Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Oświetlenie wewnętrzne dla sukulentów i pnączy  (Przeczytany 601 razy)

Offline Maskot

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Oświetlenie wewnętrzne dla sukulentów i pnączy
« dnia: Lutego 25, 2019, 05:31:28 »
Witam,

chciałbym zapytać o rodzaj oświetlenia wewnętrznego jakie używacie do uprawy waszych sukulentów lub jakie moglibyście polecić?
Z tego co czytałem to dobre połączenie daje światło o kolorze 3000K i 6500K. Może jakieś strony internetowe lub przykładowe lampy (świetlówki/led)?

Niestety jedyne możliwe miejsce dla mojej hodowli sukulentów w moim mieszkaniu jest zacienione.

Pozdrawiam
Marcin

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie wewnętrzne dla sukulentów i pnączy
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 25, 2019, 08:10:52 »
To zależy jakie sukulenty masz na myśli, co chcesz uprawiać i jak bardzo to miejsce jest zacienione. Ja bym zmienił hobby na takie, które preferuje mniej światła.
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Oświetlenie wewnętrzne dla sukulentów i pnączy
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 25, 2019, 08:53:53 »
Dodałbym jeszcze do wypowiedzi przedmówcy, że świetlówki potrafią naprawdę mocno podgrzać otoczenie, co w okresie zimowym jest stanowczo niewskazane.

Jeśli jednak jesteś naprawdę zapalony, by je uprawiać, to wszystko, uwzględniając konieczne do poniesienia koszty i wyrzeczenia, jest możliwe.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Maskot

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie wewnętrzne dla sukulentów i pnączy
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 25, 2019, 10:49:27 »
Konkretne gatunki będę jeszcze dobierał ale mogę przedstawić plan poglądowy w formie obrazku w załączniku. (za zieloną żaluzją nie ma okna)
Czy mam rozumieć, że waszym zdaniem taka konstrukcja nie ma racji bytu?
Może w taki razie taka lampa LED?
https://roraima.pl/pl/p/Oswietlenie-dla-roslin-komplet-60cm-F-version/542?fbclid=IwAR1qbGhCugU2wAEIlEV2laqeKMQBXyhNgxpsChRGPd7w05ZwQNwV48kecmM


Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie wewnętrzne dla sukulentów i pnączy
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 26, 2019, 01:15:02 »
Dlatego właśnie pytam jakie sukulenty bo np. kaktusy maja inne wymagania świetlne niż haworsje a do tego te rośliny różnią się wewnątrz własnych grup dość znacznie.
Sławek

Offline Maskot

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Oświetlenie wewnętrzne dla sukulentów i pnączy
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 26, 2019, 06:47:10 »
Myślałem o sukulentach typu gruboszowate, eszewerie, rozchodnik, peperomia i np astrowate typu Starzec Rowleya.