Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Pleiospilos nelii - jak uprawiać?  (Przeczytany 475 razy)

Offline utopiec

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Pleiospilos nelii - jak uprawiać?
« dnia: Lutego 17, 2019, 02:32:16 »
Witam.
Kilka dni temu zakupiłem dwa okazy Pleiospilos nelii. Przesadziłem do jednej doniczki i wyłożyłem kamień dla dekoracji. Podłoże "sklepowe" było suche na wiór. Podłoże do którego zostały posadzone też wysuszone na wiór. Czytałem że wystarczy podlewać raz (góra dwa razy)w roku , najlepiej w maju. Pojawia się pytanie czy moje rośliny powinny teraz (luty) kwitnąć , czy też może wyrastające pąki kwiatowe są efektem pracy producenta?
Jeżeli rośliny zostały sztucznie przyspieszone, to jak mam teraz z nimi postępować żeby nie zaszkodzić ?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Pleiospilos nelii - jak uprawiać?
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 17, 2019, 09:24:48 »
Ja bym postawił w najbardziej nasłonecznionym miejscu jakie mam i nie podlewał aż do wiosny. Twoje teraz właśnie przepompowują wodę ze starej pary liści do nowej, podobnie jak robią to litopsy, z tym, że o innej porze roku. Te rośliny, jeśli są dobrze prowadzone nie mogą mieć więcej niż dwie pary liści, tak jak u Ciebie, jedna para liści jest optymalna. Z podlewaniem radzę uważać, gdyż one nie mają żeber tak jak kaktusy czy wilczomlecze więc nie mogą zwiększać objętości a dodatkowo nie mają mechanizmu, który wstrzymywałby pobieranie wody, kiedy roślina jest już pełna więc po prostu piją tyle, że pękają. Jeśli są napite a na przykład zmokną albo za wcześnie i za obficie je podlejesz to możesz je stracić. Poza tym maksymalnie słońca, dużo ciepła latem a zimowanie tak poniżej 10 stopni. Ja tak trzymam nawet niespełna roczne siewki. Siedzą w zimnie i nie podlewam aż się zrobi ciepło. Lubią wiatr i świeże powietrze. Jeszcze jedno, nie podlewałbym ich dwa razy do roku a raczej tak jak kaktusy chilijskie, częściej ale mniejszymi dawkami wody, podlewanie "od spodu" nie jest tu najlepszym pomysłem. Jeśli jest naprawdę gorąco mogą wchodzić w stan spoczynku i również nie należy wtedy podlewać.
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2019, 09:28:42 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline utopiec

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Pleiospilos nelii - jak uprawiać?
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 18, 2019, 05:21:04 »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Tak też miałem zamiar zrobić- poczekać z podlewaniem do wiosny. Rozumiem że wystarczy im przegotowana i odstana woda, i zero nawożenia?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Pleiospilos nelii - jak uprawiać?
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 18, 2019, 06:26:51 »
Tak, jeśli możesz to jak najbardziej możesz stosować mineralne, kwarcowe podłoże i lekko zasilić nawozem na początku okresu wegetacyjnego.
Sławek