Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Plamy na opuncji  (Przeczytany 707 razy)

Offline eliogabal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Plamy na opuncji
« dnia: Października 03, 2018, 08:46:10 »
Nie mam pojęcia co się dzieje... przejrzałam kilka wątków chorobowych opuncji, ale to jak szukanie igły w stogu siana. Ktoś..? Coś...? Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.

Opuncję mam od ok. pół roku, jakieś dwa miesiące temu na części macierzystej wokół kolców zaczęły pojawiać się ciemniejsze plamy, które po pewnym czasie rozlały się w to, co widać na zdjęciu. Myślałam, że to jakiś grzyb, spryskałam środkiem grzybobójczym ok tydzień temu - bez efektu. Dodatkowo od kilku dni opuncja zdecydowanie więdnie (zdjęcie nr 3).

Kaktus stoi na parapecie okna usytuowanego południe-zachód, latem nie był wystawiany na bezpośrednią ekspozycję słońca, podlewany jest... od przypadku do przypadku, jak się komuś przypomni  :) Plamy występują wyłącznie "od strony" pokoju, od okna - ani jednej.

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Plamy na opuncji
« Odpowiedź #1 dnia: Października 06, 2018, 10:07:42 »
Postępująca choroba grzybowa. Odetnij zdrowe odrosty, jeśli jeszcze jakieś pozostały, pozostaw do obeschnięcia i postaraj się ukorzenić.
Pozdrawiam,
Michał

Offline eliogabal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Plamy na opuncji
« Odpowiedź #2 dnia: Października 11, 2018, 08:06:45 »
Czyli jednak.... zrobiłam jak radzisz, bo odrostów jest całkiem sporo i zobaczymy. Żal tylko, bo bo opuncja była już duża i co chwilę wypuszczała nowe... =/
Jak w takim razie uniknąć grzybów? Profilaktycznie stosować preparaty...?

Dzięki wielkie!

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Plamy na opuncji
« Odpowiedź #3 dnia: Października 13, 2018, 09:30:58 »
Wymienić podłoże na prawdziwe (czyt. nie marketowe) do kaktusów, wystawić na słońce, zmniejszyć wilgotność powietrza i podlewać zawsze po całkowitym wyschnięciu podłoża.
Wtedy żadne preparaty chemiczne będą potrzebne.
Pozdrawiam,
Michał

Offline eliogabal

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Plamy na opuncji
« Odpowiedź #4 dnia: Października 14, 2018, 07:44:20 »
Raz jeszcze dzięki za pomoc!