Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Nowy numer Kaktusy i Inne 12(1),  (Przeczytany 405 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Nowy numer Kaktusy i Inne 12(1),
« dnia: Listopada 12, 2020, 10:12:48 »
Drodzy Przyjaciele
 
Nowy numer Kaktusy i Inne 12(1), z mnóstwem świetnego materiału, jest już dostępny w formie elektronicznej, wkrótce także w formie drukowanej. Tych z Państwa, którzy jeszcze za niego nie wpłacili prosimy się pospieszyć. Cena wersji drukowanej: 12+4=16 pln, cena formy elektronicznej: 4 pln (konto podajemy poniżej). O numer można prosić pod adresem email: okmks@post.com .

Przy okazji, tych z Was, którzy nie mają archiwalnych numerów KI redakcja gorąco zachęca do ich nabycia. Zarówno archiwalne jak i nowsze numery KI można teraz nabyć m.in. na portalu https://sprzedajemy.pl/oferty-uzytkownika-8632918 , lub bezpośrednio u nas. Kupowanie KI to wspieranie naszego niskonakładowego i niedochodowego, ale bardzo wartościowego dla rozwoju naszego kaktusiarstwa czasopisma.

pozdrawiam
Tomasz
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nowy numer Kaktusy i Inne 12(1),
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 13, 2020, 01:29:26 »
Ja mam takie pytanie odnośnie artykułu o turbinikarpusach, mianowicie pojawiają się w artykule takie szkaradztwa językowe jak „spliter” i „lumper”. To pierwsze to wiadomo, bezmyślna kalka z j. angielskiego od słowa „split”. Ale od czego pochodzi „lumper”? Czy jest to po prostu niedopatrzenie autora i miało być „clumper” czy to coś z „jeszcze innej beczki”?
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Nowy numer Kaktusy i Inne 12(1),
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 13, 2020, 10:04:42 »
słowa splitter i lumper były rozpowszechnione w angielskiej literaturze stąd niektórzy nasi się do tego odnoszą. Lumper od lump, czyli zbijać. Oba słowa nie są wykwintne nawet w jęz. angielskim, ale tak już się u nich przyjeło.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Nowy numer Kaktusy i Inne 12(1),
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 13, 2020, 12:15:51 »
Tylko czy my chcemy być niczym więcej niż tylko kalką. To samo dotyczy się bezmyślnego tłumaczenia nazw angielskich na polski. Jak już tłumaczyć, to dlaczego akurat z angielskiego a nie na przykład z hiszpańskiego albo nazwy naukowe?
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Nowy numer Kaktusy i Inne 12(1),
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 13, 2020, 03:53:28 »
Ale to się przyjeło powszechnie w świecie kaktusiarzy, pewnie dlatego że krótkie - po polsku nie ma odpowiednika tego znaczenia
- komasowacz, rozdzielacz?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Nowy numer Kaktusy i Inne 12(1),
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 14, 2021, 11:44:59 »
Numer jest już rozsyłany, powinien być rozesłany do końca następnego tygodnia (jest rozsyłany listami ekonomicznymi). Kto z Was jeszcze nie wpłacił za wersję drukowaną, prosimy się pospieszyć.
pozdr
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą