Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: owca i Ferocactus cylindraceus  (Przeczytany 419 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
owca i Ferocactus cylindraceus
« dnia: Maja 02, 2021, 01:42:06 »
Zobaczcie ten filmik

https://youtu.be/KFbsK5Fi7Eo
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2021, 01:43:41 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: owca i Ferocactus cylindraceus
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 02, 2021, 09:45:28 »
Mówi się : " Głową muru nie przebijesz" ale mając taką głowę... 😁
Jeśli wszystkie kozy ( owce ) są smakoszami owych feraków to wkrótce żaden się tam nie ostanie 😉
Pozdrawiam
Roman

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: owca i Ferocactus cylindraceus
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 03, 2021, 08:07:16 »
To tam naturalna symbioza - owiec jest dużo, ale F. cylindraceus też jest dużo - to tam chwast i nie grozi mu wyginiecie.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: owca i Ferocactus cylindraceus
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 04, 2021, 12:11:59 »
Z punktu widzenia tego ferokaktusa symbiozą bym tego nie nazywał.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: owca i Ferocactus cylindraceus
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 10, 2021, 09:20:48 »
Oj, nie wiem, feraki są czestym źródłem wody dla tych owiec, a jest tam ich tyle - feraków - że populacja jako całość nie cierpi - mozna więc mówic o symbiozie ogólnie. A nawet i ten konkretny ferak moze skorzystać na rozniesieniu jego nasion - pewnie miał jakies nasiona na sobie ze starszych lat i teraz rozsypane łatwiej się rozpropagują. Pewnie i owoce feraków sa zjadane przez te owce co jeszcze bardziej przyczynia się do roznoszenia nasion.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: owca i Ferocactus cylindraceus
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 10, 2021, 12:15:35 »
Rozumując w ten sposób to i układ trawa-przeżuwacze można by uznać za symbiozę jednak wykracza to poza definicję tego zjawiska.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: owca i Ferocactus cylindraceus
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 10, 2021, 05:38:44 »
No w sumie rzeczywiście formalnie wykracza. Z drugiej strony ostatnio ukazało się tak wiele badan odnosnie wpływu ssaków i gadów na roznoszenie nasion że nie wiem czy nie należaloby jej rozszerzyć
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: owca i Ferocactus cylindraceus
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 11, 2021, 12:17:44 »
Ale po co? Zjawisko zoochorii jest znane w biologii od bardzo dawna i jeśli byłaby taka potrzeba, to biolodzy już dekady temu by podłączyli to do symbiozy. A te nowe badania to nic więcej jak tylko dokumentowanie kolejnych przypadków znanego zjawiska.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: owca i Ferocactus cylindraceus
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 13, 2021, 07:08:39 »
W sumie tak. Najwazniejsze że sobie nie szkodzą.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą