Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Adenium obesum schnące liście  (Przeczytany 611 razy)

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Adenium obesum schnące liście
« dnia: Listopada 18, 2018, 12:57:26 »
Chciałbym się poradzić osób które miały lub mają  Adenium obesum. Otrzymałem tą roślinkę na poczatku tego roku. Przez cały okres wzrostu  miała zielone liście aż do chwili obecnej. Z początkiem listopada  nawet zawiązywała  pąki kwiatowe. Wiem że Adenium gubi liście w stanie spoczynku ale czy w ten sposób że końcówki zasychają? Czy może coś innego się dzieje?
Pozdrawiam
Roman

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Adenium obesum schnące liście
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 25, 2018, 10:07:16 »
Zasychają właśnie w ten sposób - wszystko idzie zgodnie z planem.

W tym roku również jedno moje adenium po raz pierwszy zawiązało pąk kwiatowy (to chyba zasługa pięknej jesieni), ale nie starczyło mu sił, żeby zakwitnąć.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2018, 10:53:06 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Adenium obesum schnące liście
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 25, 2018, 10:27:00 »
Dzięki za upewnienie Michale, szczerze mówiąc miałem już psikac czymś na grzyba.
Jeśli możesz to pochwal się kwiatem  ;)
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2018, 10:29:22 wysłana przez Roman M »
Pozdrawiam
Roman

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Adenium obesum schnące liście
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 01, 2018, 10:55:32 »
Dobrze, że piszesz, ponieważ popełniłem błąd i w mojej poprzedniej wiadomość, w której zabrakło słowa "nie". Zdjęciem kwiatu więc się niestety nie pochwalę.  :-(
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Adenium obesum schnące liście
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 29, 2018, 03:24:05 »
Michał, a ile to czasu było u ciebie od wysiewu?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Adenium obesum schnące liście
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 05, 2019, 07:03:08 »
Ho, ho - całkiem sporo. Nasiona wysiałem bodajże w marcu 2013 roku, po 2 sztuki na doniczkę o szerokości 4,5 x 4,5 cm i niewiele wyższej. Dobrze zrobiłem, bo mało gdzie wykiełkowały oba nasiona, a do wieku dorosłego przetrwało 17 pojedynczych sztuk. Obyło się więc bez pikowania. Tym samym zaniedbałem jednak przesadzania i od tamtej pory adenia rosną w tym samym substracie. Już wielokrotnie chciałem je przesadzić, ale zawsze wypadało coś ważniejszego. Rośliny nie są więc duże, za to posiadają piękne grube łodygi, co udało mi się uzyskać bez potrzeby obcinania wierzchołków. Stroniłem od tego zabiegu, ponieważ nie chciałem zmarnować pierwszego wysiewu nieznanej dla mnie w uprawie grupy sukulentów.
Na pierwszy pąk kwiatowy czekałem więc 5,5 roku.
Pozdrawiam,
Michał