Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Frailea - jak uprawiać  (Przeczytany 557 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Frailea - jak uprawiać
« dnia: Czerwca 15, 2018, 03:29:59 »
Czy ktoś na forum jest może miłośnikiem rodzaju Frailea? Przypadkowo stałem się posiadaczem trzech roślin i dwie już mi padły, trzecia w ubiegłym roku mi kwitła więc zebrałem te nasiona i od niechcenia wysiałem na zasadzie "zobaczymy co z tego będzie, kiełkowalność niemal 100%, mam chyba ze 40 siewek jak nie więcej. Osobiście nie jestem za pan brat z kaktusami brazylijskimi, broń Borze nie z powodu braku ich urody a niemożliwości zapewnienia choćby minimalnych warunków, których te rośliny potrzebują. No i teraz właśnie stoję przed dylematem, sprzedać albo podarować komuś to co urośnie czy próbować je uprawiać, A muszę przyznać, że po bliższym zapoznaniu się z gatunkami to wiele z nich zasługuje naprawdę na miejsce w kolekcji miniaturek obok turbinków i telocefalek. Więc jeśli ktoś miał te maleństwa to byłbym wdzięczny za porady jak im dogodzić.
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Frailea - jak uprawiać
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 29, 2018, 08:30:38 »
W wielkim skrócie, rodzaj Frailea zawsze mnie pociągał, bo jest łatwy, piękny/wdzięczny i szybki. Niestety, również krótkowieczny i już po kilku latach rośliny zamierają. Co do kiełkowalności, to rzeczywiście wynosi ona niemal 100%, ale zaraz po zbiorze, po czym gwałtownie spada - chyba najgwałtowniej spośród wszystkich nasion kaktusów.
Pozdrawiam,
Michał

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Frailea - jak uprawiać
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 30, 2018, 12:16:36 »
Już mi przeszło choć roślinki ładne i faktycznie ile nasion zebrałem tyle mi chyba wzeszło ale to już historia. Teraz mam już tylko jedną dorosłą roślinę ale z niej też chyba nic nie będzie. Za nic na świecie nie wiem jak im wydłużyć życie, co lubią a czego nie więc dam sobie z nimi spokój, nie dla mnie chyba. W sumie to nie jedyne ładne roślinki z Ameryki Południowej.
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Frailea - jak uprawiać
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 25, 2020, 07:54:37 »
Jak dobrze wiecie zawsze miałem sentyment do rodzaju Frailea. Moim zdaniem to bardzo wdzięczne rośliny, jednak prawdopodobnie jako nieliczne wśród kaktusów są tak krótkowieczne. Tutaj doskonały przykład: http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/3669/Frailea_phaeodisca
Podejrzewam, że trudno by szukać wśród kaktusów innego rodzaju, w którego opisie podawano by z taką dokładnością długość życia roślin.

Może jednak ktoś z Was zna podobne kaktusowe przypadki? Chętnie o nich usłyszę.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Frailea - jak uprawiać
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 28, 2020, 10:46:34 »
O krotkim życiu frailei słyszałem, chyba najkrócej zyjące kaktusy
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą