razy podlewałeś go już po wspomnianej aklimatyzacji, w jakich odstępach i kiedy po raz ostatni? Jaki gatunek masz na myśli?
Jak widzisz, od dokładności przedstawienia problemu uzależniona jest jakość odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2012, 11:10:40 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #103 dnia: Marca 31, 2012, 11:13:41 »
1.o co chodzi z 'mieszaniec aloe'?Czego to mieszanka i na czym to polega?.
2.Czyli jeśli będę uprawiał w tym substracie co uprawiam to kaktusy bedą w nim żyły i nie zginą?
3.Kupiłem spryskiwacz do roślin, jak się domyslam, jest  po to by ożeźwił roślinę i pozbawił jej kurzu, czy nadaje się do kaktusów?
4.Czy jeżeli będę podlewał raz w miesiącu to mogę zawsze przy tym spryskać rośliny?
5.Jak prawidłowo spryskać rośliny?
6.Rośliny rosną jeszcze na parapecie, czy mam je podlewać tylko w słoneczne dni?
7.Już nie tworzę strony internetowej, więc proszę nie mieć do mnie uprzedzenia.
8.Wyjąłem aloe aristata z substratu i oderwałem opadłe i pogniecione ciernie, teraz wygląda znacznie lepiej, oderwałem do końca, nie pozostało sladu po nich ;).Czy to dobrze?Co może mu przez to grozić?
9. Zaopatrzyłem się w doniczki, kuwety,nawóz i roztwór gotowy z niego, żwirek, ziemię, łopatkę, spryskiwacz, naczynie do przechowywania wody. W co powinieniem jeszcze zainwestować?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2012, 02:21:49 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #104 dnia: Kwietnia 01, 2012, 08:24:48 »
Dzień dobry,
Ad. 1. Mieszaniec, inaczej hybryda, to nie czysty gatunek, ale osobnik powstały na skutek skrzyżowania w procesie zapylania dwóch różnych (najczęściej) gatunków roślin. Gdybym pamiętał i miał pewność, jaką krzyżówkę zastosowano w wypadku twojego aloesu, wówczas bym ją wymienił.
Ad. 2. Nie powinny zginąć. Kaktusy to jednak nie rośliny bagienne i mchy są im obce.
Ad. 3. Prawdopodobnie tak. Oby tylko nie spryskiwać roślin w pełnym słońcu.
Ad. 4. Tak.
Ad. 5. Spryskiwać należy tak, aby woda zawsze zdążyła wyschnąć pomiędzy kolejnymi zabiegami.
Ad. 6. Tak lub w dni poprzedzające okres dobre pogody.
Ad. 8. Jeżeli nie zostały przy tym otwarte żadne rany, to roślinie nie powinno nic grozić.
Ad. 9. W literaturę i czas, by ją przestudiować.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #105 dnia: Kwietnia 01, 2012, 08:59:20 »
1.Czy podlewanie raz na miesiąc i przy tym spryskiwanie jest odpowiednie dla kaktusów?
2.Ile lat dożyje moja hybryda?
3.Jak się nią zajmować?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2012, 11:07:55 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #106 dnia: Kwietnia 03, 2012, 09:14:31 »
Dobry wieczór,
Ad. 1. Tak.
Ad. 2. W sprzyjających warunkach ma szanse pożyć długie dziesiątki lat.
Ad. 3. Krótko i zwięźle: http://www.swiatkwiatow.pl/aloes-aloe-id426.html
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #107 dnia: Kwietnia 03, 2012, 09:47:33 »
1.Czyli ten gatunek to Aloe arborescens czy jaki?
2.Czy jeśli aloes będę podlewał raz na miesiąc to wtedy będzie mniej okazalszy, czy lepiej aleos podlewać co 2 tyg?
3.Jakie zalecenia ma pan w stosunku do podlewania i spryskiwania?
4.Austrocylindropuntia subulata wychyla się zawsze w stronę słońca, co zrobić?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2012, 03:12:35 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #108 dnia: Kwietnia 04, 2012, 10:34:11 »
Dobry wieczór,
Ad. 2. Pewnie nie, jednak będzie to bezpieczniejsze dla rośliny uprawianej w domu.
Ad. 3. Osobiście nie spryskuję, gdyż moje kaktusy mają dostęp do naturalnej rosy. Uważam jednak, że sztuczne spryskiwanie powoduje tylko niepotrzebne narażanie sukulentów na gnicie.
Ad. 4. Postawić bliżej szyby, a najlepiej zapewnić więcej światła z różnych stron - stawiając ją np. w inspekcie lub na otwartej przestrzeni.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #109 dnia: Kwietnia 04, 2012, 10:51:17 »
1.Narażanie sukulentów na gnicie, czyli kaktusów też?
2.Czy spryskiwanie i zraszanie to to samo?
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #110 dnia: Kwietnia 05, 2012, 10:04:08 »
Dobry wieczór,
Ad. 1. Tak
Ad. 2. Tak, to synonimy. Czasami mówi się jednak o mgławicowaniu, mając na myśli spryskiwanie z użyciem bardzo mocno rozpraszającego dyfuzora lub nawet generatora pary wodnej wymiennie z nawilżaczem powietrza.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #111 dnia: Kwietnia 07, 2012, 12:28:18 »
Dzień dobry.

