Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Prośba o identyfikację 2 roślinek.  (Przeczytany 2786 razy)

Offline Lady_Louboutin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« dnia: Września 18, 2011, 03:20:25 »

Bardzo proszę o zidentyfikowanie roślin znajdujących się na zdjęciach w folderze ROŚLINY na moim chomiku. Przepraszam za jakość, ale mój aparat chwilowo jest niesprawny i robiłam zdjęcia aparatem w telefonie.

Link:
http://chomikuj.pl/Lady_Louboutin

Z góry dziękuję.

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #1 dnia: Września 18, 2011, 07:49:35 »
Dzień dobry,
pierwsza roślina to prawdopodobnie Oreocereus celsianus, a druga to Cylindrophuntia subulata. Kaktusy są w tragicznym stanie - silnie wypłonione z powodu niedostatku światła.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Lady_Louboutin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #2 dnia: Września 18, 2011, 09:19:27 »
Nie rozumiem. Stoją na parapecie południowego okna.

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #3 dnia: Września 19, 2011, 11:52:08 »
Dzień dobry,
należy rozważyć kilka możliwości, które sprzyjają wypłonieniu.
1. Zasłonięcie okna murem sąsiedniego budynku i w efekcie niewielka liczba godzina słonecznych.
2. Ustawienie roślin w większej odległości od szyby i po bokach okna.
3. Permanentne przelanie substratu.
4. Nieodpowiednie podłoże (np. czysty torf).
5. Zakup roślin już w zdeformowanym stanie.
6. Wzrost w okresie spoczynku zimowego przy niedostatku światła (ciepłe pomieszczenia lub rozmieszczenie nad kaloryferem i niezaprzestanie podlewania szczególnie temu sprzyja).
Pozdrawiam,
Michał

Offline Lady_Louboutin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #4 dnia: Września 20, 2011, 04:34:50 »
Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Rośliny wyglądały tak już w sklepie, jak mniemam. W każdym razie nie zauważyłam żadnych zmian w ich ubarwieniu od momentu, w którym je dostałam ("w spadku"). Na pewno mają dużo słońca, nie zasłaniam rolet, ani nie ma żadnego wysokiego muru, który przeszkadzałby promieniom w dostawaniu się na mój parapet. Stoją na parapecie, pod którym znajduje się kaloryfer. Jest on jednak zakręcony. Nie planuję go odkręcać, ale gdyby któryś z domowników zrobił to pod moją nieobecność, czy powinien zdjąć kaktusy z parapetu? Czy może, jak słyszałam, wytrzymają nawet ogrzewanie pomieszczenia w zimie?
Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tej sprawy. Do tej pory nie hodowałam kaktusów i nie mam o nich praktycznie żadnego pojęcia. Te wzięłam, bo znajoma chciała wyrzucić, a mnie zrobiło się szkoda roślinek...

Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam

LL

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #5 dnia: Września 21, 2011, 12:12:12 »
Dzień dobry,
powinny wytrzymać ogrzewanie w okresie zimowym, ale będą wyglądały ciągle tak, jak obecnie, czyli nieprawidłowo (wydłużone i zdeformowane pędy). Poza tym będą osłabione i podatne na choroby. W czasie spoczynku, ogólna zasada dotycząca zimowania przewiduje przechowywanie większości kaktusów temperaturach rzędu 8-12 stopni przy zaprzestaniu podlewania. Większość kaktusiarzy przenosi wtedy swoje rośliny do piwnic lub na strychy. W ostateczności można przysunąć je w ogrzewanym pomieszczeniu jak najbliżej szyby i dodatkowo odizolować parapet od spodu lub góry styropianem. Dodatkowo polecane jest takie przyklejenie folii do szyby i parapetu, żeby odgradzała ona naszą tymczasową chłodną szklarenkę od reszty pomieszczenia. Dla wprowadzonych w stan stagnacji roślin światło nie jest aż tak bardzo istotne.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Lady_Louboutin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #6 dnia: Września 21, 2011, 05:48:15 »
A dokładnie od kiedy przestać je podlewać?

Offline bod333

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #7 dnia: Września 21, 2011, 09:32:33 »
Witam.
To kiedy zaprzestać podlewania przed zimą zależy przede wszystkim od pogody panującej za oknem. Jeżeli jest słonecznie i ciepło, to wegetację można przedłużyć nawet do połowy października, natomiast jeżeli jest zimno, deszczowo i generalnie bez słońca, to już w II połowie września należy podlać ostatni raz, tak aby substrat zdążył wyschnąć przed prawdziwymi chłodami. Podobnie jest z roślinami trzymanymi w mieszkaniu. Należy jednak mieć na uwadze to, że rośliny młode (siewki) trzymane nad kaloryferem mogą nie wytrzymać wysokiej temperatury i całkowitej suszy aż do wiosny. Można je z rzadka delikatnie podlać.
Ja swoje rośliny podlewam ostatni raz najpóźniej w I dekadzie października. Wyjątkiem są sukulenty z rodzaju haworthia, gasteria, echeweria, które podlewam do końca października. Zarówno te, jak i większość kaktusów zimuję w nieogrzewanym jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura w okresie spoczynku waha się od 5 do 15 stopni. Natomiast kaktusy ciepłolubne np. melocactusy zimuję w pokoju ogrzewanym kaloryferem. Jednak zaprzestaję ich podlewania w połowie października i nie podlewam aż do wiosny. Są to jednak rośliny ciepłolubne i nie tolerują spadków temperatury poniżej 15 stopni. Także niektóre sukulenty z rodzajów aloe, pachypodium, crassula, euphorbia z grupy I i II zimuję w mieszkaniu ogrzewanym c.o podlewając je raz w miesiącu. Ostatnią grupą kaktusów, które zimuję w mieszkaniu są rośliny epifityczne. Rhipsalisy, schlumbergery podlewam częściej także zimą. Myślę, że podstawowe wiadomości pozwolą Ci właściwie przezimować swoje rośliny. Jeżeli będziesz mieć jakieś wątpliwości proszę pytać.
Pozdrawiam. Bogdan.

Offline Lady_Louboutin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #8 dnia: Września 22, 2011, 12:18:49 »
Bardzo dziękuję za taki potok informacji. Każda pomoc się przyda.

Pozdrawiam
LL

Offline Roki

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #9 dnia: Września 23, 2011, 10:35:20 »
Dzień dobry,
próbuję rozpoznać kaktusy, mimo że jestem początkująca i związku z tym mam prośbę czy dobrze tego dokonałam.
Napoczatku jeden. Czy to jest mammilaria backebergiana?

http://yfrog.com/3dzdjcie051tj
http://yfrog.com/06zdjcie052pj


Zdjęcie niestety w kiepskiej jakości z powodu braku możliwości.

Z poważaniem Roki

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #10 dnia: Września 23, 2011, 09:25:12 »
Dzień dobry,
na 90% jest to wyciągnięta z niedostatku światła Mammillaria backebergiana.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Roki

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację 2 roślinek.
« Odpowiedź #11 dnia: Października 03, 2011, 10:51:58 »
Dziękuję