Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Melokaktusy- podłoże  (Przeczytany 513 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Melokaktusy- podłoże
« dnia: Lipca 11, 2018, 10:46:43 »
Jakiejś wielkiej ilości melaków raczej miał nie będę bo nie będę w stanie zapewnić im odpowiednich warunków, mam z przypadku kilka roślin i tyle ale skoro już są, to chcę, żeby miały jak najlepiej na miarę warunków jakie mam. Kiedyś gdzieś wyczytałem, że substrat dla nich powinien zawierać nawet do 50% humusu, powinien być żyzny. Tak też robiłem ale widzę, że one w nim jakoś nie za dobrze się czują mają tendencję do utraty korzeni. Poza tym oglądając zdjęcia z natury to one też nie rosną jak na rabatce a często wręcz w szczelinach skalnych gdzie raczej wszystkiego jest niedobór a rośliny wyglądają na całkiem dorodne. Czy ktoś mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami odnośnie podłoża dla tych bądź co bądź urodziwych kaktusów?
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Melokaktusy- podłoże
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 13, 2018, 07:04:09 »
Z podłożami u melokaktusów w naturze to jest różnie - część rzeczywiscie rośnie na skałach, ale niektóre potrafią rosnąć nawet w błocie czy kałużach w jakie zamienia się ich bezpośrednie otoczenie po ulewie. Kwestia zagniwania korzeni bardziej chyba jest związana z temperaturami - melokaktusy to kaktusy tropikalne. A jedzenia trochę muszą mieć, bo osiągają duże rozmiary i wytwarzają porządne ciernie.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Melokaktusy- podłoże
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 13, 2018, 09:15:43 »
Zdaję sobie sprawę z tego, że to wybitne ciepłoluby, że kochają dużą wilgotność i dużo wody. Jednak warunki w plastikowej doniczce a na otwartej przestrzeni w naturze te są rzeczy nieporównywalne. Weź na przykład taki Ariocarpus kotschoubeyanus, w naturze również potrafi rosnąć w błocie. Jednak to jego błoto nie będąc ograniczone plaskiem ze wszystkich niemal stron wysycha dość szybko natomiast w doniczce już nie koniecznie, zwłaszcza większej. Myślę, że to można odnieść również do melaków.. Melaków jest całkiem sporo gatunków i zasiedlają ogromny obszar od Peru po Meksyk i Karaiby, od gór po poziom morza więc pewnie nie są też jednorodne pod względem trudności uprawy. Ale do rzeczy, mam dwa a może trzy gatunki, głównie pochodzenia marketowego ale dwa okazy M. azureus mam od polskiego kaktusiarza i to właśnie on jest problematyczny. Dlatego właśnie pytam ludzi w czym je trzymają i co ja powieniem zrobić aby w miarę dobrze się czuły, w końcu te urocze rośliny mają chyba swoich amatorów i ktoś musi mieć jakieś z nimi doświadczenia..
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Melokaktusy- podłoże
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 19, 2018, 06:42:00 »
Jeśli wykazują takie tendencje, to nic, tylko stosować standardowe podłoże do kaktusów, w zimie trzymać w temp. powyżej 15 stopni i ze dwa razy w tym okresie lekko podlać. Sprawdzone.
Pozdrawiam,
Michał

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Melokaktusy- podłoże
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 19, 2018, 09:05:13 »
A o podlewaniu zimą nie pomyślałem. Dzięki wielkie za poradę.
Sławek