Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kaktusarium 24  (Przeczytany 379 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Kaktusarium 24
« dnia: Czerwca 11, 2018, 03:23:43 »
Rozesłano kolejny numer informatora - Kaktusarium 24. Osoby, do których nie dotarł plik PDF, prosimy o sprawdzenie folderu "spam". Zapraszamy członków PTKS do dostarczania materiału do kolejnego numeru.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusarium 24
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 11, 2018, 11:05:34 »
Tak na pierwszy rzut oka to artykuł o nowym rodzaju Haworthiopsis jest dość kontrowersyjny. Znowu dzielą a za dwa lata będą łączyć. Muszę się zapoznać z oryginalnym artykułem jakież to przesłanki mieli autorzy to wyodrębnienia nowego rodzaju. Wie ktoś może ile kosztuje czasopismo?
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusarium 24
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 11, 2018, 12:13:27 »
Może i masz racje z Haworthiopsis, choć o ile sie spostregłem, rodzaj jest teraz promowany jako oddzielny. Na końcu omówienia jest link do dostępnego w całości w necie wcześniejszego artykułu autora. Sam rodzaj Haworthiopsis utworzył Gordon Rowley w piśmie Alsterworthia, a to wydawnictwo jest teraz też dostępne w necie.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusarium 24
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 11, 2018, 02:53:02 »
Tak i on również zaproponował podobny zestaw gatunków choć rodzaj miał być bardziej obszerny a później przestało być to uznawane. Właśnie dlatego chcę się dowiedzieć więcej na temat powodów. Jeśli nie było żadnych nowych przesłanek z zakresu badań molekularnych/genetycznych to w tradycyjnym podejściu do systematyki nie ma za bardzo powodów do rozbijania rodzaju Haworthia na kilka mniejszych.
Sławek