1.Czyli kiedy najlepiej zraszać kaktusy odstaną wodą  z czajnika żeby nie zgniły itp?
2.Proszę o sprawdzian dotyczący kaktusów i sukulentów tu lub na meilu ;). Czy jest taka możliwość?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2012, 05:18:13 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #112 dnia: Kwietnia 08, 2012, 01:01:31 »
Dzień dobry,
Ad. 1. Najlepiej zraszać w typowych porach występowania rosy w środowisku naturalnym kaktusów, czyli wcześnie rano oraz o zmierzchu.
Ad. 2. Być może w najbliższym czasie przygotuję dla Ciebie jakiś kolejny test, jednak najpierw opisz, jaką ciekawą kaktusiarską książkę udało Ci się ostatnio przeczytać.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #113 dnia: Kwietnia 08, 2012, 02:58:00 »
1. Czyli mogę codziennie o np. 6 spryskiwać kaktusy nawet bez podlewania? Nie zaszkodzi im to?
2.O której mam je spryskiwać?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2012, 09:58:05 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #114 dnia: Kwietnia 09, 2012, 10:37:34 »
Dzień dobry,
Ad. 1. Pora jest odpowiednia, jednak osobiście odradzam, gdyż według mnie stosowanie tego zabiegu wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem gnicia. Wybór należy do Ciebie.
Ad. 2. Jw.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2012, 10:40:08 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #115 dnia: Kwietnia 09, 2012, 01:14:05 »
1.A jeśli będę np co 3 lub co 4 miesiące spryskiwał to nie ma szansy by zgniły?
2. Zapewniłem rośliną ziemię darniową, gliniastą, piaszczystą, torf wysoki i niski. Czy torf wysoki i niski jest odpowiedni? W tym nawóz NPK?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2012, 08:40:55 wysłana przez hamburabi »
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #116 dnia: Kwietnia 10, 2012, 07:04:53 »
Dzień dobry,
Ad. 1. Taka szansa zawsze istnieje, jednak zachowując podstawowe środki ostrożności, nie powinno się nic złego stać.
Ad. 2. Jeżeli zostały zmieszane w odpowiednich proporcjach, to wszystko powinno być w porządku. Ziemi z nawozem nie stosuję, ponieważ uważam, że kaktusom należy podawać go tylko okazjonalnie. Wyjątkiem jest uprawa hydroponiczna, w której substrat nie zawiera żadnych substancji odżywczych
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #117 dnia: Kwietnia 10, 2012, 08:53:36 »
1.Jakie środki ostrożności ma pan na myśli?
2. Czyli substrat się nadaje? W tym jest żwir, drenaż i posypka nawierzchna.
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #118 dnia: Kwietnia 11, 2012, 06:38:58 »
Dzień dobry,
Ad. 1. Chodzi o to, co napisałem już wcześniej - spryskiwać, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo w miarę szybkiego wyschnięcia pędów (nie w okresach brzydkiej pogody) oraz nie w pełnym słońcu.
Ad. 2. Tak.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tchortiss

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: +8/-13
    • Zobacz profil
Odp: Pytanie odnośnie moich kaktusów
« Odpowiedź #119 dnia: Kwietnia 12, 2012, 04:00:44 »
Dzień dobry.

1.Jaki jest najwyższy kaktus?
2.Jaki jest najmniejszy kaktus?
3.Jaki rodzaj jest najciekawszy?
Pozdrawiam,
Daniel (Członek PTKS)